Kroky ministra zemědělství Fencla postrádají logiku

LN 5.11.1999

Kroky ministra zemedelství Fencla postrádají logiku

"Ministr Fencl už svým létáním ode zdi ke zdi pripravil mlékárenský prumysl o 450 milionu korun," uvedl reditel Jihoceských mlékáren Milan Teplý.

LN: Hodne vzruchu na obou stranách barikády vyvolalo v první polovine roku ministerstvo zemedelství stanovením minimální garantované ceny mléka od producentu na 7,80 Kc. Jak podle vás ovlivní tento krok hospodárský výsledek Jihoceských mlékáren?

Žádný zpracovatel v republice garantovanou cenu za mléko neplatí. Vedí to zpracovatelé, vedí to mlékari, vedí to zemedelci, ví to zcela urcite i ministr zemedelství Jan Fencl. Jedna vec je, kolik se za mléko úctuje smluvne, a druhá, za kolik se skutecne prodává.

LN: Jak je to možné? Úhrada minimální garantované ceny je prece základní podmínkou pro zpracovatele, aby získali státní dotace na vývoz?

Na to se mne neptejte, jakým zpusobem se to deje. Každopádne se dá lehce spocítat, že kdyby zpracovatel zaplatil za litr mléka skutecne 7,80 Kc, musí na každém litru prodaném do obchodních retezcu nutne prodelávat. Stací se podívat, kolik stojí mléko v supermarketech.

LN: Chcete tedy ríci, že mlékárenské podniky dostávají státní dotace na vývoz svých výrobku, aniž nakupují mléko za garantovanou cenu?

Bez komentáre. V tomhle smeru ale existuje ješte jeden problém. Dotaci totiž dostane i ten zpracovatel, který za mléko platí treba s rocním zpoždením nebo nakonec nezaplatí vubec. Jakou výhodu máme my, když platíme zemedelcum do triceti dnu? Žádnou. Už dríve jsme spolecne s Olmou Olomouc žádali neúspešne ministerstvo financí, aby dotace pridelovalo pouze tehdy, když zpracovatel predloží doklad o zaplacení. Zatím totiž stací, aby podnik pro získání dotací predložil smenku, kterou ale uhradí treba za rok. Kdyby se takhle chovaly Jihoceské mlékárny, ušetrí dve tretiny svých úverových zdroju.

LN: Podle vás by se tedy meli zemedelci radeji spokojit s menší, ale jistou platbou než s vidinou vetších, ale nejistých penez?

Faktem zustává, že celá rada producentu doslova leje mléko do mlékáren, které neplatí vcas nebo neplatí vubec. Otázkou pak zustává, z ceho ti zemedelci žijí, když nemohou prežít ani s prodejem mléka pod sedm zaplacených korun. Za cenu 7,80 Kc není schopen dnes nakupovat mléko žádný zpracovatel v Cechách, aniž by chtel vedome prodelávat. Stanovení minimální garantované ceny na zacátku roku byl krok ministerstva zemedelství, který postrádá logiku, jako ostatne spousta dalších nápadu z dílny ministra Fencla.

LN: Zemedelci na severu republiky vyhrožují prodejem mléka do Nemecka, kde jsou producenti údajne ochotni platit mnohem víc než tuzemští odberatelé. Nebojíte se takové konkurence?

Jedna vec je srovnání síly marky a koruny, další obchodní politika nemecké mlékárny. Jinými slovy: pak se stane, že z ceského mléka Nemci vyrobí mlécné výrobky, které okamžite s masivní státní dotací prodají v supermarketech v Cechách. Už dnes se to deje jak u mléka, tak i u jiných potravin, které jedním hranicním prechodem odejdou a druhým se do republiky vracejí. To stát a zemedelci skutecne považují za prínos? Navíc mohu dodat, že podmínky pro vývoz na ctvrté ctvrtletí jsou stanovené tak, že pro zbytek roku hrozí nedostatek mlécných výrobku na tuzemském trhu.

LN: Je podle vás možné vubec najít nejaký kompromis mezi soucasnými požadavky zemedelcu a mlékáren?

Minimální garantovanou cenu 7,80 Kc za mléko producenti nikdy platit nebudou, dokud to nevyrovná trh. Dnes už se zrejme zapomíná, že zemedelci dostávali za mléko v dobách ministra Luxe jeden cas dokonce osm korun. Trh to tehdy umožnoval. Regulativní a mnohdy úplne nesmyslné kroky soucasného ministerstva zemedelství pritom ženou do zkázy nejen mlékárny, ale i zemedelce. Ti pak mohou se státní podporou pestovat pampelišky nebo chovat kormorány.

LN: Už dríve jste prohlásil, že Jihoceské mlékárny jako nejvetší potravinárský podnik v zemi nemá ministr zemedelství v lásce. Z ceho tak usuzujete?

Ministrovi jsou zrejme trnem v oku podniky, které nemají ani korunu pohledávek po lhute splatnosti, platí vcas dane i pojištení a zamestnávají 1800 lidí. Proto nás zrejme vyškrtl z dotací na vývoz másla pro tretí ctvrtletí, ackoliv jsme splnili veškeré podmínky výberového rízení. Ty podmínky pritom byly podle mého názoru navíc nastavené tak, aby s nimi práve Jihoceské mlékárny mely nejvetší problémy. Když jsem ministrovi oznámil, že se nám tak podivne nastavená kritéria presto podarilo splnit, doslova prohlásil, že je to lumpárna. To se mi na druhé strane od nej docela líbilo. Z 260 milionu dotací na vývoz mlékárenských výrobku pro tretí ctvrtletí jsme každopádne nedostali ani korunu. Za to nám pan ministr prislíbil, že se budeme s prispením státu podílet na vývozu urcité humanitární pomoci. Ani tenhle slib nesplnil. Mužeme se jen utešovat tím, že podobné problémy s Janem Fenclem má i Olma Olomouc.

LN: Nevyplývá vaše kritika práce ministerstva zemedelství práve z negativního vztahu ministra k Jihoceským mlékárnám?

Vubec ne. Nejde jen o Jihoceské mlékárny. Se stavem, jaký má na svedomí ministr Fencl, totiž nemuže být v mlékárenském prumyslu spokojen vubec nikdo. Já snad ani panu ministrovi nevycítám zlé úmysly. Jen tvrdím, že jeho zemedelská politika je nesystémová, zabývá se jen tím, aby nekomu momentálne pomohl. Svým létáním ode zdi ke zdi už pan Fencl pripravil jen mlékarinu podle mého odhadu zhruba o 450 milionu korun.

LN: Mužete být konkrétní?

Intervencní nákup másla o objemu 5000 tun a výberové rízení na jeho vývoz. Ztráta z této transakce predstavuje pro stát více než 300 milionu korun.

Marek Kerles

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info