Obavy z "mysliveckého státu" sílí

Na svou činnost požadují nimrodi státní dotace, protože zvěř je podle nich bohatstvím státu Lovci k prosazení zákona používají podle poslance KDU-ČSL Ambrozka nátlak.

Jiří Fencl, Vadim Fojtík

Praha, 24. 1. 2001

Kritika návrhu nového mysliveckého zákona, která má mimo jiné omezit vlastnická práva majitelů lesů a mezi zvěř řadí i chráněné živočichy, v posledních dnech roste. "Myslivci udělali za poslední desetiletí v lesích mnoho práce, ale návrh zákona by jejich činnost posunul pouze do oblasti střelby," tvrdí ministr životního prostředí Miloš Kužvart. Předkladatelé návrhu totiž podle něj pocházejí z různých stran a "myslivecká lobby je, jak známo, velmi silná". "Projednávání zákona bude velmi složité," dodal Kužvart. S tím souhlasí i předseda Českého svazu ochránců přírody a poslanec KDU-ČSL Libor Ambrozek: "Lovci užívají ve snaze prosadit svůj návrh nátlak, hlavně uvnitř poslaneckého klubu ČSSD, který nutí k tomu, aby proti navrhované úpravě nic nepodnikal. Mám obavy, že zákon má šanci projít dál."

S tím naopak nesouhlasí ministr zemědělství Jan Fencl, podle kterého dozná návrh ještě několika významných změn. "Musí být vyvážený tak, aby respektoval jak vlastnické principy, tak i podmínky pro realizaci myslivosti," řekl HN. Zákon ve sněmovně zřejmě nepodpoří ODS. "Sice jsme o něm zatím nejednali, ale jak se zdá, většina našich poslanců je proti. Země by neměla patřit těm, kteří na ní loví," upozornil Vlastimil Tlustý, šéf poslaneckého klubu ODS. Myslivci ale tyto argumenty odmítají a tvrdí, že zvěř je přírodním bohatstvím státu, a proto by za ně měl odpovídat. Stát by podle nich měl na jejich činnost, která si ročně vyžádá dvě miliardy korun, přispívat.

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info