Manipuluje ministerstvo misí?
23.04.2002 | Českokrumlovské listy
Posoudit péči o Národní park Šumava (NPŠ) a vyjádřit se k vleklým sporům mezi jeho správci a odborníky by měla dlouho očekávaná mezinárodní mise expertů. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) se však pokouší ovlivnit a zmanipulovat její výsledky. Dokonce tvrdí, že žádná stanoviska či doporučení nepotřebuje. Vyplývá to z informací, které novinářům poskytlo Hnutí Duha.
"MŽP před více než rokem po dlouhodobé kritice Správy NPŠ pozvalo na Šumavu misi Světového svazu na ochranu přírody (IUCN). Mezinárodní experti by měli posoudit kvalitu NPŠ, péči o chráněnou přírodu a vyjádřit se ke sporu o kácení kůrovcem napadených stromů v pralesovitých smrčinách prvních zón. To kritizují vědci a ekologické organizace. Nyní se ale MŽP snaží ovlivnit jak personální složení mise, tak témata, kterým se bude věnovat," uvedla mluvčí Duhy Karolína Šůlová. Upozornila, že ministr Miloš Kužvart začátkem února bez udání důvodu odvolal předsedkyni ministerského Výboru pro spolupráci s IUCN Dagmar Kubínovou a na její místo dosadil Františka Urbana, který byl dva roky vedoucím pracovníkem Správy NPŠ a za způsob hospodaření nese přímou spoluzodpovědnost. Nyní prosazuje kácení na Šumavě. Podle Šůlové se o zmanipulování personálního složení komise pokouší Kužvartův náměstek Josef Běle, který údajně napsal, že Správa NPŠ má dostatek znalostí a zkušeností a nepotřebuje od IUCN žádné další informace a doporučení.
"Výhrady k práci Správy NPŠ má podle Běleho pouze několik ekologických organizací, které pro ně ale nemají žádné racionální argumenty. Ostatní prý postup správy podporují," poznamenala Šůlová.
"Myslím, že se světoví experti ochrany přírody dosud nesetkali s tím, aby jim nějaký náměstek arogantně napsal, že jeho úředníci vědí nejlépe, co mají dělat. Pokles kalamity v bavorském parku, kde se nekácí, dostává ministra i správu parku do situace, ve které nejsou schopni obhájit svůj dosavadní těžařský postup. V evropských národních parcích se kůrovcem napadené stromy nechávají stát. Zřejmě proto je pro MŽP, které na Šumavě prosazuje pravý opak, expert z takového parku nepohodlný," zdůraznil vedoucí Programu Lesy Hnutí Duha Jaromír Bláha.
Další články v kategorii Podnikání
- Zájem spotřebitelů o České cechovní normy roste. Na Makro Czech Gastro Festu o nich Potravinářská komora přesvědčila stovky návštěvníků (17.04.2026)
- Obchodním ředitelem Plzeňského Prazdroje je nově Jan Krafka (17.04.2026)
- Čokoládovna Figaro přesouvá výrobu ze závodu v Trnavě do Česka (16.04.2026)
- Bernard učí středoškoláky čepovat pivo (15.04.2026)
- Výrobci potravin a řemeslníci na Českolipsku mohou soutěžit o výrobek roku (14.04.2026)
- Beermixy už nejsou jen letní osvěžení. Výrobci do nich přidávají funkční složky (10.04.2026)
- Džemy s příběhem. V Dobroládovně našli práci ženy před důchodem i syn s autismem (10.04.2026)
- Za „zelené baterie venkova“: Zemědělci a energetici volají po rozumném rozvoji bioplynových stanic (10.04.2026)
- Čokoládovna Steiner & Kovarik navýšila loni obrat o 35 mil. na 120 mil. Kč (10.04.2026)
- Brněnská pivnice měla zkažené potraviny. Kontrolou neprošlo maso i sýrové koule (09.04.2026)

Tweet



