Růžové Prosecco je na světě! Vinařství Mionetto představuje na českém trhu růžovou novinku

Pití kvalitního italského Prosecca se stalo absolutním fenoménem a získalo si nesmírnou oblibu po celém světě. Jeho milovníkům se nyní konečně naskytla příležitost ochutnat novinku, která byla dlouhou dobu předmětem diskusí a přání. Vinaři ze severní Itálie, z domova Prosecca, dostali povolení vyrábět i jeho růžovou variantu. Vznikla zcela nová kategorie, apelace Prosecco Rosé DOC. Jedna z nejoblíbenějších značek Prosecca v České republice v těchto dnech představuje významný přírůstek kolekce Mionetto Prestige, Mionetto Prosecco Rosé DOC.

Mionetto Prosecco Rosé DOC je extra dry šumivé víno s jemnou barvou broskvového květu a dlouhotrvajícím perlením. V jeho vůni je patrný ovocný buket s výraznými tóny grapefruitu a červeného ovoce. Prodloužené zrání na kvasinkách navíc přináší neodolatelnou vůni medu a chlebové kůrky. Růžové Prosecco se skvěle hodí zejména jako aperitiv, k předkrmům či jednohubkám. Báječně souzní také s italským menu, především pak s mořskými plody.  Ideální teplota k jeho podávání se pohybuje v rozmezí 6–8 °C.

Vyrobeno za přísných pravidel

Prosecco je šumivé víno, které se smí vyrábět pouze v severní Itálii v oblastech Veneto (Benátsko) a Friuli Venezia Giulia (Furlánsko-Julské Benátsko). Ačkoli se ve zmíněných regionech i dosud vytvářela celá řada výborných růžových šumivých vín, jejich označení „Prosecco“ nebylo možné. Prosecco mohlo být vyráběno výlučně z hroznů odrůdy Glera, tedy z odrůdy bílého vína. Růžové Prosecco tak logicky nešlo vytvořit. Většina členů apelace ale podpořila plán na povolení růžové varianty a italské Ministerstvo zemědělství tento návrh podpořilo. Výrobcům Prosecca se tak 1. srpna 2020 otevřela zcela nová kategorie. Odrůdu Glera doplňuje z 10–15 % Pinot Noir. Právě modré hrozny odrůdy Pinot Noir stojí za nádhernou světle růžovou barvou Prosecca Rosé. Růžové Prosecco podléhá stejně přísným pravidlům výroby jako jeho již známý protějšek. Jako u bílého Prosecca platí, že musí být vyrobeno metodou Charmat a že sekundární fermentace musí probíhat minimálně 60 dní.

Oznámení o povolení výroby růžového Prosecca bylo ve vinařských kruzích jednou z největších událostí loňského roku. Severoitalští vinaři se začali připravovat, aby mohli své nejlepší růžové bublinky představit světu. Nejinak tomu bylo i ve vinařství Mionetto, které je jedním z nejstarších výrobců Prosecca. Cuvée odrůd Glera a Pinot Noir je na světě a sklenku perfektního Prosecca ve vzácné jemně růžové barvě si mohou nyní nalít a vychutnat i čeští milovníci Prosecca.

Češi Prosecco milují

Prosecco je chloubou regionů severní Itálie a našlo si bezpočet příznivců po celém světě. Popularita Prosecca od roku 2016 strmě stoupá i u nás. České republice dokonce patří 13. příčka v žebříčku zemí dovážejících Prosecco. Podle údajů sdružení výrobců Prosecca se v roce 2019 do ČR dovezlo přes 5,5 milionu lahví Prosecca, tedy o téměř 26 % více než v roce předchozím. Stále větší oblibě se těší i značka Mionetto, kterou zde distribuuje společnost BOHEMIA SEKT. „V průběhu let zaznamenáváme o Prosecco stále větší zájem. V minulém roce se u nás prodalo přes tři čtvrtě milionu lahví Prosecca Mionetto, což je o téměř 30 % více než v roce 2019. Jsme rádi, že se podařilo realizovat myšlenku, která už dlouho klíčila, a zavést novou kategorii Prosecco Rosé DOC. Velmi nás těší, že jedinečnou novinku vinařství Mionetto mohou ochutnat už i čeští spotřebitelé. Aktuálně jednáme s partnery o její distribuci,  je  k dostání i na našem e-shopu www.osobnivinoteka.cz. A to jak samostatně, za cenu 199 Kč, tak i ve speciálním limitovaném Prosecco balíčku,“ dodává Marek Žižkovský, manažer značky Mionetto pro Českou republiku.

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info