Rozpory a nedostatečná kontrola ničí české zemědělství

ZN 12.1.2000

Rozpory a nedostatecná kontrola nicí ceské zemedelství

Spektrum ruzných ceských zemedelských seskupení je nejen velmi široké, ale do znacné míry i nejednotné. To nijak neusnadnuje prekonávání prekážek na ceste do Evropské unie. Jak s nimi naložit, o tom jsme hovorili s predsedou Odborového svazu pracujících v zemedelství a potravinárství s Bohumírem Dufkem.

* V cem je podle vás nejvetší problém ceského zemedelství?

Je to nejednotnost samotných zemedelcu. Na nicem se spolecne nedokážou dohodnout. At jsou to kvóty na mléko, zelená nafta, odbytová družstva, na vše jsou rozdílné názory uvnitr samotného zemedelského spektra. To ceské zemedelství oslabuje a vysiluje.

* Jak se stavíte ke vstupu ceského zemedelství do Evropské unie a kde vidíte prípadné problémy?

Predevším si myslím, že jsme si problémy vytvorili dopredu neštastne podepsanými asociacními dohodami již v roce 1992. I na další problém jsme založili sami špatne fungujícím Státním fondem tržní regulace. Do tretice jsou to dotace a peníze vyclenované na ruzné zemedelské programy. Dotacní tituly jsou chaoticky meneny z roku na rok, a než si zemedelec stací srovnat, co je pro nej hospodársky zajímavé, už je tomu jinak.

* Nemyslíte si, že je to i špatná ochrana ceských zemedelcu kvuli mizerne fungující kontrole na hranicích?

S tím souhlasím a budu konkrétní. Celní správa je jeden obrovský neporádek, který nemá obdoby. Mela by po vstupu do Evropské unie fungovat zcela jinak. Nemelo by se stávat, aby do Ceské republiky šlo zboží zcela jinak deklarované, než co je ve skutecnosti obsahem kontejneru a nákladních aut.

* Letošní rok bude predevším v duchu približování legislativ. V cem vidíte prípadná úskalí?

Mám pro to príklad. Legislativa Evropské unie dává ultimátum klecovým chovum slepic a boxovému ustájení prasat do roku 2012. Pro Ceskou republiku úplný zákaz nové výstavby klecových chovu stávajících typu má platit zrejme již od roku 2005. Evropské zemedelství tak bude ješte 12 let užívat dosavadních technologií, zatímco ceští zemedelci v mnoha prípadech nevyužijí návratnosti investice. To je muže ale zlikvidovat. Když k tomu pridám príklad velkochovu drubeže na Domažlicku, kde nemecká firma ve spolupráci s ceskou buduje klecový odchov nosnic s denní kapacitou milion vajec, není to stav jednoduše rešitelný. Zahranicní podnikatelé využívají der v ceské legislative. Tuto stavbu by již v Nemecku nepovolili, jde totiž o starou technologii. V Ceské republice jejím prostrednictvím muže zahranicní firma zlikvidovat tuzemskou produkci. Navíc peníze odtecou pryc. Nejen že nechráníme ceské producenty, nedivil bych se ani, kdyby ceský spolecník mel pri výstavbe drubežárny podporu státu v podobe státní dotace ci garance. Evropská unie takovýmto investicím brání, a stejne bychom meli takto postupovat i my.

Bohumír Dufek, predseda odborového svazu zemedelcu

EUGENIE LÍNKOVÁ

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info