Sýč: Zpracovatelé nemají na modernizaci

Podpora z resortu ministerstva zemědělství by se měla v předvstupním období soustředit na celý komplex prvovýroby a zpracovatelů. V rozhovoru pro Agris to dnes uvedl odborný poradce akciové společnosti Agropol Jan Sýč v reakci na pozastavení čerpání dotačních prostředků z Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu v rámci programu Hygiena.

Právě v sektoru potravinářského průmyslu lze dnes podle jeho slov pozorovat velké zaostávání, protože tyto podniky nemají dostatečné zdroje na investice a stát dosud rezignoval na programy, které by zpracovatele podporovaly. Ty jsou ale bezpodmínečně nutné k zajištění konkurenceschopnosti domácích zpracovatelů na trzích EU, zejména pak naplnění podmínek takzvané Bílé knihy, kterou EU zveřejnila koncem loňského roku, a jejímž obsahem jsou mimo jiné povinnosti výrobců potravin z pohledu zdravotní nezávadnosti.

Podle Sýče byly sice od 1. července letošního roku rozšířeny podpůrné programy PGRLF o program Hygiena, který se zpracovatelů týká, program ale byl koncem září pozastaven. Mělo jít přitom o podporu projektů investičního charakteru, například kompatibilitu veterinárních podmínek při produkci masných výrobků, a to formou třicetiprocentních garancí prostřednictvím PGRLF nebo dotací úroků z investičních úvěrů ve výši 7,5 procentních bodů. Částka vyčleněná na tyto účely v PGRLF činí přitom 200 milionů korun, což podle Sýče znamená reálnou podporu investic v objemu půl miliardy.

Důvodem pozastavení programu Hygiena přitom není podle informací Agrisu nedostatek finančních prostředků v PGRLF, ale podmínky čerpání podpory. O jejich změně by mělo rozhodnout nejbližší jednání představenstva PGRLF.

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info