Farmáři demonstrovali proti kvótám

Ministr zemědělství Jan Fencl označil akci za první protest proti vstupu ČR do Evropské unie

Soukromí farmáři sdružení do Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ) včera splnili své hrozby. Na protest proti vládou zavedenému systému výrobních kvót na mléko projeli zhruba pětadvaceti traktory z Letenské pláně před budovu Strakovy akademie, sídla české vlády. S autobusem se k nim přidali také zástupci cukrovarů kvůli přípravě obdobného omezení na výrobu cukru. Protest podpořilo Sdružení podnikatelů ČR, Potravinářská komora ČR a Farmářské centrum ČR. O "nesmyslnosti zavedeného opatření", které považuje předseda ASZ Stanislav Němec za největší zásah státu do soukromého podnikání po roce 1989, však farmáři nepřesvědčili jeho předkladatele ministra zemědělství Jana Fencla.

Mluvčí Fenclova úřadu Pavel Kovář včera účastníkům demonstrace rozdal stanovisko šéfa resortu. "Vaše demonstrace je první demonstrací proti Evropské unii, která říká, že chcete být poslední výspou Východu, bránící se zásadám společné evropské zemědělské politiky," stojí ve Fenclově prohlášení. Podle ministra soukromníci zavedením systému kvót získají vyšší farmářskou cenu mléka, větší jistotu jeho odbytu, kompenzační platbu od státu a otevření brány do EU. "Evropská komise ústy komisaře Davida Byrna potvrdila, že očekává připravenost ČR na vstup do EU mnohem dříve než v okamžiku vstupu," apeloval Fencl na farmáře. "Ztratíte možnost začlenit se do společnosti rozvinutých demokracií států EU a dobrou prestiž na západ od našich hranic, která přerůstá až do obav ze schopností českých zemědělců na jednotném trhu EU. Váš ministr."

Vztah soukromníků k "jejich" ministrovi je však na bodu mrazu. Zpočátku nechtěli zástupci ministerstva soukromníky k připomínkování návrhu vládního nařízení vůbec přizvat. "Kvůli našemu nesouhlasu s kvótami nás nyní vyhodili z budovy ministerstva, kde jsme měli deset let své sídlo," řekl našemu listu tajemník ASZ Michal Pospíšil. Soukromí zemědělci zopakovali svá dřívější prohlášení o vzrůstajícím odporu proti kvótám v samotné EU. Polovina členských zemí je již v poslední době otevřeně odmítá. "Neměli tam také 40 let kolchozy a nemusí dělat jejich rozsáhlou a nákladnou restrukturalizaci," řekl Němec. Podle jednoho ze členů vedení asociace Jana Milera je důvod zavedení kvót jiný, než tvrdí MZe a vláda. "Je to zlatý padák pro podniky, které provozují naprosto nerentabilní výrobu mléka. Získanou kvótu totiž mohou prodat na černém trhu za nemalé peníze," řekl. "Této vlivné lobbistické skupině dnes pan ministr skládá účty za svou podporu," stojí v prohlášení ASZ, ve kterém mj. požadují Fenclovo odvolání.

Systém kvót odmítá také Českomoravský svaz mlékárenský, ale ten požaduje pouze jeho změnu. Soukromníky naopak ve snaze za zrušení vládního nařízení nepodporuje Agrární komora a Svaz zemědělských družstev. "Volný trh jednoznačně selhal. Kvóty jsou základním předpokladem pro pořádek na mléčném trhu," usnesla se komora. Například Okresní agrární komora pro Liberec a Jablonec však kvóty ze stejného důvodu jako ASZ odmítá. "Šel bych demonstrovat s nimi. Na konci bude totiž jediné - mléčné výrobky se zdraží," řekl HN poslanec Vlastimil Tlustý (ODS).

Farmáři chtějí proti nařízení vlády podat ústavní stížnost.

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info