Struč.informace o výskytu škodl.organismů č.8 za 22.-28.5.2000

Stručná informace k výskytu škodlivých organismů (choroby a škůdci) č. 8 za období 22.5. - 28.5. 2000

Počasí:

Začátkem sledovaného období se výrazně ochladilo, místy s četnými přízemní mrazíky. Na většině území ČR panovalo přeháňkové počasí a na řadě místech doprovázené krupobitím. Následkem místních přívalových dešťů docházelo k vyplavování ornice (TC, PI, PV) a k poléhání obilí (oblast severní Moravy a Slezska TC). Ke konci týdne se opět oteplilo. V jihomoravské oblasti vzhledem k vývojovým fázím obilovin se srážky výrazně neprojeví na zlepšení jejich stavu. Ve všech oblastech probíhá inventarizace zaoraných porostů v důsledku sucha.

Obilniny:

Lokálně střední výskyt padlí travního (Erysiphe graminis) byl zjištěn na ozimé pšenici v okr. SM, CK, JS, ZR, OL, PR, SU, na jarním ječmeni na celém území okresu KT a lokálně v okr. PS (Křimice, Radčice); silný výskyt na ozimé pšenici a ječmeni jarním byl zjištěn v okr. CL, CV, LN, MO, TU (Dubenecko), FM, na ječmeni jarním PJ (Chocenice), JC (Robousy). Nadále trvá na ozimé pšenici v okr. MO, TU (Dolní Kalná, Lánovsko), PU (Přelouč) a v jihomoravské oblasti (BV, HO, JI, UH, ZN).

Ojediněle střední výskyt braničnatky plevové (Septoria nodorum) na ozimé pšenici byl zjištěn v okr. RK (Borohrádek), CK, FM, NJ, PR, VS.

Střední až silný výskyt hnědé skvrnitosti (Pyrenophora teres) na jarním ječmeni byl zjištěn v okr. UO, JH, CR (Jezbořice), SU; silný výskyt v okr. CL (Sosnová u České Lípy) na ozimém ječmeni (odnože) a na neošetřených porostech v UO.

Prvé výskyty rzi pšeničné (Puccinia recondita f. sp. tritici) na ozimé pšenici byly zjištěny v okr. RA; střední výskyt v okr. HO a ojediněle střední výskyty v okr. VS.

První výskyt rzi ječné (Puccinia hordei) na ozimém ječmeni byl zaznamenán v okr. VY.

Střední výskyt rzí (Puccinia sp.) na žitě oz. byl zjištěn v okr. CR (Rozhovice).

První výskyt kyjatky osenní (Sitobion avenae) a mšice střemchové (Rhopalosiphum padi) na pšenici ozimé byl zjištěn v okr. KH (Suchdol). První výskyt kyjatky travní (Metopolophium dirhodum) byl zjištěn v okr. ME (Cítov) a KH (Suchdol).

Střední výskyt mšic (Rhopalosiphum padi, Metopolophium dirhodum) byl zjištěn na ozimé pšenici v okr. DO, DC, PU, BV; silný výskyt CB (Břehov, Hrdějovice), TP (Hrobčice, Žalany), BK (Bořitov), KM (Jarohněvice, Střížovice u Kvasic), VS (Val. Meziříčí-město). Střední výskyt na jarním ječmeni byl zjištěn v okr. RA; silný výskyt v okr. BK (Bořitov, Rájec nad Svitavou), KM (Jarohněvice, Střížovice u Kvasic), PV (Němčice nad Hanou), OP (Opava-město).

Střední výskyt plodomorky pšeničné (Contarinia tritici) na ozimé pšenici byl zjištěn v okr. KM (Jarohněvice, Střížovice u Kvasic), OL (Újezd u Uničova, Náklo, Červenka, Nedvězí, Hněvotín); silný výskyt na lokalitách Šumvald, Senice na Hané, Odrlice.

Silný výskyt na ozimé pšenici plodomorky plevové (Sitodiplosis mosellana) byl zjištěn v okr. KM (Střížovice u Kvasic).

Lokálně silný výskyt vajíček a larev kohoutka černého a modrého (Oulema melanopus, Oulema lichenis) byl zjištěn v obilninách v okr. KL (Dřetovice), CK, LN (na jarním ječmeni), BO (Popovice u Rajhradu, Viničné Šumice), KM (Jarohněvice, Střížovice u Kvasic - na jarním ječmeni).

První výskyt bejlomorky sedlové (Haplodiplosis marginata) byl zjištěn na pšenici ozimé 23.5.2000 v okr. BO (Popovice u Rajhradu, Viničné Šumice).

Bob obecný

Silný výskyt mšice makové (Aphis fabae) byl zaznamenán v okr. DO (Staňkov - Ves), KV (Bor u Karlových Varů), RO (Břasy), v okr. TU (Dolní Brusnice), okr. JC (Chomutice), v okr. ZR (Zvole nad Pernštejnem) a v okr. PR (Přerov). Střední výskyt v okr. NA (Bohuslavice).

Hrách zrnový

První výskyt antraknózy (Mycosphaerella pinodes) a hnědé strupovitosti (Ascochyta pisi) byl zjištěn v okr. KL.

První výskyt kyjatky hrachové (Acyrthosiphon pisum) byl zjištěn na hrachu v okr. KL, BN, v okr. JE (Javorník - město 20.5. ). Silný výskyt byl zjištěn v okr. PE (Humpolec).

Střední výskyt třásněnek (Thysanoptera) na porostech v severní části okr. JE, severní a severovýchodní části okr. OP a v jižní části okr. OL a PR.

Řepka ozimá

Prvé výskyty mšice zelné (Brevicoryne brassicae) zaznamenány v okr. jihomoravské oblasti; střední výskyt v okr. CB.

Silný výskyt krytonosce šešulového (Ceutorrhynchus assimilis) byl zjištěn v celé jihomoravské oblasti.

Silný výskyt bejlomorky kapustové (Dasyneura brassicae) přetrvává v okrajových částech porostů řepky ve středočeské oblasti, v okr. ST, CK, v okrajích porostů v okr. PS (Radčice), KM (Jarohněvice, Střížovice u Kvasic), v okr. VS (Valašské Meziříčí - město).

Mák

Střední výskyt mšice makové (Aphis fabae) zjištěn na máku v okr. BK, JI, v okr. OL. Silný výskyt byl zaznamenán v okr. CB (Čejkovice u Hl. na. Vl.), LT (Radovesice u Libochovic), ZN (Blížkovice) a lokálně až silné výskyty v severní části okr. VS.

Cukrovka

Střední až silný výskyt mšice makové (Aphis fabae) na cukrovce byl zjištěn v okr. KL (Smečno), NJ a PR (Přerov); silný výskyt byl zjištěn v okr. JC (Milíčeves), RK (Přepychy), VY (Ivanovice na Hané, Nesovice). Silné výskyty na všech porostech krmné řepy (VS).

Zjištěny prvé výskyty mšice broskvoňové (Myzus persicae) v okr. OP, PR.

Střední výskyt maločlence čárkovitého (Atomaria linearis) v okr. PU (Třebošice).

Brambory

Střední výskyt mšice řešetlákové (Aphis nasturtii) a mšice broskvoňové (Myzus persicae) byl zjištěn v okr. PE (Rynárec) v jihočeské oblasti.

Střední výskyt brouků mandelinky bramborové (Leptinotarsa decemlineata) byl zjištěn v okr. SY (Litomyšl, Moravská Třebová), CR (všeobecně na zahrádkách), silný výskyt byl zaznamenán v okr. MB (Staré Benátky), okr. ME (Úžice u Kralup n.Vltavou), CV (Údlice), LN (Lipenec), MO (Havraň), PV (Němčice nad Hanou), VY (Nesovice), BR (Krnov - Horní Předměstí), JE, NJ, OL, OP (Opava - Město), PR, SU.

Střední výskyt larev mandelinky bramborové byl zjištěn v okr. PV (Němčice nad Hanou), TU; PR (Přerov) v celé ranobramborářské oblasti středočeského kraje.

Silný výskyt byl zaznamenán v okr. MB (Staré Benátky, Úžice u Kralup n. Vl.) a všeobecně silný výskyt u drobnopěstitelů ve středočeské oblasti, v okr. CV (Údlice), LN (Lipenec), MO (Havraň), PV (Němčice n. Hanou, Nesovice), BR (Krnov - Horní Předměstí, Opava - město), lokálně střední až silný výskyt byl u drobných pěstitelů zjištěn v okr. NJ. Lokálně silné výskyty zjištěny rovněž zjištěny v okr. PU (Rokytno, Lány u Dašic, Pardubice, Živanice).

První výskyt černé nohy (Erwinia carotovora) byl zjištěn v okr. CR (Tuněchody, Medlešice) ve východočeské oblasti.

Chmel

Ve středočeské oblasti byl zjištěn první potvrzený výskyt padlí chmelového (Sphaerotheca humuli) 24.5. v okr. RA (Chrášťany).

První výskyt plísně chmelové (Peronoplasmopara humuli) na listech byl zjištěn 22.5. v okr. CL (Kravaře v Čechách), LN (Blšany, Radíčeves).

V okr. KL byl zjištěn výrazný nálet mšice chmelové (Phodorum humuli).

Zelenina

Lokálně silný výskyt molíka česnekového (Acrolepia assectella) byl zaznamenán na cibuli ozimé v okr. PR (Pěnčice) v severomoravské oblasti a Slezsku.

Silný výskyt třásněnky západní (Frankliniella occidentalis) byl zjištěn v okr. JC (Kopidlno) na okurce seté a rajčatech ve sklenících ve východočeské oblasti .

Ovocné dřeviny

Silný výskyt padlí jabloňového (Podosphaera leucotricha) přetrvává v neošetřených sadech ve středočeské oblasti na náchylných odrůdách v oblasti Severní Moravy a SLezska.

Silný výskyt mšice jabloňové (Aphidula pomi) a mšice jitrocelové (Dasaphis plantaginea) byl zaznamenán na jabloních v okr. KL ve středočeské oblasti , v okr. TR (Dědice) v jihomoravké oblasti.

První výskyt strupovitosti jabloní (Venturia inaequalis) byly zjištěny na listech jabloní v okr. BV, HO, UH v jihomoravské oblasti, střední výskyt byl zaznamenán v okr. KT a v okr. UO.

Střední výskyt strupovitosti hrušní (Venturia piri) byl zjištěn na hrušních u drobných pěstitelů v celém okrese KT v západočeské oblasti.

Silný výskyt pilatky jablečné (Hoplocampa testudinea) byl zaznamenán v okr. VS (Valašské Meziříčí - město), SM.

První výskyt larev Hedya nubiferana a první výskyt vajíček Adoxophyes reticulata byl zjištěn na jabloních v okr. PR (Přerov - 23.5.) , první výskyt imág byl zaznamenán v okr. ZR (Dolní Bobrová - 23.5.).

Silný výskyt píďalky podzimní (Operophtera brumata) byl zjištěn na jabloních v okr. JH (Třeboň).

První výskyt imág obaleče jablečného (Cydia pomonella) - (max. 2. letové vlny) - byl zaznamenán v okr. KT (Klatovy - 18.5.). Silný výskyt byl zaznamenán v okr. PJ (Lužany) v západočeské oblasti.

Střední výskyt mšic na hrušních byl zjištěn v okr. JE.

Lokálně střední výskyt obaleče švestkového (Cydia funebrana) byl zjištěn v okr. OP; začátek 2. vlny výskytu byl zaznamenán v okr. CR ve východočeské oblasti. Silný výskyt šárky švestek (Plum pox virus) byl zjištěn v okr. OL.

Silné výskyty vlnovníka révového (Colomerus vitis) byly zaznamenány na révě vinné v jihomoravské oblasti u drobných pěstitelů.

Ostatní

Silný výskyt klíněnky jírovcové (Cameraria ohridella) byl zjištěn na jírovcích v okr. TU (Dvůr Králové) a na okrese HK (Nechanice, Dobřenice, Výrava, Nový Bydžov) ve východočeské oblasti.

Střední výskyt předivky zhoubné (Hyponomeuta evonymelus) byl zaznamenán na keřích trnek v celém okrese DO v západočeské oblasti.

Silný výskyt předivky brslenové (Hyponomeuta sp.) byl zjištěn na brslenu v okr. CB a PI v jihočeské oblasti; střední výskyt byl zaznamenán v okr. CV, CL, LN, LI v severočeské oblasti na porostech střemchy a je předpoklad dalšího šíření.

Silný výskyt molověnky hnědé (Choreutis pariana) na stromořadí byl zjištěn v západní části okresu LN v severočeské oblasti.

Silný výskyt zdobnatky bukové (Phyllaphis fagi) byl zaznamenán na bukách v okr. DC v severočeské oblasti.

U drobných pěstitelů zjišťován lokálně střední až silný výskyt amerického padlí angreštového (Spareotheca mors-uvae).

Z podkladových materiálů terénní služby SRS zpracovala Ing. Jana Holmanová, CSc.

Za správnost

Ing. Martin Vošta, vedoucí oddělení monitoringu a prognóz

Ing. Jiří Madar, vedoucí odboru ochrany rostlin

STÁTNÍ ROSTLINOLÉKAŘSKÁ SPRÁVA

Odbor ochrany rostlin

Těšnov 17, Praha 1, PSČ 117 05, tel. 02/21812872,2321,2932

Č.j.: 41/2000/15 - ORO

Praha 30. 5. 2000

* * *

Použité zkratky:

2 - oblast Středočeská, okres Benešov ..BN, Beroun BE, Kladno KL, Kolín KO, Kut. Hora KH, Mělník ME, Ml. Boleslav MB, Nymburk NB, Praha východ PH, Praha západ PZ, Příbram PB, Rakovník RA.

3 - Jihočeská, Čes. Budějovice CB, Čes. Krumlov CK, Jin. Hradec JH, Pelhřimov PE, Písek PI, Prachatice PT, Strakonice ST, Tábor TA.

4 - Západočeská, Domažlice DO, Cheb CH, Karlovy Vary KV, Klatovy KT, Plzeň město PM, Plzeň jih PJ, Plzeň sever PS, Rokycany RO, Sokolov SO, Tachov TC.

5- Severočeská, Č.Lípa CL, Děčín DC, Chomutov CV, Jablonec n.N. JN , Liberec LI, Litoměřice LT, Louny LN, Most MO, Teplice TP, Ústí n.Lab. UL

6- Východočeská, H. Brod HB, Hr.Králové HK, Chrudim CR, Jičín JC, Náchod NA, Pardubice PU, Rychnov n. Kn. RK, Semily SM, Svitavy SY, Trutnov TU, Ústí n.Orl. UO.

7- Jihomoravská, Blansko BK, Brno město BM, Brno venkov BO, Břeclav BV, Hodonín HO, Jihlava JI, Kroměříž KH, Prostějov PV, Třebíč TR, Uh.Hradiště UH, Vyškov VY, Zlín ZL, Znojmo ZN, Žďár n. Sáz. ZR.

8- Severomoravská a Slezko, Bruntál BR, Frýdek Místek FM, Jeseník JE, Karviná KI, Nový Jičín NJ, Olomouc OL, Opava OP, Ostrava město OT, Přerov PR, Šumperk SU, Vsetín VS.

OBOSRS - oblastní odbory SRS, OKOSRS - okresní oddělení SRS

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info