Konflikt mezi skladovateli obilí a státem je zažehnán
14.08.2001 | Agris
Ke společnému stanovisku ohledně podmínek skladování obilí pro stát nejspíše dojdou na připravované schůzce ve čtvrtek 20. srpna zástupci Českomoravského sdružení organizací ZZN (ČMSO ZZN) a Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF). Po jednání obou stran to v rozhovoru pro Agris uvedl ředitel SZIF Jan Hőck.
Na společném shromáždění skladovatelů a představenstva ČMSO ZZN, které se konalo v Praze dne 3. srpna, se totiž podle oficiálního prohlášení "shodli shromáždění zástupci se na nepřijatelnosti vyhlášených podmínek SZIF pro skladující subjekty, především v cenách na úhradu činností souvisejících s příjmem a naskladněním, vyskladněním a skladováním, které nerespektují skutečné náklady na tyto činnosti". Shromáždění tehdy pohrozilo, že nebude přistupovat se SZIF k uzavírání smluv o skladování potravinářské pšenice, čímž by skladovatelé Fondu prakticky zamezili nákup zhruba milionu tun této komodity z letošní sklizně, kterou stát prostřednictvím SZIF deklaroval.
"Hledáme kompromis, abychom si vyhověli, protože je to zájmem obou stran," uvedl po první informativní schůzce obou stran Hőck. Podle něj je přitom několik možností, jak "najít společné notičky".
Jednou z nich je navyšování skladovacích poplatků podle vývoje inflace, zejména cen energií, neboť jejich cena je hlavním nákladem skladovatelů. Druhou možností podle Hőcka je, že v případě dlouhodobého uskladnění potravinářské pšenice pro stát by se částka za skladování zvýšila formou dodatků k uzavřeným smlouvám, podle toho, jak dlouho by skladovatel pro stát obilí uskladňoval.
Další články v kategorii Podnikání
- Semix rozšiřuje výrobu: 65 milionů do fermentace (02.04.2026)
- Liberecký kraj spustil on-line tržiště s nabídkou potravin od lokálních výrobců (02.04.2026)
- Prague Bar Show 2026: Rekordní ročník pro největší B2B nápojovou platformu ve střední Evropě (02.04.2026)
- Zmizelo 400 tisíc čokolád KitKat. Zloději ukradli auto, jež je převáželo (30.03.2026)
- Rostoucí náklady na energie a dopravu: jak aktuální situace ovlivňuje pekárny (30.03.2026)
- Nealko pivo či limča bez cukru? Od firem nutnost i chytrý tah, vysvětlil expert (30.03.2026)
- Rybářství Třeboň zahájilo provoz automatu na čerstvé ryby v Třeboni (28.03.2026)
- Dubajské čokoládě odzvonilo. Je tu nový hit, teď frčí žvýkací kuličky (27.03.2026)
- Nejmodernější pila v ČR zahájila provoz v Olomučanech (26.03.2026)
- Heineken sníží objem piva uvařeného ve Velkém Březně nedaleko Ústí nad Labem (26.03.2026)

Tweet



