Farmář chce vědět, za kolik prodá

Farmár chce vedet, za kolik prodá

Platební agentura a Státní zemedelský intervencní fond mají regulovat agrární trh. Intervencní nástroje Unie ovládají volný trh.

Základním stavebním kamenem budování Intervencní agentury v Ceské republice je zrízení Státního zemedelského intervencního fondu a Platební agentury. Tyto instituce jsou nezbytne nutné k príprave Ceské republiky na spolecnou zemedelskou politiku a samotný vstup do Evropské unie. Vytvorení techto dvou pilíru Intervencní agentury je nejen nezbytné, ale melo by být ico nejrychlejší. Evropští úredníci si kladou podmínky pro možnost sblížení ekonomických nástroju bežne v Unii používaných. Pokud by napríklad v Cesku neexistovala Platební agentura, nemohou z Unie proudit podpurné prostredky. Komisar pro zemedelství Franz Fischler zduraznuje nutnost pruhlednosti toku penez. Dokud nebude zrejmé, kam a na jaké úcely peníze z Unie jdou, Brusel je neuvolní. Evropská unie zavedla pro strategické zemedelské výrobky intervencní nástroje. Díky nim lze volne obchodovat, aniž by výrobci museli mít obavy, že nedostanou za svou produkci garantované ceny. Zemedelec jednoduše ví, že co vyprodukuje, za urcitou cenu prodá a že tuto cenu má zarucenou po celé stanovené období. Pro zarucení techto jistot slouží intervencní programy se tremi okruhy nástroju. Jednak jsou to tržní intervence zasahující do verejného nákupu urcité komodity a dotace jejího uskladnení. Druhým nástrojem jsou kompenzacní platby, jimiž si stát a následne i Unie regulují produkci v zemedelství. Dotace v tomto prípade jsou dvojího druhu. Bud se týkají útlumu produkce, za jejíž snížení dostává farmár vyrovnávací dávku, nebo se naopak dotacne podporuje zvýšení produkce. Tímto zpusobem v Unii velmi pružne regulují trh. Do tretice je to zahranicní obchod a jeho usmernení použitím dovozních cel a vývozních subvencí. Temito ekonomickými pákami operují s prehledem intervencní agentury jednotlivých zemí patnáctky.

Rekli k nástrojum Evropské unie

* Jan Misbauer ze ZD Božejovice z okresu Tábor: "Zatím jsou v Ceské republice velké výkyvy v nákupních cenách, chybí i jejich garance. Intervencní agentura by u nás už mela existovat a její zavedení by melo být co nejrychlejší."

* Jan Broj, soukromý zemedelec ze Stredoceského kraje: "Není pochyb o tom, že cím drív budou existovat ekonomické nástroje Evropské unie, které se tam osvedcily, i v Ceské republice, tím lépe pro zemedelský stav."

* Vlastimil Hanzal z Výrobne-obchodního družstva Jistuza Studená na Jindrichohradecku: "Volné pusobení tržních sil se ceskému zemedelství neosvedcilo. O tom už dnes jiste nikdo nepochybuje. Jestliže chceme vstoupit do Evropské unie, užívejme takových nástroju k regulaci trhu, jaké tam existují a zdají se být dobré."

* Josef Král, soukromý zemedelec z firmy Mandelík, Uhlírské Janovice: "Kdyby jen vznik kvót a garantovaných cen Intervencní agentura uspíšila, je to velký úspech, protože zemedelský trh by se stabilizoval. Potrebuji nejen vyrobit, ale zejména prodat. Je to práve odbyt, který vázne."

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info