Farmáři se stále bojí liberalizace

Farmári se stále bojí liberalizace

Nízké ceny produkce stimulují vzestup svetového zemedelství

Spolecná zemedelská politika zmenila rychle evropské hospodárské spolecenství z dovozce v exportéra agrární produkce. Dnes patnáctka hledá zpusob, jak snížit výrobu a prizpusobit ji požadavkum trhu.

Svetové ceny agrární produkce klesnou letos na nejnižší úroven za posledních sedm let. Od príštího roku s nejvetší pravdepodobností porostou, aniž by však ve vetšine komodit prekrocily úroven výchozího roku 1993. O výšinách z poloviny 90. let, kdy byly oproti dnešku až dvojnásobné, ci špickách z poloviny 50. a 70. letech (až ctyrnásobne vetší) si mohou farmári nechat zdát.

Organizace pro hospodárskou spolupráci a rozvoj (OECD) soudí, že soucasná situace stimuluje vzestup zemedelského sektoru. Pomoci by mu mela i liberalizace agrárního obchodu; jednání ve Svetové obchodní organizaci (WTO) ale uvízla zatím na mrtvém bode, když narážejí na silné ochranárské snahy producentských zemí. Obdobné tendence se ostatne uplatnují i v rámci Stredoevropské dohody o volném obchodu (CEFTA). Vládní politika ovlivnovala agrární trhy nepretržite po celé 20. století.

Ve Spojených státech zacaly státní intervence krátce po první svetové válce. Západoevropská integrace je napodobila v roce 1957, kdy schválila Spolecnou zemedelskou politiku. V dusledku garantovaných vysokých výkupních cen prudce rostla agrární výroba a spolecenství se z cistého dovozce potravin zmenilo v jejich cistého exportéra. Nyní hledá patnáctka zpusob, jak tento dále neudržitelný systém reformovat a jak odbourat nadmernou produkci potravin težko uplatnitelných na trhu. Soucasne chce ulehcit spolecné pokladne Evropské unie, kterou agrární dotace zatežují z více než poloviny.

Prestože desítky milionu obyvatel Zeme hladovejí, statistiky Organizace spojených národu pro výživu a zemedelství (FAO) nenaznacují, že by se potravin nedostávalo. Celková spotreba obilovin trvale roste tempem, které zatím odpovídá rustu obyvatelstva. Vyhlídky svetového zemedelství jsou dnes neurcité a nejisté. Príznivým impulsem pro veškerou svetovou ekonomiku vcetne agrárního sektoru se muže stát vstup Cíny do WTO.

Analytici OECD dále nevylucují, že pres mimorádné úsilí o liberalizaci agrárního obchodu nezmizí zásadní ochranárství a deformace techto trhu ani po roce 2001, kdy mají skoncit rozhovory v rámci Uruguayského kola o zemedelství. Bez ohledu na jejich vyústení ocekává OECD trvalé zvyšování agrární výroby i obchodu, který poroste daleko rychleji. Sklizen obilovin bude letos v EU o sedm procent vetší než loni, uvádí výhled FAO. Také v Ceské republice bude úroda v dusledku zvetšených osevních ploch ozimu vyšší než loni.

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info