Struč.informace o výskytu škod.organismů (choroby a škůdci) č.13

Stručná informace k výskytu škodlivých organismů (choroby a škůdci) č. 13 za období 26. 6. - 2. 7. 2000

Počasí:

Na začátku sledovaného období bylo převážně oblačno, došlo k výraznému poklesu teplot. Od poloviny týdne nastalo mírné oteplení (ranní teploty dosahovaly kolem 10oC, max. denní teploty okolo 18oC), srážky 10 - 20 mm.

Docházelo k poškození suchem, žloutnutí a předčasnému dozrávání porostů většiny plodin, především oz. pšenice v severočeské oblasti, oz. ječmene v jihočeské oblasti, ve středočeské oblasti byly poškozeny porosty kukuřice (omezený příjem P a Mg - okr. KO), hrachu (žlutá zralost) a porosty slunečnice byly poškozeny kroupami (v okr. KO), fyziologické dozrávání cibule bylo zaznamenáno v jihomoravské oblasti. V severomoravské oblasti a Slezsku docházelo vlivem srážek k poléhání porostů oz. pšenice a oz. řepky.

Obilniny:

Další střední výskyt braničnatky plevové (Septoria nodorum) na listech oz. pšenice byl zaznamenán v okr. RK. Další první výskyt v klasech oz. pšenice byl zjištěn v okr. BK, ZR v jihomoravské oblasti; další lokálně střední výskyt v jižní části okr. PR; v jižní části okr. CK, TA (Mladovožicko), CB, TU, UO, ZL.

Další střední výskyt rzi pšeničné (Puccinia recondita sp. tritici) byl zaznamenán na oz. pšenici v okr. PB, PH, KV, SO, SY, ZR, CL, DC; lokálně střední až silný výskyt byl zjištěn v severní části okr. BR a JE, v jižní části okr. NJ, OL, PR, v severní části okr. OP, v severovýchodní části okr. VS; na silně napadených porostech docházelo k jejich desikaci.

Střední výskyt sněti zakrslé (Tilletia controversa) byl zjištěn v okr. TU (Velké Svatoňovice).

Další silný výskyt mšic (Rhopalosiphum padi, Metopolophium dirhodum, Sitobion avanae) byl na listech a klasech zaznamenán v okr. BN ve středočeské oblasti; střední výskyt byl zjištěn v okr. BK v jihomoravské oblasti.

Lokálně střední plošný výskyt třásněnek (Limothrips spp.) na jar. ječmeni byl zjištěn v klasech v okr. KO, PZ.

Silný výskyt Obaleče obilního (Cnephasia pumicana) v klasech oz. pšenice byl zjištěn v okr. SM ve východočeské oblasti.

V celé jihočeské oblasti a v jihomoravské oblasti probíhala sklizeň ozimého ječmene a začátek sklizně oz. pšenice. Sklizeň začala v oblasti západočeské a postupně začíná i v dalších oblastech.

Hrách zrnový:

Lokálně střední výskyt kyjatky hrachové (Acyrthosiphon pisum) byl zjištěn, v okr. CK (Lazec). Na porostech hrachu v obl. Severní Moravy a Slezska bylo prováděno chemické ošetření. Silný výskyt byl zjištěn v okr. PR.

Lokálně střední plošný výskyt třásněnek (Limothrips spp.) zaznamenán v okr. KO.

Další první výskyt obaleče hrachového (Cydia nigricana) byl zaznamenán v okr. BN (Čechticko); střední výskyt byl zaznamenán v okr. PR; další silný výskyt byl zjištěn na většině území jihomoravské oblasti.

Řepka ozimá:

Střední výskyt hlízenky obecné (Sclerotinia sclerotiorum) byl zaznamenán v porostech ozimé řepky v okr. RA ve středočeské oblasti, ST, JH (Slavonicko) v jihočeské obl. v okr. JI, TR, BV v jihomoravské oblasti.

Ojediněle střední až silný výskyt plísně šedé (Botrytis cinerea) a černě řepkové (Alternaria brassicae) byl zaznamenán v celém okrese DC v severočeské oblasti; v severní části okr. FM a v jižní části okr. NJ. Předpoklad dalšího nárůstu výskytu.

Další silný výskyt fomového černání stonku (Phoma lingam) byl zjištěn v okr. DC.

Další silný výskyt bejlomorky kapustové (Dasyneura brassicae) byl zaznamenán v okr. VS.

Mák:

Další silný výskyt mšice makové (Aphis fabae) byl zaznamenán v severní části okr. PZ ve středočeské oblasti, v okr. LN v severočeské oblasti.

Slunečnice:

Střední výskyt hlízenky obecné (Sclerotinia sclerotiorum) a plísně šedé (Botrytis cinerea) byl zjištěn v okr. KO. Předpoklad šíření obou chorob v dalším období.

Lokálně střední výskyt a poškození rostlin klopuškami (Lygus spp.) byl zaznamenán v okr. KO.

Cukrovka:

První výskyt virové žloutenky řepy (Beet yellows virus, beet mild yellowing) byl zjištěn v okr. UO.

První výskyt skvrnatičky řepné (Cercospora beticola) byl zaznamenán v okr. UO, UH, ZL.

Silný výskyt mšice broskvoňové (Myzus persicae) byl zjištěn v okr. OP, kde byl zaznamenán i lokálně silný výskyt plevelných řep.

Brambory:

Lokálně střední výskyt viróz byl zaznamenán v jižní části okr. PR v severomoravské oblasti a Slezsku.

Další lokálně střední výskyty plísně bramborové (Phytophthora infestans) byly zjištěny na neošetřených porostech u drobných pěstitelů v okr. TA a dále PI, LN, UL, TP, MO, BV, SU. Nárůst choroby je očekáván v okr. PB, KO, KH ve středočeské oblasti.

Silný výskyt mšice řešetlákové (Aphis nasturtii) a mšice broskvoňové (Myzus persicae) byl zaznamenán v okr. TR.

Střední až silný výskyt všech vývojových stádií mandelinky bramborové (Leptinotarsa decemlineata) byl zjištěn v okr. KO, PB, LN, CH (Lesina) a ve všech okresech severomoravské obl. a Slezska.

Lokálně střední výskyt housenek osenice polní (Agrotis segetum) byl zaznamenán v okr. VY, ZN, v jižní části okr. PR; silný výskyt byl zjištěn v okr. BO, BV. Tento polyfágní škůdce byl zaznamenán i u dalších druhů plodin (zelenin - mrkve a celeru, nových výsadeb letních plodin) ve středočeské oblasti a v jihomoravské oblasti.

Ve východočeské oblasti byly u velmi raných odrůd v množitelských porostech brambor zahájeny desikace v okr. HB a začátek sklizně velmi raných odrůd v okr. PU.

Chmel:

Ojediněle střední výskyt padlí chmelového (Sphaerotheca humuli) byl zaznamenán na chmelu v okr. LN (Postoloprty); na okr. LT a LN bylo realizováno preventivní chemické ošetření porostů chmelnic.

Zelenina:

košťáloviny

Lokálně silný výskyt mšice zelné (Brevicoryne brassicae) byl zjištěn na zelí v okr. KO, LT, UL, PV.

cibule

První výskyt plísně cibulové (Peronospora destructor) byl zaznamenán v okr. SM (zahrádky) ve východočeské oblasti; střední výskyt zjištěn v okr. LT, HK.

Silný výskyt květilky cibulové (Delia antiqua) byl zjištěn v okr. BV v jihomoravské oblasti.

Silný výskyt třásněnky zahradní (Thrips tabaci) byl zjištěn v okr. PH (Mochov).

okurky

První výskyt plísně okurkové (Perenoplasmopara cubensis) byl zaznamenán v oblasti jihomoravské okr. PV (Otaslavice) na okurkách ve foliovnících; na venkovních porostech byl zjištěn první výskyt u drobných pěstitelů na okr. VS (oblast severomoravská a Slezsko).

rajčata

První výskyt plísně bramborové (Phytophthora infestans) na rajčatech byl zaznamenán v severočeské oblasti v okr. LT. Předpoklad nárůstu choroby u drobných pěstitelů v dalším období !

Ovocné dřeviny:

jabloň

První výskyt strupovitosti jabloní (Venturia inaequalis) byl evidován na listech a plodech v okr. PT, TR, KI, OP, FM; silný výskyt v neošetřovaných sadech byl zaznamenán v celé středočeské oblasti.

Maximum 3. letové vlny obaleče jablečného (Cydia pomonella) bylo zaznamenáno v okr. BO, BV, HO v jihomoravské oblasti; v severomoravské oblasti a Slezsku (19.6. - 26.6.).

Lokálně silný výskyt svilušky ovocné (Panonychus ulmi) byl zjištěn v okr. PU, BM, KI; v severomoravské oblasti a Slezsku.

Střední výskyt mšice jabloňové (Aphidula pomi) byl zaznamenán v okr. RK; silný v okr. OP.

švestka

Silný výskyt šárky švestek (Plum pox virus) v sadech byl zjištěn v celé středočeské oblasti.

Pokračují silné nálety obaleče švestkového (Cydia funebrana) ve všech okresech severomoravské obl. a Slezska.

třešeň

Další silný výskyt vrtule třešňové (Rhagoletis cerasi) byl v neošetřených sadech zaznamenán v okr. KO, LN a nadále v severomoravské oblasti a Slezsku.

angrešt

Silný výskyt amerického padlí angreštového (Sphaerotheca mors-uvae) byl zaznamenán ve výsadbách i ovocných školkách v okr. KO a JE (Javorník - zahrádky).

Réva vinná:

První výskyt padlí révového (Uncinula necator) byl zjištěn v okr. BM.

Vrchol letové vlny 2. generace a začátek kladení vajíček obaleče jednopásého (Eupoecilia ambiguella), obaleče mramorovaného (Loberia botrana) byl zaznamenán v okr. BV, HO, UH.

Ostatní:

Všeobecně střední až silné výskyty klíněnky jírovcové (Cameraria ohridella) byly zaznamenány na celém území ČR (jírovce).

Škodlivý výskyt plzáků včetně plzáka španělského (Arion lusitanicus) byl zaznamenán v okr. KO na zahrádkách.

Lokálně škodlivý výskyt křečka polního (Cricetus cricetus) byl zjištěn v okr. KO (Lošany).

Z podkladových materiálů terénní služby SRS zpracovala Ing. Jana Holmanová ,CSc.

Za správnost

Ing. Martin Vošta, vedoucí oddělení monitoringu a prognóz

Ing. Jiří Madar, vedoucí odboru ochrany rostlin

STÁTNÍ ROSTLINOLÉKAŘSKÁ SPRÁVA

Odbor ochrany rostlin

Těšnov 17, Praha 1, PSČ 117 05, tel. 02/21812872,2321,2932

Č.j.:49/2000/15 - ORO

Praha 4.7.2000

* * *

Použité zkratky:

2 - oblast Středočeská, okres Benešov ..BN, Beroun BE, Kladno KL, Kolín KO, Kut. Hora KH, Mělník ME, Ml. Boleslav MB, Nymburk NB, Praha východ PH, Praha západ PZ, Příbram PB, Rakovník RA.

3 - Jihočeská, Čes. Budějovice CB, Čes. Krumlov CK, Jin. Hradec JH, Pelhřimov PE, Písek PI, Prachatice PT, Strakonice ST, Tábor TA.

4 - Západočeská, Domažlice DO, Cheb CH, Karlovy Vary KV, Klatovy KT, Plzeň město PM, Plzeň jih PJ, Plzeň sever PS, Rokycany RO, Sokolov SO, Tachov TC.

5- Severočeská, Č.Lípa CL, Děčín DC, Chomutov CV, Jablonec n.N. JN , Liberec LI, Litoměřice LT, Louny LN, Most MO, Teplice TP, Ústí n.Lab. UL

6- Východočeská, H. Brod HB, Hr. Králové HK, Chrudim CR, Jičín JC, Náchod NA, Pardubice PU, Rychnov n. Kn. RK, Semily SM, Svitavy SY, Trutnov TU, Ústí n.Orl. UO.

7- Jihomoravská, Blansko BK, Brno město BM, Brno venkov BO, Břeclav BV, Hodonín HO, Jihlava JI, Kroměříž KM, Prostějov PV, Třebíč TR, Uh. Hradiště UH, Vyškov VY, Zlín ZL, Znojmo ZN, Žďár n. Sáz. ZR.

8- Severomoravská a Slezko, Bruntál BR, Frýdek Místek FM, Jeseník JE, Karviná KI, Nový Jičín NJ, Olomouc OL, Opava OP, Ostrava město OT, Přerov PR, Šumperk SU, Vsetín VS.

OBOSRS - oblastní odbory SRS, OKOSRS - okresní oddělení SRS

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info