Struč.informace o výskytu škod.organismů č.10 za 5.-11.6.2000

Stručná informace k výskytu škodlivých organismů (choroby a škůdci) č. 10 za období 5.6. - 11.6. 2000

Počasí:

Ve sledovaném období převládalo velmi teplé počasí s lokálními bouřkami doprovázené krupobitím a vydatnými srážkami a velmi silnými větrnými poryvy. Následkem těchto povětrnostních vlivů docházelo k poškození pěstovaných zemědělských plodin zejména řepy, obilí ovocných stromů, řepky (okr. LT, LN, CV, SO, DC, SM, TU, RK) nebo k poléhání porostů řepek a obilí (okr. TU, oblast severní Moravy a Slezska).

Všeobecně porosty zemědělských plodin trpí nedostatkem půdní vláhy.

Obilniny:

K lokálně středním až silným výskytům padlí travního (Erysiphe graminis) na pšenici ozimé dochází v okr. CK, JE (sever), PR (jih), SU (střed), VS (jih, sever); v jarním ječmeni nadále trvá v okr. KO, KL, JH, PJ (Chocenice), CK, BR (severovýchod), FM (sever), JE (severovýchod), OP (sever, severovýchod) PR (jih), SU (střed). V uvedených okresech severní Moravy a Slezska zaznamenány projevy rezistence.

Lokálně střední výskyt prašné sněti ječné (Ustilago nuda) byl zjištěn v okr. PR (jih).

Lokálně střední výskyt braničnatky plevové (Septoria nodorum) na oz. pšenici byl zjištěn v okr. MB, CK, SY (jihozápad), PV, TR; silný výskyt v okr. FM, PR, VS.

Střední výskyt stéblolamu (Pseudocercosporella herpotrichoides) byl zjištěn v oz. pš. v okr. KO (střed, západ), v oz. ječmeni v okr. PB (jih).

Střední výskyt rzi pšeničné (Puccinia recondita) v okr. PU, PR, OP, VS. První výskyt na praporcovém listu byl zaznamenán v okr. KL, a lokální výskyty v okr. ME.

Lokálně silný výskyt Helmintosporium trirtici-repentis byl zjištěn na oz. pš. v západočeské oblasti (k.ú. - Myslinka).

Lokálně střední výskyt hnědé skvrnitosti (Pyrenophora teres) nadále trvá v jar. ječmeni v okr. BR (severovýchod), NJ (jih), PR (jih), SU (střed).

Ohniskově silný výskyt třásněnek (Limothrips denticornis) byl zjištěn obecně v obilninách v okr. LT, PR.

Lokálně střední výskyt kyjatky travní (Metopolophium dirhodum) byl zjištěn v jar. ječ. v okr. JC, KH.

Ohniskové výskyty mšic (Rhopalosiphum padi, Metopolophium dirhodum) se střední až silnou intenzitou byly zaznamenány zejména na oz. pš. a jar. ječ. v okr. KH, CB, CK, PJ, LN, JC, BO, KM, UH, OL, PR, VS.

Silné lokální výskyty kohoutků modrého a černého (Oulema melanopus, Oulema lichenis) byly pozorovány na oz. pš. v okr. CK, LN, KM; na jar. ječmeni (vajíčka, larvy) v okr. MB, CK, PE, LN, UO, KM, OP.

Ojediněle střední výskyt plodomorky pšeničné (Contarinia tritici) byl zjištěn na oz. pš. v okr. PR (jih).

Silný výskyt bejlomorky obilní (Mayetiola destructor) byl zjištěn v okr. PH (Jirny - 30 ha) a lokálně střední výskyt bejlomorky sedlové (Haplodiplosis equestris) v jihovýchodní části okr. PZ.

Lokálně střední výskyt v klasech ozimých obilnin obaleče obilního (Cnephasia pumicana) byl zaznamenán v okr. BV.

Poškození jarních i ozimých obilnin hrabošem polním (Microtus arvalis) bylo zaznamenáno v jihomoravské oblasti (kloboucko, drnholecko, vranovicko) a částečně poškození křečkem polním (Cricetus cricetus).

Bob obecný:

První výskyt strupovitosti bobu (Ascochyta fabae) byl zaznamenán 5.6. v okr. PU (Vyšehněvice).

Lokálně silné výskyty mšice makové (Aphis fabae) byly nadále zjišťovány v okr. RA, KL, KV, po začátku sek. přeletu v okr. RO, JC, SU.

Hrách zrnový:

Lokálně střední výskyt třásněnek (Thysanoptera) byl zjištěn v okr. JE (sever), OP (sever), PR (jih). Lokálně silný výskyt třásněnky hrachové (Kokothrips robustus) byl zjištěn v okr. LT, až silný výskyt třásněnky zahradní (Trips tabaci) byl zaznamenán v okr. BV, HO, BO.

Ohniskové střední výskyty kyjatky hrachové (Acyrthosiphon pisum) byly zjištěny v okr. KL, KT, SY, BK, BV, BO, TR, UH, VY; silný výskyt v okr. JC (Slatiny), SY (Záhraď), ZN (Ves Blížkovice), JE.

Střední výskyt obaleče hrachového (Cydia nigricana) byl zjištěn na lokalitě Němčice nad Hanou v okr. PV, začátek kladení vajíček (RO).

Řepka ozimá:

Ojediněle střední výskyt hlízenky obecné (Sclerotinia sclerotiorum) byl zaznamenán v okr. BR (sever).

Lokálně střední výskyt pravého padlí (Erysiphe cruciferarum) byl zjištěn na listech, ojediněle i na šešulích v okr. BV, BO, TR.

Lokálně silný výskyt bejlomorky kapustové (Dasyneura brassicae) byl zjištěn v okr. CK, KM, JE (sever), NJ (jih), PR (jih), SU (střed), VS (sever, okraje porostů).

Střední výskyt krytonosce šešulového (Ceutorrhynchus assimilis) byl zaznamenán na lokalitě Žebětín v okr. BM.

Mák:

Silný výskyt mšice makové (Aphis fabae) trvá v okr. PV, FM (sever), NJ (jih), OL (jih), OP (sever), PR (jih), VS (sever); lokálně střední výskyt v okr. LT (Radovesice u Libochovic), BK (Knínice u Boskovic), VY (Ivanovice na Hané), OP (Opava-město).

První výskyt krytonosce makovicového (Ceuthorrynchus macula - alba) byl zjištěn 2.6. v okr. HO.

Cukrovka:

Ohniskový střední výskyt mšice makové (Aphis fabae) byl zjištěn v okr. PV; silný lokální výskyt v okr. UO (Vysoké Mýto), BK (Lysice), UH (Uherský Ostroh), KI (Karviná-město), NJ (Mošnov), OL (Olomouc-město); na krmné řepě v okr. NJ (jih), OL (jih), OP (sever, severovýchod), PR, VS (sever).

Brambory:

Ojedinělé až silné příznaky viróz byly zaznamenány v okr, PR (jih).

Další první výskyt plísně bramborové (Phytophthora infestans) byl zjištěn u raných odrůd v okr. KL, CK, CL, PS.

Silný výskyt mšice řešetlákové (Aphis nasturtii) byl zjištěn v okr. CK (Malonty), PE (Humpolec, Rynárec), ZR (Blažkov) a OP (Opava-město). Zaznamenány prvé výskyty mšice broskvoňové (Myzus persicae) v sadbové oblasti (okr. PE, ZR). Střední výskyt byl zjištěn na lokalitě Opava-město.

Silný výskyt brouků mandelinky bramborové (Leptinotarsa decemlineata) byl zjištěn v okr. KH, PV; silný výskyt v okr. LN (Drahonice u Lubence, Hříškov), MO (Havraň), BK (Bořitov), VY (Nesovice). Je předpoklad středních a místy silných výskytů brouků, vajíček i larev na celém území ČR. V současné době lze zjišťovat všechna vývojová stádia mandelinky.

Chmel:

První výskyt padlí chmelového (Sphaerotheca macularis) byl zjištěn v okr. KL, LN.

První výskyt plísně chmelové (Peronoplasmopara humuli) - klasovité pazochy byl zjištěn 6.6. v okr. CL (Kravaře v Čechách).

První výskyt mšice chmelové (Phorodon humuli) na listech byl zjištěn 1.6. v okr. LN (Zbrašín). Intenzita výskytu slabá.

Narůstající výskyty svilušky chmelové (Tetranychus telarius) při nedostatečně prováděné ochraně mohou ohrozit kvalitu chmele.

Dochází ke zvýšeným výskytům dřepčíka chmelového (Psylliodes attenuata).

Zelenina:

Silný výskyt houbových chorob rodu Fusarium, Botritis, Penicillium na česneku byl zjištěn v okr. CK (drobní pěstitelé).

První výskyt bakteriální skvrnitosti okurek (Pseudomonas lachrymans) byl zjištěn 5.6. v okr. PU (Vyšehněvice - sadba salátových okurek ve skleníku).

První výskyt padlí okurkového (Erysiphe cichoracearum) byl zjištěn 6.6. v okr. KM (Vážany u Kroměříže).

První výskyt plísně cibulové (Peronospora destructor) byl zjištěn v jihomoravké oblasti (k.ú. Rakvice); zejména na porostech poškozených krupobitím (Moravský Žižkov, Hrušky), dále u drobných pěstitelů v okr. MB.

Silný výskyt třásněnky zahradní (Trips tabaci) v cibuli, okurkách byl zjištěn v okr. BV, HO, BO.

Silný výskyt květilky cibulové (Delia antiqua) trvá v okr. BO, BV, ZN, PV, ZR.

Silný výskyt osenice (Agrotis spp.) byl zjištěn v póru v okr. BV.

Silný výskyt mšice zelné (Brevicoryne brassicae) byl zjištěn na zelí v okr. UH a ZN.

Lokálně silný výskyt dřepčíka polního (Phyllotreta undulata) byl zjištěn na zelí

v okr. BR (severovýchod).

Ovocné dřeviny:

Jabloň:

Silný výskyt padlí jabloňového (Podosphaera leucotricha) byl zjištěn v okr. KO, MB (neošetřené náchylné odrůdy), trvá v severomoravské oblasti a Slezsku (drobní pěstitelé).

V okr. KV (Nejdek) bylo zjištěno poškození plůdků listohlodem obecným (Phyllobius oblongus L.).

Maximum III. letové vlny obaleče jablečného (Cydia poponella) bylo hlášeno 6.6. z okr. AA (Uhříněves).

Silný výskyt pilatky jablečné (Homplocampa testudinea) byl zjištěn v okr. TC (housenky).

Třešeň:

Střední výskyt zobonosky ovocné (Rhynchites bacchus) byl zjištěn v okr. PI (Staré Kestřany, Ražice, Protivín).

Střední výskyt vrtule třešňové (Rhagoletis cerasi) - vajíčka a larvy - byl zjištěn v okr. CV, LN, BO; silný výskyt v okr. OL (Olomouc-město), PR (Přerov).

Švestka:

První výskyt mšice švestkové (Hyalopterus pruni) a mšice slivoňové (Brachycaudus helichrysi) byl zjištěn v okr. BE (Libomyšl, Žebrák, Zahořany, Rpety, Chodouň, Lištice).

Až silný výskyt mšic na většině ovocných stromů byl zjištěn v severomoravské oblasti a ve Slezsku.

Střední výskyt vlnatky krvavé (Eriosoma lanigerum) byl zjištěn v okr. JE (sever), PR (jih).

Jahodník:

Střední výskyt hniloby kořene jahodníku (Phytophthora cactorum) byl zjištěn v okr. HO; silný výskyt v okr. MB (Čejetice - drobní pěstitelé), SY (Litomyšl, Osík).

Réva vinná:

Silný výskyt hálčivce révového a vinného (Epitrimerus vitis, Phyllocoptes vitis) trvá v okr. BV, HO, BO (drobní pěstitelé).

Ostatní:

Další výskyt bakteriální spály růžovitých (Erwinia amylovora) byl zjištěn v okr. HB (Sázavka).

Silný výskyt klíněnky jírovcové (Cameraria ohridella) byl zjištěn na jírovcích v okr. KV, v Žatci, dále v okr. TU.

Další silný výskyt předivky zhoubné (Hyponomeuta evonymella) na střemchách byl zjištěn v okr. DO (Babylon), SY (Oldřiš u Poličky), na olších v okr. DO (Srby).

Střední výskyt slimáčků a plzáků (Agrolimacidae) byl zjištěn v okr. SY (střed a severozápad), lokálně silný výskyt v okr. SM (Turnov). Silný výskyt plzáků včetně plzáka španělského (Arion lusitanicus) trvá v okr. KO, NB (zahrádky).

Silný výskyt bourovce březového (Eriogaster lanestris) byl zaznamenán na lípě srdčité v okr. TA.

Z podkladových materiálů terénní služby SRS zpracovala Ing. Regina Tesařová

Za správnost

Ing. Martin Vošta, vedoucí oddělení monitoringu a prognóz

Ing. Jiří Madar, vedoucí odboru ochrany rostlin

STÁTNÍ ROSTLINOLÉKAŘSKÁ SPRÁVA

Odbor ochrany rostlin

Těšnov 17, Praha 1, PSČ 117 05, tel. 02/21812872,2321,2932

Č.j.: 44/2000/15 - ORO

Praha 13.6. 2000

* * *

Použité zkratky:

2 - oblast Středočeská, okres Benešov ..BN, Beroun BE, Kladno KL, Kolín KO, Kut. Hora KH, Mělník ME, Ml. Boleslav MB, Nymburk NB, Praha východ PH, Praha západ PZ, Příbram PB, Rakovník RA.

3 - Jihočeská, Čes. Budějovice CB, Čes. Krumlov CK, Jin. Hradec JH, Pelhřimov PE, Písek PI, Prachatice PT, Strakonice ST, Tábor TA.

4 - Západočeská, Domažlice DO, Cheb CH, Karlovy Vary KV, Klatovy KT, Plzeň město PM, Plzeň jih PJ, Plzeň sever PS, Rokycany RO, Sokolov SO, Tachov TC.

5- Severočeská, Č.Lípa CL, Děčín DC, Chomutov CV, Jablonec n.N. JN , Liberec LI, Litoměřice LT, Louny LN, Most MO, Teplice TP, Ústí n.Lab. UL

6- Východočeská, H. Brod HB, Hr.Králové HK, Chrudim CR, Jičín JC, Náchod NA, Pardubice PU, Rychnov n. Kn. RK, Semily SM, Svitavy SY, Trutnov TU, Ústí n.Orl. UO.

7- Jihomoravská, Blansko BK, Brno město BM, Brno venkov BO, Břeclav BV, Hodonín HO, Jihlava JI, Kroměříž KH, Prostějov PV, Třebíč TR, Uh.Hradiště UH, Vyškov VY, Zlín ZL, Znojmo ZN, Žďár n. Sáz. ZR.

8- Severomoravská a Slezko, Bruntál BR, Frýdek Místek FM, Jeseník JE, Karviná KI, Nový Jičín NJ, Olomouc OL, Opava OP, Ostrava město OT, Přerov PR, Šumperk SU, Vsetín VS.

OBOSRS - oblastní odbory SRS, OKOSRS - okresní oddělení SRS

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info