Návrhy dotačních titulů Potravinářské komory ČR

PROJEKT PODPORY JAKOSTI

Rok: 2001 Organizace: Potravinářská komora ČR

Název projektu: Zajištění funkčnosti systémů HACCP u potravinářského průmyslu jako nástroje zabezpečení zdravotní nezávadnosti potravin

Popis současného stavu: Podle současně platné legislativy je každý subjekt, zabývající se zpracováním potravin, povinen mít zpracovaný systém HACCP. Podstatou současného řešení je administrativní báze bez zajištěnosti adekvátních technických opatření (měření, instalace čidel, počítačové zpracování, vyhodnocování a archivace dat, úpravy produkčních cest a přímé zásahy do výrobního cyklu) z důvodu nedostatečnosti investičních prostředků v oboru. To ve svých důsledcích vede k formálnosti bez náležitých dopadů do kvality procesu a nedochází tak k potřebnému zvyšování kvality a konkurenceschopnosti potravin. Cílem projektu je, v návaznosti na Projekt podpory jakosti 3/12 MZe vypsaný pro rok 2000, zajistit certifikaci zavedených systémů HACCP v potravinářském průmyslu na základě vypracovaného projektu HACCP včetně provedení potřebných technických opatření.

Požadavky na řešení: V souladu se zmiňovaným projektem zavést certifikaci systémů, včetně zpracování technických projektů a jejich realizace, s cílem vytvořit skutečně funkční systémy s odpovídajícími dopady do jakosti a zdravotní nezávadnosti výrobků. Vypracovat seznam subjektů oprávněných provést certifikaci, včetně zhodnocení účelnosti vynaložených nákladů. MZe zajistí zpracování dotačního titulu pro přímé dotace a jeho zařazení do programu přímých podpor podle §2 odst.1 zákona č. 252/1997Sb. pro rok 2001. S ohledem na předpokládanou finanční náročnost technického zabezpečení realizace projektu je uvažována suma do 10 milionů Kč na subjekt střední velikosti (obrat 300 - 600 milionů Kč ročně) s tím, že je navrhována participace ve výši 50% vynaložených nákladů na základě schváleného projektu technických opatření pro certifikaci systému HACCP po udělení certifikátu.

Požadavky na zdroje: jako reálné se jeví zavedení plně funkčního systémů HACCP u cca 30 potravinářských podniků ročně s průměrnou náročností 6 milionů na jednotku, z čehož plyne příspěvek ve výši cca 3 miliony na jednotku

Náklady celkem: 100 milionů na rok

Zdroj financování: Státní rozpočet

Termíny plnění: od 1/2001 do 12/2005

Zpracoval: Ing.Miroslav Koberna, CSc. Datum: 15.9.2000 Schválil: Datum:

Projednáno v Radě ČR pro jakost: Podpis (tajemník):

PROJEKT PODPORY JAKOSTI

Rok: 2001 Organizace: Potravinářská komora ČR

Název projektu: Zvyšování konkurenceschopnosti českého potravinářského průmyslu v předvstupním období do Evropské unie

Popis současného stavu: Dosažení resp. udržení konkurenceschopnosti českého potravinářského průmyslu se jeví jako jedna ze zásadních premis získání certifikace jakosti na úrovni ISO 9000 resp. TQM. V současnosti má tuto certifikaci pouze minimální počet potravinářských výrobců, především z důvodu značných finančních nároků. Vzhledem ke stále se zdokonalující a zpřísňující legislativě EU, která si bere - mezi jiným - za cíl důsledně chránit zájmy spotřebitele důrazem na jakost a důvěryhodnost potravin, existuje značné potenciální riziko budoucí diskriminace českých subjektů ze strany importérů, resp. obchodních řetězců právě z důvodu chybějících certifikátů kvality. Cílem projektu je získání uváděných certifikátů pro české výrobce potravin a tak zvýšení konkurenceschopnosti českých potravin na tuzemském trhu i trzích Evropské unie.

Požadavky na řešení: Získání certifikace ISO 9000 resp.TQM. Vypracovat seznam subjektů oprávněných provést certifikaci, včetně zhodnocení účelnosti vynaložených nákladů. MZe zajistí zpracování dotačního titulu pro přímé dotace a jeho zařazení do programu přímých podpor podle §2 odst.1 zákona č. 252/1997Sb. pro rok 2001. Náklady na zavedení výše uvedených systémů řízení kvality se u potravinářského subjektu průměrné velikosti uvažují na úrovni do 20 milionů Kč. Navrhována je participace ve výši 50% skutečně vynaložených nákladů po předložení certifikátu, vydaného akreditovanou osobou způsobilou provádět certifikace.

Požadavky na zdroje: S ohledem na náročnost přípravy se dá předpokládat zavedení systému řízení jakosti max.u 15 subjektů ročně. Při průměrné výši příspěvku 10 milionů Kč na jednotku je plánovaná finanční náročnost 150 milionů na rok.

Náklady celkem: 150 milionů na rok

Zdroj financování: Státní rozpočet

Termíny plnění: od 1/2001 do 12/2005

Zpracoval: Ing.Miroslav Koberna, CSc. Datum: 15.9.2000 Schválil: Datum:

Projednáno v Radě ČR pro jakost: Podpis (tajemník):

PROJEKT PODPORY JAKOSTI

Rok: 2001 Organizace: Potravinářská komora ČR

Název projektu: Přizpůsobování výrobních podmínek potravinářských producentů veterinárním podmínkám platným v zemích EU v průběhu předvstupního období

Popis současného stavu: Výsledky pasportizace provedené orgány Státní veterinární správy (SVS) ve výrobních jednotkách potravinářského průmyslu jasně prokázaly problémy s plněním požadavků SVS na vybavenost podniků, a to i u exportních zařízení. Plné přizpůsobení se podmínkám platným v EU znamená vynaložení značných finančních nákladů jak do úprav vlastních výrobních linií tak i do hygienického a sociálního zázemí. Bez těchto investic dochází k dalšímu zaostávání za platnými požadavky EU s rizikem zásahů příslušných kontrolních orgánů zejména proti exportérům. Je jisté, že do budoucna nebude řešením schválit k exportu pouze část výrobní jednotky, ale že toto osvědčení bude muset mít celý výrobní a obslužný komplex. Cílem projektu je s ohledem na značnou finanční náročnost těchto investic napomoci získávání úvěrových zdrojů pro rekonstrukci a vybavení výrobních objektů tak aby splňovaly podmínky EU pro daný obor činnosti.

Požadavky na řešení: Výchozím bodem pro přihlášení se k programu je projekt veterinární sanace a hygienických opatření navrhovaných SVS pro naplnění požadavků EU, potvrzený příslušnou SVS, který je podmínkou pro zapojení se do programu. Příslušná SVS vydá rovněž potvrzení o jeho naplnění jako podklad pro konečné vyúčtování. Projekt je možno rozdělit z věcného hlediska na samostatné etapy a ty financovat odděleně. Do projektu se mohou zapojit subjekty zařazené v průběhu pasportizace do kategorií A nebo B, podnikající ve vybraných komoditních sektorech, které z hlediska jeho priorit stanoví MZe. MZe zajistí zpracování dotačního titulu pro podpory vyplácené prostřednictvím PGRLF a jeho zařazení do podpůrných programů PGRLF pro rok 2001. S ohledem na předpokládanou finanční náročnost realizace veterinárních a hygienických opatření při realizaci projektu je uvažována suma do 20 milionů Kč na subjekt střední velikosti. Podpora je navrhována dvěma způsoby: - garancí za úvěry poskytnuté komerčními bankami, za leasingy a úvěry poskytnuté dodavatelskými subjekty českými a zahraničními do výše 60%, - dotací úroků z poskytnutých úvěrů do výše 7,5%.

Požadavky na zdroje: financování ve střednědobém horizontu do 5 let, do vstupu ČR do EU

Náklady celkem: 200 milionů na rok

Zdroj financování: PGRLF

Termíny plnění: od 1/2001 do 12/2005

Zpracoval: Ing.Miroslav Koberna, CSc. Datum: 15.9.2000 Schválil: Datum:

Projednáno v Radě ČR pro jakost: Podpis (tajemník):

NÁVRH DOTAČNÍHO TITULU

Rok: 2001 Organizace: Potravinářská komora ČR

Název projektu: Podpora činnosti nevládních organizací z hlediska jejich zapojení do evropských struktur

Popis současného stavu: V Evropské unii existuje celá řada významných nevládních organizací sdružujících oborově podnikatelské subjekty, které hrají roli významného partnera exekutivě EU jak z hlediska vytváření koncepcí a určování priorit unie tak i z hlediska tvorby legislativy. Členství v řadě těchto organizací bylo nabídnuto i reformujícím se zemím, vesměs v roli přidruženého člena bez možnosti hlasovat, ale s možností již plně se podílet na přípravě materiálů, připomínkovat je a seznámit se s nimi. To dává subjektům sdruženým v takových organizacích možnost seznámit se s fungováním nevládních struktur v EU a naučit se lobovat ve prospěch svých oborů na národní i evropské úrovni. Překážkou plnohodnotného zapojení se do činnosti evropských organizací je nedostatek finančních prostředků v nevládních organizacích v ČR, které v současnosti fungují vesměs pouze na základě členských příspěvků svých členů, kteří rovněž řeší akutní ekonomické problémy. Dalším problémem je, že v případě získání grantových prostředků z projektů Phare, cílených na podporu činnosti nevládních organizací, je ze strany EU, jako příspěvek ČR k řešení úkolů, obvykle vyžadována úhrada 10% podílu na nákladech. Cílem projektu je podpořit zapojení nevládních organizací ČR do obdobných struktur EU a umožnit jejich zástupcům aktivní účast na práci těchto organizací.

Požadavky na řešení: Podpora se týká těch organizací, které jsou buď řádnými nebo přidruženými členy nevládních organizací zastřešujících v EU jednotlivé obory jak prvovýroby tak zpracovatelského průmyslu. MZe zajistí zpracování dotačního titulu pro přímé dotace a jeho zařazení do programu přímých podpor podle §2 odst.1 zákona č. 252/1997Sb. pro rok 2001. Podpora činnosti organizací je založena zejména na: - úhradě členských příspěvků spojených s řádným nebo přidruženým členstvím - úhrada 10% podílu na nákladech nevládní organizace zapojené do projektů PHARE - částečná úhrada nákladů spojených s působením v nevládních organizacích EU v případě řádného nebo přidruženého členství

Požadavky na zdroje:

Náklady celkem: 20 milionů na rok

Zdroj financování: Státní rozpočet

Termíny plnění: od 1/2001 do 12/2005

Zpracoval: Ing.Miroslav Koberna, CSc. Datum: 15.9.2000 Schválil: Datum:

NÁVRH DOTAČNÍHO TITULU

Rok: 2001 Organizace: Potravinářská komora ČR

Název projektu: Podpora exportu I - přímá podpora

Popis současného stavu: Podpora exportu je řešena projektem PGRLF C4 Export, která není s ohledem na podmínky stanovené fondem příliš využívána. Pro podporu exportu byla pro rok 2001 původně navržena částka 200 mil.Kč, která bude v průběhu přípravy dotační politiky krácena. V současnosti je podpora exportu zaměřena pouze na úzký okruh vybraných komodit (vesměs mlékárenské výrobky) a je v rozhodujícím objemu realizována prostřednictvím SFTR resp.SZIF. Na rozdíl od praxe obvyklé v zemích EU, není podporován export výrobků v určité komoditě komplexně, resp. není do podpory exportu zpravidla zahrnut sortiment výrobků, obsahujících citlivé komodity v již zpracované podobě, které mají vesměs podstatně vyšší podíl přidané hodnoty než základní exportní komodity (máslo, SOM, obilí). Cílem projektu je rozšíření podpory na další skupiny výrobků přednostně se zvýšeným podílem přidané hodnoty, umožňující při snížených nákladech realizovat část produkce v citlivých komoditách (mléko, cukr) na světových trzích. Obsah projektu je směrován jako rozšíření event. doplnění projektu podpory PGRLF - C4 Export.

Požadavky na řešení: Přístup k projektu mají subjekty splňující podmínky pro žadatele o podporu v rámci PGRLF a realizující export ve vybraných komoditních sektorech, které z hlediska jeho priorit stanoví MZe. MZe zajistí zpracování dotačního titulu pro podpory vyplácené prostřednictvím PGRLF a jeho zařazení do podpůrných programů PGRLF pro rok 2001. Podpora se týká takových způsobů financování exportních operací, které jsou v mezinárodním obchodu obvyklé (exportní úvěr, forfaiting, akreditiv) a je řešena dotací úroků u realizovaných finančních operací do výše 7,5%. Je-li vyvážen výrobek obsahující pouze určitou část schválené komodity, je nárok na dotaci krácen v poměru k obsahu komodity ve výrobku.

Požadavky na zdroje:

Náklady celkem: 100 milionů na rok

Zdroj financování: PGRLF

Termíny plnění: od 1/2001 do 12/2005

Zpracoval: Ing.Miroslav Koberna, CSc. Datum: 15.9.2000 Schválil: Datum:

NÁVRH DOTAČNÍHO TITULU

Rok: 2001 Organizace: Potravinářská komora ČR

Název projektu: Podpora exportu II - nepřímá podpora

Popis současného stavu: Ze zkušeností producentů jak prvovýrobců tak i zpracovatelů z mezinárodního obchodu je zřejmé, že podpora exportu, kromě přímých dotací exportérům vybraných komodit, musí být založena i na nepřímé podpoře obsahující prezentaci na mezinárodních výstavách a veletrzích, vydávání propagačních materiálů, účast na nejrůznějších misích a návštěvách. MZe zde sice v rámci svých možností podporuje společnou účast vystavovatelů na vybraných akcích v teritoriích svého zájmu, avšak tato podpora - dosud se sestávající pouze z úhrady části nebo celých nákladů za pronájem plochy - je nedostatečná, neboť zbývající část nákladů je tak vysoká, že většinu potenciálních zájemců od účasti odhradí. Cílem projektu je vybudovat kompletní systém podpory exportních aktivit u vybraných akcí do teritorií zvýšeného významu ze současného pohledu, event. z potenciálních možností vývoje aktivit a z potenciálních možností uplatnění komodit, formou společné prezentace potravinářských výrobců, jejich společenstev, resp.MZe a AK ČR.

Požadavky na řešení: Podpora by byla poskytována pouze u akcí jejichž seznam by po konzultacích s potenciálními vystavovateli stanovilo MZe s přihlédnutím k výše uvedeným zásadám. MZe zajistí zpracování dotačního titulu pro přímé dotace a jeho zařazení do programu přímých podpor podle §2 odst.1 zákona č. 252/1997Sb. pro rok 2001. Komplexní systém podpory by sestával z: - úhrady za pronájem plochy - návrhu a realizace včetně nákupu variabilního výstavního stánku včetně kompletního vybavení, umožňujícího společnou expozici cca. 10 vystavovatelů, a to i z oblasti výrobců zboží vyžadujícího chlazení, event. mražení, - úhrady části nákladů spojených s realizací expozice s výjimkou cestovních náhrad.

Požadavky na zdroje: realizace stánku cca 3 miliony Kč jednorázově, předpokládaná životnost min. pět let náklady spojené s účastí cca 10 milionů ročně

Náklady celkem: 13 milionů první rok 10 milionů další léta

Zdroj financování: Státní rozpočet

Termíny plnění: od 1/2001 do 12/2005

Zpracoval: Ing.Miroslav Koberna, CSc. Datum: 15.9.2000 Schválil: Datum:

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info