Fencl: Zdražování potravinářských výrobků nás nemine

Fencl: Zdražování potravinárských výrobku nás nemine

* Kolik žádostí o cástecnou úhradu škod vzniklých suchem ministerstvo dostalo? Jakou cástku to vyjadruje a kolik podpurných prostredku k cástecnému odškodnení stát poskytne?

K 24. cervenci skoncila možnost pro podání žádosti o prímou nenávratnou dotaci k podpore zmírnení škod v zemedelství zpusobených suchem v letošním roce. Je to první krok pomoci do oblastí postižených suchem. Podmínky pro stanovení pomoci vycházely z cástky 200 milionu korun, které ministerstvo zemedelství vyclenilo ze svého resortu, a z celkové plochy postižených oblastí, tj. 107 tisíc hektaru. Dotace je ve výši 3000 korun v prepoctu na jeden hektar zaoraných ploch a ve výši 1500 korun na hektar u ploch poškozených z více než 70 procent.

* Upozornil jste opakovane spotrebitele na zdražení potravin. Co je duvodem rustu cen a o kolik to bude v prípade nejduležitejších potravin, jako je maso, drubež, mlécné a pekárenské výrobky?

Zdražování potravin je citlivá vec, která nás v nejbližším období opravdu nemine. Co se týká duvodu, videl bych zde spíše problém nižší hladiny cen ceských potravin v porovnání s Evropskou unií než prímou souvislost se suchem. V Evropské unii jsou ceny základních potravinárských výrobku vyšší o zhruba 25-35 procent a myslím si, že na približne stejné hodnoty bychom se v prubehu predvstupního období meli dostat i my. Není také jiste prirozené, že se již nekolik let zvyšují ceny vstupu do zemedelství a pritom ceny zemedelských výrobcu stagnují, prípadne i klesají. V této souvislosti by melo dojít k prirozené tržní náprave.

* Ovlivní sucho rust cen?

V souvislosti se suchem urcité zdražení samozrejme nastat také muže, i když v celonárodním merítku k žádnému ohrožení produkce a zásobování nedošlo. Podle nejruznejších odhadu, které se objevují, by nemelo jít o žádné závratné objemy, spíše o procenta ze soucasných cen. Bude samozrejme také zajímavé, do jaké míry se na zdražování odrazí spekulace obchodníku, kterí se budou snažit využít povedomí spolecnosti o potravinovém ohrožení.

* Stát poskytne pomoc postiženým suchem v miliardách a presto se zdraží potraviny, není to v techto souvislostech ekonomicky neopodstatnené?

Zduraznuji, že pomoc smeruje tem podnikatelum, kterí v dusledku postižení suchem jsou bytostne ohroženi a hrozí jim bezprostrední bankrot. Pokud by totiž zemedelci dostávali za své produkty adekvátní ceny, takové, jaké spotrebitelé platí nezemedelským výrobcum, takové, které by jim umožnily nejenom prežívat, ale i vytváret zisk, pak by mohli z tohoto zisku cástecne sanovat prípadné pohromy seslané nevyzpytatelnou prírodou. Pomoc nesmeruje k vyrovnání cen potravin, ale pujde adresne, jednotlivým existencne ohroženým zemedelcum.

* Získali jste od Komercní banky úver 4,5 miliardy korun, na co jsou tyto prostredky a jak jich ministerstvo využije?

Úver 4,5 miliardy korun není pro prímé potreby ministerstva. Tyto peníze jsou pro Státní fond tržní regulace, který z nich bude krýt neomezený intervencní nákup potravinárské pšenice z letošní sklizne.

* Vyjednával jste opakovane v Bruselu, jaké jsou závery?

V polovine cervna letošního roku obdrželo ministerstvo zemedelství spolecné stanovisko Evropské unie k pozicnímu dokumentu Ceské republiky ke kapitole zemedelství. Zahrnuje požadavky na predání doplnujících informací. Predevším se to týká veterinární a fytosanitární legislativy. Vypracovali jsme doplnující studii, oficiální vyjádrení bruselských úredníku mužeme ocekávat zhruba koncem tohoto roku.

* Jednalo se už o národní kvóte pro mléko, maso, obiloviny. Z ceho se vychází pri jejich stanovení?

Jednáme o referencním období. Evropská unie doporucila rozmezí let 1995-1999, což jsme ale oznacili pro naši stranu jako nevyhovující a zavádející. Je to období poznamenané doznívající privatizací, kdy šla produkce dolu. Období po roce 1990 by pro nás samozrejme bylo prijatelnejší, ale je otázkou, zda je uzná unie. Konecné stanovení referencního období tedy bude výsledkem budoucích složitých vyjednávání.

* Soukromí zemedelci a družstevníci ve shode požadují zmenu v dotacním systému. Jak reagujete na jejich návrhy?

V minulém týdnu zorganizovalo ministerstvo schuzku pro zástupce všech nevládních organizací a pro zemedelské poslance. Projednali jsme dotacní politiku na rok 2001. Výrazne odlišuje poskytování podpor pro hospodarení v intenzivních a extenzivních oblastech a nechává na volbe podnikatele, kterou cestou se bude ubírat. Zúcastnení s predloženou koncepcí dotacní politiky vyjádrili souhlas.

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info