Přibývá signálů, že se rozšíření EU odkládá

Bortí se sen? Sen, že budou Češi jako rovnoprávní občané bohaté Evropské unie cestovat bez hraničních kontrol třeba do Španělska už v roce 2003?

PRAHA - Před dvěma dny se v médiích objevila krátká zpráva. Proběhla téměř bez povšimnutí, přestože se Čechů docela podstatně týkala. Člen "evropské vlády", komisař pro rozšíření Evropské unie Verheugen jednal se slovenskou ministryní financí. A měl jí říci, že unie se o další státy včetně České republiky rozšíří až v roce 2005. Toto datum není jen v rozporu s oficiálním cílem České republiky, která chce do Evropské unie vstoupit již v roce 2003. Případný odklad rozšíření unie se nelíbí ani dalším pěti kandidátským zemím, s nimiž začala "Evropa" před dvěma lety vyjednávat o jejich vstupu.

"Nedorozumění" se opakují

Zmíněný názor evropského komisaře Verheugena o roce 2005 tlumočila slovenská ministryně financí Brigita Schmögnerová. A komisařův mluvčí posléze všechno popřel. "Bavili jsme se o tom, že konkrétní datum není důležité," řekl mluvčí Jean-Christophe Filori. Prý to prostě bylo nedorozumění. Jenže takové "nedorozumění" se nestalo poprvé. Něco podobného "se přihodilo" začátkem března jinému členu evropské vlády. Komisař pro zemědělství Fischler prohlásil, že budoucí členské země nebudou mít po sedm let nárok na přímé dotace ze zemědělského fondu. Prohlášení vyvolalo u některých uchazečů o členství poprask: do jaké míry by pak "noví členové" vůbec byli "skutečnými členy" unie? Komisařův mluvčí musel zase vše uvádět na pravou míru. Šlo prý jen "o osobní názor".

Od přeháněk v Česku k oblačnosti v celé Evropě

Ještě do podzimu minulého roku se otázka českého vstupu do vysněné Evropské unie jevila hlavně jako náš vlastní domácí problém. "Evropská vláda" Evropská komise poslala dvakrát zprávu, která kritizovala nedostatečný pokrok České republiky ve slaďování jejího práva s právem evropským: právě ono sladění je nezbytnou podmínkou vstupu do klubu bohatých evropských zemí. Tato výtka však už v posledních měsících nezní tolik naléhavě. Zástupci "evropské vlády" dnes otevřeně říkají, že se Češi konečně začali snažit. Místo toho se ovšem objevil jiný problém. Problém, který se netýká jen České republiky, ale všech kandidátů na vstup do unie. Do vlády Rakouska člena EU vstoupila v únoru po vynikajícím volebním úspěchu strana Jörga Haidera. Ten pán se kromě nenávistných výroků proti cizincům proslavil i odporem k rozšíření unie.

Musíme se k tomu postavit

Ostatní státy Evropské unie uvalily na jedné straně na Rakousko jakýsi typ klatby. Jenže jeho výroky proti rozšíření nemohou evropští státníci jen tak hodit za hlavu. Ani veřejnost jiných členských států unie nezbožňuje vidinu "připuštění" zemí střední a východní Evropy do "jejich klubu". Tyto obavy potvrdil i poslední průzkum veřejného mínění publikovaný koncem března v Německu. Podle ústavu Emnid si více než polovina občanů Spolkové republiky nepřeje, aby se do Evropské unie dostali noví členové. Ostatně jasné obavy v tomto směru vyjádřil už krátce po "aféře Haider" evropský komisař Verheugen: unie podle jeho názoru citovaného Českou tiskovou kanceláří musí odpovídat na obavy svých občanů z rozšíření. Nesmí prý dovolit, aby se populisté typu Rakušana Jörga Haidera v politických kampaních pokoušeli využívat rozšíření ke svým cílům.

Mezi kandidáty se šíří obavy

Krátce poté přišla ona již zmíněná nedorozumění.. A nejenom to. Komisař Verheugen učinil ještě jedno prohlášení. Evropská unie nyní jedná o složitých vnitřních reformách. Jednání se mohou protáhnout, jisté ale je, že přijetí nových zemí bude na pořadu dne až po skončení jednání o vnitřních změnách. Komisař řekl, že není možné, aby parlamenty členských zemí unie současně schválily složité vnitřní změny i rozšíření unie o nové země včetně Česka. To by ovšem znamenalo, že přijetí nových zemí na začátku roku 2003 je stěží možné... Minulý týden se na Kypru sešli představitelé některých kandidátských zemí. Mnozí už měli zcela jasno: zprávy z poslední doby svědčí o tom, že se rozšíření Evropské unie zase o něco odsouvá. Podle české strany jsou zatím obavy předčasné: jde o to, zda se na podzim vyjednávací proces zřetelně urychlí a prohloubí. "Pokud ne, pak by důvod k obavám byl," říká první náměstek českého ministerstva zahraničí Pavel Telička.

Michal Musil

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info