Hovoříme s předsedou OSPZV Bohumírem Dufkem

Hovoříme s předsedou OS pracovníků zemědělství a výživy Bohumírem Dufkem

Odborový svaz zemědělství a výživy zastupuje 85 tisíc členů, kteří pracují převážně v zemědělskopotravinářském komplexu. Svaz je rozdělen do 31 oblastí, ve kterých je profesionální pracovník, v každé je i právník, který zajišťuje služby pro členy svazu. Požádali jsme o rozhovor předsedu OS pracovníků zemědělství a výživy Bohumíra Dufka na stále aktuální zemědělské téma.

* Co je v tomto oboru nejproblematičtější?

Je to především nedostatek finančních prostředků, co zemědělcům svazuje ruce. Banky na nás totiž zanevřely, protože zemědělství považují za rizikovou oblast, a také proto, že výnosnost kapitálu v zemědělství je pod prahem úrokových mír. Je to tedy kapitál, který nevydělává.

* Náš stát má ale určitou dotační politiku, nebo ne?

Tato dotační politika je závislá na výši rozpočtu. Tvrdí se nám, že ve státním rozpočtu je peněz málo, ale s tím bych rád polemizoval, protože si myslím, že některá odvětví dostávají daleko více prostředků, než si zaslouží. Navíc prostředky, které plynou do zemědělství, postrádají stabilitu, podmínky, za kterých je zemědělci mohou čerpat, se neustále mění.

* Pomůže tzv. zelená nafta? Je to jedna z možností jak zemědělcům pomoci, ale víte, co je na tom paradoxní?

Loňská cena nafty byla osmnáct korun, letos se vyšplhala přes čtyřiadvacet korun. Když od toho odpočítáme tu tzv. vratku, tak to nepokryje ani rozdíl mezi oběma cenami. Je tedy pravda, že tím stát zemědělcům pomáhá, ale vstupy do zemědělství právě v naftě jsou tak obrovské, že to zemědělci jen obtížně zvládají.

* Stát poskytuje různé dotace, například na výrobu masa nebo mléka, ale na trhu se to neprojevuje. Proč?

Ani se to projevit nemůže, protože cena je odvislá od toho, za kolik zemědělci produkují. Vy hovoříte o cenách, ale musím vás upozornit na to, že výkupní ceny jsou proti státům Evropské unie silně podhodnocené. To znamená, že naši zemědělci vyrábějí mnohem levněji než v zemích EU. Pokud vstoupíme do EU a náš zemědělec tu již nebude, pak se bude o cenách hovořit úplně jinak, budou mnohem vyšší.

* Byla stanovena závazná výkupní cena mléka, ale zemědělci přesto dostávají méně a dokonce monopolní zpracovatel v jižních Čechách, Jihočeské mlékárny, a. s., dokonce oznámil útlum výkupu.

Vím, na co narážíte. Stát by mohl pomoci zemědělcům i jinými nástroji než jsou finance, například určitou ochranářskou politikou. Je známo, že čím je větší ochrana trhu, tím větší je cena výrobku. V současné době je nutné ochranu trhu srovnat právě na úroveň EU, když neustále hovoříme o tom, že chceme přijímat jejich legislativu. Měli bychom přijmout i jejich ochranná opatření, která by pomohla stabilizovat zemědělství. Nemohlo by se pak stávat, že jeden zemědělec bojuje proti druhému, zpracovatel likviduje zemědělce, protože není schopen přežít. Proto se stávají takové paradoxy, že ředitel firmy řekne, že bude utlumovat výrobu. Je to nesmysl, protože každá firma se musí rozvíjet, zvyšovat výrobu a prodej. To je přece motorem tržního hospodářství.

* Nečeká nás se vstupem do Evropské unie likvidace našeho zemědělství?

Jsem přesvědčen, že díky tomu, co naši zemědělci dovedou, ne. Je ale potřeba o tom diskutovat, protože pokud zemědělci nevydrží dobu do vstupu do EU, tak nemají šanci, aby přežili v tom obrovském náporu, který nás čeká. Pokud to přežijí, tak si myslím, že jejich podmínky při otevřeném trhu budou daleko lepší, než mají dnes.

* Dříve se razila teze, že nejlepší pro zemědělství jsou malé rodinné farmy. Platí to i dnes?

Nikdy jsem s tímto názorem nesouhlasil. Jsem přesvědčen, že větší celky, mám na mysli tak kolem tisíce hektarů, jsou nejvíc konkurenceschopné. Malá rodinná farma, to není o současném evropském zemědělství.

* Nemá Evropská unie tak trochu obavy z naší velkovýroby v zemědělství?

Rozhodně ano. Evropský trh je dnes přeplněn potravinami a samozřejmě každá země, která dokáže vyrábět nad svou spotřebu, jej zatěžuje. Proto Evropská unie musí mít obavy z našeho zemědělství.

* Dokážeme to překonat?

Zemědělci za těch posledních deset let vydrželi již tolik, že vydrží i dobu do vstupu do EU. Čím dříve tam vstoupíme, tím dříve se našim zemědělcům bude dařit lépe.

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info