Plošné zálohy na nápojové obaly budou již v roce 2022 realitou – u našich slovenských sousedů. V Česku si ještě počkáme.

Mattoni 1873 vítá výběr správce slovenského zálohového systému na nápojové PET lahve a plechovky. Slovenské Ministerstvo životního prostředí jeho založením pověřilo 5. ledna 2021 konsorcium čtyř sdružení zastupujících výrobce nealko nápojů, výrobce piva i obchodníky. Tento významný krok přibližuje Slovensko plné cirkularitě nápojových obalů od ledna 2022. České úřady se k podobnému kroku zatím nemají.

 „Slovensko nám půjde příkladem, neboť principy schváleného zálohového systému umožňují plnou cirkularitu nápojových obalů,“ říká Alessandro Pasquale, generální ředitel Mattoni 1873. „Pokud se vše podaří zavést podle plánu, stane se Slovensko prvním skutečným příkladem cirkulárního nakládání s nápojovými obaly v praxi. Jsem rád, že i Mattoni 1873 se toho zúčastní a konečně bude moci začít zálohovat PET láhve a plechovky od svých výrobků – i když tedy pouze na Slovensku.“

České úřady zatím plošné zálohy na všechny nápojové PET lahve a plechovky zavést nechtějí.

„Doufám, že slovenský příklad naše úředníky inspiruje a ukáže, že zálohový systém dává smysl i ve středoevropských podmínkách,“ dodává Alessandro Pasquale.

Plošné zálohy by byly velkým přínosem pro naši přírodu. Zálohované nápojové obaly se totiž v lesích a kolem cest téměř nepovalují. Dokazují to data dobrovolnických organizací, které pravidelně odpadky uklízejí. Ze všech nalezených nápojových obalů tvoří ty zálohované jen 1-2 %. Další důkaz, že motivace zálohou funguje.

 

O Mattoni 1873

Mattoni 1873, skupina kolem mateřské společnosti Mattoni 1873 a. s. (do 31. 1. 2020 Karlovarské minerální vody, a.s.) je největším distributorem nealkoholických nápojů ve střední Evropě. Ambicí skupiny je přinášet díky skvělým značkám a úspěšné tradici lidem do života osvěžení, nyní i v budoucnu.

Kořeny skupiny sahají do roku 1873, ke karlovarskému rodákovi Heinrichu Mattonimu. Novodobé kapitoly se začaly psát v 90. letech díky výrazným investicím nových majitelů, italské rodiny Pasquale.

V ČR vyrábí skupina vedle tradiční minerální vody Mattoni také pramenitou vodu Aquila a minerální vody Magnesia, Poděbradka, Dobrá voda a Hanácká Kyselka; dále značky nealkoholických nápojů Pepsi, Mirinda, 7UP, Schweppes, Gatorade, Mountain Dew, a další. Distribuuje také snacky značky Lay’s.

Své produkty v současné době Mattoni 1873 vyváží do téměř 20 zemí světa a jako mateřská společnost vlastní zahraniční značky minerálních vod v Rakousku, Maďarsku a Srbsku. V Bulharsku, Slovensku a Maďarsku je Mattoni 1873 výhradním výrobcem a distributorem nealkoholických nápojů značek firmy PepsiCo. Ve všech zemích, kde skupina operuje, zaměstnává na 3 350 zaměstnanců.

Mattoni 1873 se významně podílí na kulturním, sportovním a společenském životě. Podporuje také projekty spojené s ochranou přírody a otázkou ekologie. Mattoni 1873 je členem Asociace společenské odpovědnosti (A-CSR), největší iniciativy společenské odpovědnosti (CSR) a Cílů udržitelného rozvoje (SDGs) od OSN v Česku. Také je zakladatelem iniciativy Zálohujme.cz, která usiluje o dlouhodobou udržitelnost nápojového odvětví prostřednictvím lokální recyklace PET lahví a plechovek. Další zajímavé informace o společnosti naleznete na Twitteru @Mattoni1873, Facebooku @Mattoni1873 a LInkedIn.

 

 

Kontakt pro média

Andrea Brožová, PR manažer Mattoni 1873

Telefon: 721 150 737 E-mail: andrea.brozova@mattoni.cz

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info