Povinné účtenky: Kapři mají výjimku, venku i v obchodě

S trochou nadsázky: vláda včera schválila nařízení, které znamená diskriminaci lososů. Naopak „státem preferovanou“ rybou se stávají sladkovodní druhy, především kapr. Krátce před adventem kabinet „vysvobodil“ z povinnosti vydávat účtenku EET všechny prodejce sladkovodních ryb.

Ty se u nás před Vánocemi prodávají na přibližně 2500 místech po celé ČR, většinou venku. V drtivé většině jde o kapry.

ybářské sdružení ČR už dříve varovalo, že při teplotách kolem nuly bude docházet k (doslovnému) zamrzání pokladních zařízení. Vláda nakonec kritiku vyslyšela a kapři budou bez EET. „Jde především o mobilní tiskárny účtenek, které jsou vyrobeny pro práci při teplotě maximálně minus 10 stupňů Celsia. Nikde není psáno, že před Vánocemi bude mrznout a teploty budou ještě nižší,“ říká Martin Laštovica, z firmy KASAmax, která dodává systémy EET.

V TEPLE NA KRÁMU

Vládou schválená výjimka  však bude platit plošně. Tedy i na prodej sladkovodních ryb uvnitř budov. Jediný limit je kalendářní – bez účtenky se mohou sladkovodní ryby prodávat mezi 14. až 24. prosincem, a to i v letech 2018 a 2019.„Je to dočasná výjimka do té doby, než se to vyřeší systémově,“ uvedl na po jednání vlády ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD), který zastupoval ostatní kolegy.

„Nakoupit dotykové pokladny pro našich 25 stánků, to by bylo finančně náročné. Byl jsem rozhodnut, že vánoční stánky budou naposledy,“ chválil si včera rozhodnutí vlády Martin Horák z Rybářství Horák.

POMOC SLEPÝM MASÉRŮM

Druhou dočasnou výjimkou, kterou vláda schválila, je vysvobození nevidomých a hluchoslepých z povinnosti EET. Neexistují pro ně totiž vhodná zařízení na vydávání a tisk účtenek. „Pomůžeme tím zhruba 3000 lidí, kteří pracují například jako maséři, učitelé hudby nebo ladiči pian,“ popsal ministr pro legislativu a rovné příležitosti Jan Chvojka (ČSSD). Zároveň si posteskl, že na výjimce pro slepé se dohodl až se stávajícím ministrem financí Ivanem Pilným a nikoliv s jeho předchůdcem Andrejem Babišem.

I slepí podnikatelé by ale jednou měli vydávat EET účtenky, a to v situaci, kdy stát plně pro nevidomé zprovozní Daňový portál a aplikaci EET.

Výrobci pokladen se ale do výroby pokladen pro slepé příliš nehrnou. „My jsme se zabývali několika možnostmi, jak tuto situaci řešit. Musím ale upřímně říct, že náklady na vývoj a výrobu by byly nepřiměřeně vysoké v porovnání s tím, jak velká by byla případná poptávka,“ uzavírá Martin Laštovica.

Autor: Jan Klička

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info