Lesy ČR podpořily v posledních dvou letech vědecké výzkumné projekty sedmi a půl miliony korun
22.01.2016 | Lesy České republiky, s. p.
K podpoře vědeckých výzkumných projektů se státní podnik Lesy České republiky vrátil v červnu 2014. V témže roce výzkumníkům proplatil 3,7 milionů korun bez DPH, o rok později 3,8 milionů korun bez DPH. Celkem Lesy ČR podpořily projekty za 43,9 milionů korun bez DPH.
V roce 2014 podnik vyhlásil tři výzvy na předkládání žádostí o podporu a uzavřel s výzkumníky čtyři smlouvy na projekty, které Lesy ČR kompletně financují. Ve třech výzvách vyhlášených v roce 2015 získalo podporu Lesů ČR třináct projektů. „Ve výzvě je vždy navrženo více témat. Uchazeči zpracují návrh řešení výzkumného úkolu a ty následně vyhodnotí odborná komise. Projekty buď kompletně financujeme, nebo spolufinancujeme,“ vysvětlil Václav Lidický, výrobně technický ředitel Lesů ČR. Ke spolufinancování bylo v roce 2015 vybráno dalších pět záměrů. Celkem Lesy ČR podpořily záměry za 43,9 milionů korun bez DPH. „Jedná se většinou o víceleté projekty s postupným financováním. Proplaceno tak zatím bylo sedm a půl milionu korun,“ dodal Lidický. Ročně je na podporu vědy a výzkumu vyčleněno v rozpočtu Lesů ČR deset milionů korun.
Témata jsou rozmanitá, patří mezi ně také řešení klimatických změn s ohledem na lesnické a zemědělské hospodaření, ale i možnosti uplatnění dřevěných vícepodlažních budov, projekt kompletující patogeny lesních dřevin a řada dalších. Například projekt za 6,4 miliony korun řeší Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti. Zabývá se uplatněním douglasky tisolisté v lesním hospodářství České republiky. Třímilionovou podporu získali výzkumníci z brněnské Mendelovy univerzity, kteří zkoumají ochranu lesních kultur proti hlodavcům. Mendelova univerzita čerpá i dalších 300 tisíc korun na ověření možnosti obrany lesa před žírem ponrav chrousta maďalového v oblasti Bzenecké doubravy (na snímku). Další bezmála 1,2 miliony korun jsou vyčleněny pro Českou zemědělskou univerzitu v Praze na výzkum sociálně-ekonomických dopadů v regionu Křivoklátska v případě převedení části území do kategorie užívání „národní park“.
Mgr. Eva Jouklová
Tisková mluvčí Lesů ČR, s. p.
Další články v kategorii Podnikání
- Rybářství Třeboň zahájilo provoz automatu na čerstvé ryby v Třeboni (28.03.2026)
- Dubajské čokoládě odzvonilo. Je tu nový hit, teď frčí žvýkací kuličky (27.03.2026)
- Nejmodernější pila v ČR zahájila provoz v Olomučanech (26.03.2026)
- Heineken sníží objem piva uvařeného ve Velkém Březně nedaleko Ústí nad Labem (26.03.2026)
- Řetězec Albert podal sérii ústavních stížností kvůli pokutám za klamavé slevy (25.03.2026)
- Skupině Mattoni 1873 vzrostly v roce 2025 tržby na 25,2 miliardy korun (25.03.2026)
- Návrat do dětství, ale s hvězdičkou. Buchtičky se šodó se dnes koupou v ovocném žahouru i karibském rumu (25.03.2026)
- Efektivní pekárna v roce 2026: jak vypadá dobře řízený provoz (24.03.2026)
- Obnovení prodejů o svátcích narazilo u ministerstva i odborů (24.03.2026)
- Potravinářský koncern Danone kupuje britského výrobce proteinových nápojů Huel (24.03.2026)

Tweet



