OBILOVINY - 8.6.1998
08.06.1998 | ČZU
Opatrení k novému zpusoby nákupu obilí ve SR
V naší zpráve z 26.5. t.r. jsme prinesli informaci o novém zpusobu nákupu rostlinných produktu (vc. obilovin) na Slovensku. V tomto smeru dochází ve SR k dalším opatrením, která uvedenému zpusobu nákupu mají napomoci.
Jedná se predevším o podporu financování na zajištení provozu tzv. verejných skladu, jejichž hlavním úkolem je zprostredkování možnosti pro prvovýrobce získat úver za skladované obilí. Proto MPSR jedná s domácími a zahranicními bankami, potenciálními úcastníky procesu nákupu z domácích s Polnobankou, Všeobecnou úverovou bankou a Slovenskou sporitelnou, ze zahranicních s Evropskou a Svetovou bankou.
Vláda SR prostrednictvím MPSR poskytne celkem 300 mil. SK na bonifikaci úroku z úveru, které prvovýroba získá za skladové a komoditní (tovarové) záložní listy - viz zpráva Agronetu z 26.5., aby se úroven úroku snížila pod 10 %. Evropská banka prislíbila pro tento úcel prevést do Plnobanky 1 mld.SK po ukoncení procesu zrizování verejných skladu.
Dále MPSR pripravuje urychlene formulár žádosti pro zájemce o zrízení verejných skladu a podmínky pro získání licence k jejich provozování vcetne obchodních podmínek. Fyzické a dokladové overení zájemcu probehne v cervnu t.r.
ZDROJ: ATIS, obilniny, týden 22/98
MZLU pestitelum
MZLU v Brne spolu s dalšími organizacemi porádá dne 24.6. t.r. odbornou akci spojenou s prohlídkou polních pokusu na stanici RV v Žabcicích - okres Brno-venkov. Sraz úcastníku je v 10 hod. u pokusných pozemku, zahrnujících polní pokusy hlavne s obilninami a dalšími plodinami. Pro zájemce o prepravu do Žabcic bude v 9 hod. pristaven autobus pred budovu MZLU (Zemedelská 1) v Brne. Pokusné pozemky se nacházejí mezi Židlochovicemi a Žabcicemi vlevo (oplocený areál). Akce je pro úcastníky bezplatná.
Další články v kategorii Podnikání
- Olomoucký výrobce zdravé výživy Grizly prolomil hranici miliardového obratu (29.01.2026)
- Koňak čelí krizi. Poptávka klesá, firmy musí propouštět (28.01.2026)
- Do pivovaru v Plzni loni přišlo 460.000 návštěvníků, meziročně méně (28.01.2026)
- Lékárny vydaly loni rekordní množství léčebného konopí (26.01.2026)
- Pálivá jídla dobývají svět, rostoucí poptávka mění stravovací návyky (26.01.2026)
- Ani loňský rok dlouhodobému propadu gastra nepomohl. Profitují kavárny (23.01.2026)
- Čistý zisk řetězce Kaufland v ČR stoupl v uplynulém účetním roce na 3,19 mld. Kč (23.01.2026)
- Restaurace a bary v Moskvě zavírají. Leden a únor pro ně budou testem přežití (22.01.2026)
- Češi se zbláznili z figurek Stranger Things. Skupují Kinder vajíčka a dělají z nich investici (22.01.2026)
- Pivovar Protivín v roce 2024 zdvojnásobil zisk, zvýšil i tržby (22.01.2026)

Tweet



