Evropská integrace Ovocnářství-Vinohradnictví 13/1998 (1. část)

EVROPSKÁ INTEGRACE

OVOCNÁRSTVÍ-VINOHRADNICTVÍ-ZELINÁRSTVÍ-BRAMBORÁRSTVÍ-

OKRASNÉ ZAHRADNICTVÍ - VCELARSTVÍ - HEDVÁBNICTVÍ

KORENINOVÉ A LÉCIVÉ ROSTLINY

CERSTVÉ A ZPRACOVANÉ VÝROBKY - VINARSTVÍ

Rocník : 2 Císlo : 13 8.6.1998

1. cást

VZOROVÉ STANOVY PRO "ODBYTOVÉ DRUŽSTVO" VE FRANCII

Na základe žádosti Ovocnárské unie CR byla požádána sl. Pascale Perreau (Ministerstvo zemedelství, rybolovu a výživy, Paríž) o poskytnutí vzorových stanov pro pestitelské odbytové organizace. Francouzské vzorové stanovy pro "Sdružení" jsme již publikovali v EI 6/98. V tomto císle EI publikujeme francouzské vzorové stanovy pro "Družstvo". Oba materiály lze použít k porovnání s obdobnými stanovami u nás.

KAPITOLA I - VZNIK

CLÁNEK 1 - USTAVENÍ

Mezi níže podepsanými a temi, kterí pristoupí k temto stanovám, je ustaveno zemedelské družstvo s variabilním kapitálem, rízené ustanoveními zemedelského zákoníku, zejména knihy V (nové), ustanoveními zákona c. 47-1775 z 10. zárí 1947, kapitolami III a IV zákona z 24. cervence 1867 o spolecnostech, ve znení pozdejších zmen.

CLÁNEK 2 - NÁZEV - ÚZEMNÍ OBVOD

1. Družstvo má název:

DRUŽSTVO ... (presný název družstva)

2. Územní obvod zahrnuje departementy: ... (vyjmenovat)

a sousední departementy.

CLÁNEK 3 - PREDMET CINNOSTI

1. Predmetem cinnosti družstva je vykonávat nebo usnadnovat za použití jakýchkoliv prostredku a technologií všechny operace týkající se výroby, skladování, poskliznové úpravy, trídení, balení, zpracování a prodeje v souladu s níže uvedenými údaji:

Druh výrobku: Druh cinností:

(doplnit) Výroba, sklizen, skladování, poskliznová úprava, trídení,

balení, zpracování, prodej (vybrat cinnosti)

1a. Družstvo muže, zejména k financování sklizní, podepisovat zemedelské varanty nebo vystavovat cenné papíry náhradou za výrobky, které skutecne vlastní nebo které jsou drženy v jeho prospech za podmínek upravených narízením pro komoditu ...... .

2. Predmetem cinnosti družstva je zároven prodej výrobku, vybavení, materiálu, náradí, stroju a zarízení družstevním spolecníkum k zajištení jejich hospodarení.

Družstvo bude moci s výhradou, že upozorní úrad, který je schválil :

- samo zajištovat výrobu výše uvedených potreb za použití jakýchkoliv prostredku nebo technologií, - provádet opravy a údržbu zemedelských stroju a náradí.

2a. Predmetem cinnosti družstva je též poskytovat družstevním spolecníkum k výlucnému vy-užití v jejich hospodárstvích níže uvedené služby, nutné k zajištení jejich hospodárské cinnos-ti:

- obalovou techniku, skladování a zpracování výrobku,

- skladování materiálu a výrobku,

- prípravné pudní práce, postriky, ošetrování kultur a sklizen výrobku,

- technické a fytosanitární služby,

- služby spojené s ochranou prostredí zemedelských hospodárství,

- analýzy, plánování, studie, experimentování, technickou a profesní dokumentaci,

- pomocné služby pri vedení úcetnictví družstevních spolecníku,

- nábory pracovníku,

- údržbu a opravy materiálu, stroju a vozidel,

- administrativní služby napomáhající provádení operací v zemedelské nebo zemedelskopotravinárské oblasti.

Družstvo bude moci s výhradou, že upozorní orgán, který je schválil, poskytovat pouze svým družstevním spolecníkum všechny další služby pro jejich hospodárství.

3. Družstvo muže rovnež provádet operace uvedené výše a v prípade potreby všechny ostatní, které by považovalo za užitecné, pokud se týkají hospodárství, kterých je vlastníkem, která si pronajalo nebo která jsou mu propujcena.

4. Družstvo bude moci dát k dispozici jinému zemedelskému družstvu nebo zájmovému zemedelskému sdružení, jehož je clenem, celek nebo cást svých nemovitostí, svého materiálu nebo náradí a své dopravní prostredky.

4a. Družstvo bude moci podle clánku L 522-5 zemedelského zákoníku provádet všechny operace odpovídající jeho statutárnímu predmetu cinnosti s tretími osobami, které nejsou jeho cleny, v pomeru, jenž nepresáhne jednu petinu jeho rocního obratu.

5. Výše uvedený predmet cinnosti družstva muže být pozmenen pouze rozhodnutím mimorádné valné hromady.

V žádném prípade by nemel být ohrožen charakter zemedelského družstva rízeného legislativními a reglementárními ustanoveními uvedenými v clánku 1.

CLÁNEK 3 A - RuZNÉ OPERACE

Vedle operací uvedených v clánku 3 bude družstvo moci:

1. poskytovat svazu zemedelských družstev a každému clenskému družstvu tohoto svazu, jehož je samo soucástí, všechny služby pro tyto spolecnosti nezbytné, s výhradou schválení tímto svazem a obrácene a se stejnou výhradou prijímat od takové spolecnosti všechny služby, jež pro ne budou nezbytné;

2. opatrit si od každého zemedelského družstva, které je clenem svazu zemedelských družstev, jehož je samo soucástí, s výhradou schválení tímto svazem, všechny výrobky, které pro ne budou nezbytné, aby se vyhnulo kvalitativní nebo kvantitativní nedostatecnosti výroby, a naopak poskytnout takové spolecnosti veškeré dodávky za stejných podmínek;

3. poskytnout svazu zemedelských družstev nebo zájmovému zemedelskému sdružení, jehož je soucástí, služby nutné k realizaci statutárního predmetu cinnosti tohoto svazu nebo tohoto sdružení;

4. opatrit si, s výhradou ministerského souhlasu, všechny produkty uvedené v clánku 3, které však nepocházejí z hospodárství jeho družstevních spolecníku, pokud výjimecné okolnosti mohou zpusobit snížení objemu jeho bežného hospodarení o více než 50%;

5. vymenovat si, s výhradou ministerského souhlasu, služby a výrobky s jakýmkoliv clenem zájmového zemedelského sdružení, jehož je samo soucástí.

CLÁNEK 4 - TRVÁNÍ

1. Trvání spolecnosti stanovené na padesát (50) let od data jejího definitivního ustavení je prodlouženo o 50 let od 9. cervna 1998 a skoncí 9. cervna 2048, nedojde-li k prodloužení nebo predcasnému rozpuštení.

2. Družstvo není rozpušteno, jestliže jeden družstevní spolecník zemre, je vyloucen, zbaven svéprávnosti, upadne do stavu likvidace majetku nebo osobního úpadku, nachází se v platební neschopnosti nebo zanechá cinnosti, nebo dojde-li k rozpuštení manželského svazku nebo rozpuštení právnické osoby, která je clenem. Družstvo pokracuje plným právem mezi ostatními družstevními spolecníky.

CLÁNEK 5 - SÍDLO SPOLECNOSTI

1.Sídlo spolecnosti je stanoveno ... (doplnit).

2. Muže být preneseno na jakékoliv jiné místo uvnitr územní oblasti vymezené ve clánku 2 prostým rozhodnutím správní rady. Orgán, který spolecnost schválil, bude vyrozumen.

KAPITOLA II - SPOLECNÍCI

CLÁNEK 6 - PRIJÍMÁNÍ

1. Družstvo musí mít nejméne sedm družstevních spolecníku, mezi nimiž fyzické osoby musí být vedoucími hospodárství.

Krome družstevních spolecníku, kterí se zaváží uskutecnovat operace družstvem a upsat stanovené množství podílu akciového kapitálu, muže družstvo prijmout i nedružstevní spolecníky, kterí upíší množství podílu akciového kapitálu stanovené dohodou o prijetí podle clánku 7.

2. Jako družstevní spolecníci mohou být prijati:

a) Fyzické nebo právnické osoby v postavení zemedelce nebo lesníka v oblasti zemedelského družstva,

b) Fyzické nebo právnické osoby, které mají v této oblasti zemedelské zájmy odpovídající predmetu cinnosti zemedelského družstva a kterí podepsali závazek o cinnosti uvedený v clánku 7,

c) zemedelské seskupení hospodarící spolecne v oblasti,

d) zemedelská sdružení, která mají se zemedelským družstvem spolecný nebo úzce spjatý predmet cinnosti;

e) jiná zemedelská družstva, svazy techto družstev a zemedelská zájmová sdružení, i kdyby se jejich sídla nacházela mimo oblast zemedelského družstva.

3. Tyto fyzické nebo právnické osoby musí, aby se staly družstevními spolecníky, upsat množství akciových podílu uvedené v clánku 12.

4. Zemedelská sdružení se mohou stát družstevními spolecníky pro operace vycházející z jejich vlastní cinnosti a za podmínky, že vykonávají tuto cinnost uvnitr oblasti družstva. Clenové zemedelského sdružení v postavení družstevního spolecníka mohou využívat služeb družstva, pouze pokud jsou oni sami družstevními spolecníky tohoto družstva.

5. Žádný družstevní spolecník nemuže být clenem jiného zemedelského družstva z duvodu stejného podnikání a služeb téhož druhu, jako jsou ty, které vyplývají ze závazku povinne prijatých podle clánku 7.

6. Prijetí družstevních spolecníku probíhá rozhodnutím správní rady, která muže prenést své pravomoci na jednoho ze svých clenu nebo na výbor ustavený k tomuto úcelu z jejího stredu.

Odmítnutí prijetí muže vyplynout pouze z rozhodnutí prijatého správní radou vetšinou aktivních clenu ve lhute trí mesícu ode dne, kdy byla odeslána žádost o prijetí formou doporuceného dopisu s žádostí o potvrzení príjmu.

V prípade zmeny vlastnictví nebo užívání hospodárství muže být prijetí odmítnuto pouze za podmínek uvedených v clánku 16.

Dedicové zesnulého družstevního spolecníka dedí práva a závazky tohoto zesnulého spolecníka z titulu hospodárství, která zdedí a jež byla duvodem jeho prijetí do družstva.

7. V sídle družstva budou dva rejstríky o prijetí: rejstrík družstevních spolecníku a rejstrík nedružstevních spolecníku. Spolecníci budou zapsáni v každém rejstríku chronologicky podle doby prijetí a zápisových císel s udáním upsaného kapitálu.

8. Jako nedružstevní spolecníci mohou být prijati:

- bývalí družstevní spolecníci;

- zamestnanci zemedelského družstva, jeho pobocek a zemedelských družstevních orgánu, do nichž družstvo vstoupí,

- zemedelská sdružení, federace nebo odbory,

- úverové ústavy a takové jejich pobocky, jejichž cílem je nabývání podílu,

- vzájemné zemedelské pojištovny nebo orgány zemedelského pojištení,

- regionální nebo departementní zemedelské komory,

- soukromoprávní orgány oborového nebo mezioborového charakteru zasahující do zamerení zemedelské výroby a oprávnené svým statutem k nabývání kapitálových podílu,

- oborová nebo mezioborová hospodárská zájmová seskupení se zemedelským zamerením,

- když stanovy družstva umožnují prevoditelnost zapsáním na úcet nebo odevzdáním podílu nedružstevních spolecníku, spolecné podnikové investicní fondy utvorené mezi pracovníky zemedelského družstva a jeho pobocek.

9. Prijetí nebo odmítnutí prijetí nedružstevního spolecníka vyplývá pouze z rozhodnutí prijatého správní radou.

10. Dedicové zesnulého nedružstevního spolecníka prejímají jeho práva a závazky v míre jejich oprávnení být sami nedružstevními spolecníky. Pokud nemají toto oprávnení, musí neprodlene uhradit akciový kapitál, který mají od jeho puvodce.

CLÁNEK 7 - POVINNOSTI SPOLECNÍKu

Z prijetí do družstva vyplývají pro družstevní a nedružstevní spolecníky následující povin-nosti:

1. Z prijetí do družstva vyplývají pro družstevní spolecníky následující povinnosti:

a) závazek dodávat výrobky ze svého hospodárství, které jsou uvedeny v clánku 3. Tento závazek je zásadní pro cinnosti vykonávané v rámci seskupení výrobcu,

b) závazek opatrit si u družstva nebo jeho prostrednictvím cást prostredku nebo predmetu nut-ných k hospodarení, s výjimkou výslovného ustanovení uvedeného v individuální smlouve,

c) závazek využívat pri svém hospodarení služby, které je mu družstvo schopno poskytnout,

d) Pri aplikaci odstavcu a, b, c bude mít každý clen právo omezit svuj závazek na jednu nebo nekolik cinností družstva.

e) závazek dodržovat pravidla urcená družstvem a podrobit se jeho technické kontrole,

f) podle ustanovení druhého odstavce clánku 12, závazek upsat nebo získat cestou postoupení, a v tomto posledním prípade se souhlasem družstva, množství akciových podílu odpovídající prevzatým závazkum.

2. Podle ustanovení odstavce 2 clánku 12 a podle podmínek stanovených vnitrním narízením má pozdejší zvýšení závazku,

nebo skutecných prínosu vyprodukovaných clenem nebo spolecníkem družstva,

nebo nákupu skutecne realizovaných u družstva nebo jeho prostrednictvím,

nebo významu služeb poskytovaných družstevnímu spolecníkovi družstvem,

za následek úpravu množství akciových podílu.

3. Nikdo nemuže být družstevním spolecníkem, pokud není vázán závazkem s výhradou ustanovení clánku 731 zemedelského zákoníku a níže uvedeného clánku 8.

4. Trvání závazku je stanoveno na tri (3) po sobe následující rozpoctové roky pocínaje vypršením stávajícího rozpoctového roku k datu, k nemuž byl ucinen.

Nové trvání závazku se aplikuje na závazky podepsané a obnovené pocínaje 1. lednem 1996.

5. Po vypršení této lhuty a po vypršení dalších prodloužení se závazek obnovuje automatickým prodloužením po obdobích stejného trvání, pokud družstevní spolecník nesdelil svou vuli odejít doporuceným dopisem s potvrzením príjmu minimálne tri mesíce pred koncem posledního rozpoctového roku odpovídajícího období závazku. Úcinky této výpovedi se rídí clánkem 9.

6. Krome náležite uznaného zásahu vyšší moci bude moci správní rada rozhodnout o zatížení družstevního spolecníka, který neplnil všechny své závazky nebo jejich cást, úcastí na stanovených výdajích, kterými zustává zatíženo sdružení výrobcu.

Tato úcast odpovídá cásti, kterou predstavují nedodaná množství (nebo obraty nevykonaných zásobování a služeb) na úhradu následujících nákladu, které chybí behem konstatovaného rozpoctového roku:

- náklady odpovídající nákladum zúctovaným v úctech 61 a 62;

- dane a poplatky (úcet 63);

- personální náklady (úcet 64);

- jiné náklady na bežné rízení (úcet 65);

- financní náklady (úcet 66);

- výjimecné náklady (úcet 67);

- dotace na amortizace a zásoby (úcet 68);

- podíly pracujících na ovoci (úcet 69);

- dane ze spolecností (úcet 69).

7. V prípade, že družstevní spolecník úplne nebo cástecne neplní podepsané závazky, muže správní rada použít jednu nebo více z následujících sankcí:

1) pokutu rovnající se 10 % hodnoty množství nedodaných zásob a neposkytnutých služeb,

2) vyloucení ze spolecnosti bez placení pokut, které se k prípadu vztahují, bud v prípade odmítnutí akceptovat závazky po upomínce družstva uplatnené formou doporuceného dopisu s potvrzením príjmu,

Všechny výdaje na rízení a eventuálne všechny výdaje na trestní stíhání vzniklé uplatnením výše uvedených sankcí jdou na náklady zainteresovaného družstevního spolecníka, až se rozhodnutí správní rady stane definitivním, a to bud po prípadném odvolání, nebo pokud k takovému odvolání nedojde.

Dríve, než se správní rada vysloví k výše uvedeným sankcím, bude muset formou doporuceného dopisu s potvrzením príjmu vyzvat zainteresovaného, aby podal vysvetlení.

8. Nedružstevní spolecník musí behem celého poctu rozpoctových let družstva uchovávat podíly akciového kapitálu upsané za podmínek stanovených dohodou o prijetí uzavrenou pri jeho prijetí.

Minimální úpis nedružstevního spolecníka je stanoven na 500 akciových podílu po 1 franku.

CLÁNEK 8: ZVLÁŠTNÍ POVINNOSTI DRUŽSTEVNÍCH SPOLECNÍKu, KTERÍ JSOU CLENY SESKUPENÍ VÝROBCu NEBO ORGANIZACE VÝROBCu

Nehlede k povinnostem uvedeným v clánku 7 prináší vstup do družstva pro každého družstevního spolecníka a eventuálne pro cleny všech clenských orgánu povinnosti v míre, v níž je družstvo uznáno jakožto seskupení výrobcu podle clánku L.551 a L.554-2 zemedelského zákoníku a reglementárních textu prijatých pro jeho aplikaci, nebo v míre, v níž je družstvo uznáno jako ORGANIZACE VÝROBCu podle narízení Rady (ES) c. L 2200/96 a Komise (ES) c. L 412/97.

a) dodržovat pravidla o podávání výrobních informací, pravidla o výrobe, kvalite a prodeji výrobku, narízená družstvem pro organizování a usmernování výroby nebo uvádení výrobku na trh, pro smerování cinnosti svých clenu na požadavky trhu; tato pravidla jako dodatek stanov nebo uvedená ve vnitrních narízeních seskupení nebo organizací výrobcu mohou být stanovena nebo pozmenena pouze valnou hromadou dvoutretinovou vetšinou clenu, kterí jsou statutární soucástí seskupení výrobcu, a vetšinou výrobcu, kterí jsou cleny organizace výrobcu, prítomných nebo zastoupených na valné hromade výrobcu.

Výrobci, kterí jsou družstevními spolecníky, jsou zejména povinni:

· dodávat družstvu veškerou svou produkci, jež byla duvodem jejich vstupu do seskupení nebo organizace výrobcu,

· nevstoupit do jiného seskupení nebo do jiné organizace výrobcu pro výrobky, jež byly duvodem k jejich vstupu do seskupení nebo organizace výrobcu,

· dodávat družstvu informace stanovené vnitrním narízením, umožnující seskupení nebo organizaci výrobcu mít neustále prehled o osázených plochách a vysázených odrudách, o sklizené a prodané produkci, o výnosech a zásobách, o prímém prodeji,

b) podrobit se v rámci aplikace techto pravidel technickým kontrolám organizovaným družstvem za podmínek stanovených narízením prijatým valnou hromadou prostou vetšinou vyslovených hlasu.

c) podstoupit v prípade nedodržování techto pravidel nebo v prípade nesouhlasu s touto kontrolou jednu nebo více ze sankcí uvedených níže, které nemají trestní charakter :

- napomenutí,

- zaplacení kompenzacní cástky za utrpenou škodu, která se rovná cástce odpovídající množ-stvím nedodaným v prubehu rozpoctového roku, obecným nákladum rozpoctového roku a cástkám zaplaceným za amortizace a zásoby,

- odmítnutí prevzetí produktu neodpovídajících výrobním normám, normám kvality a prodeje stanovených družstvem a/nebo Zemedelským hospodárským výborem,

- odmítnutí prevzetí zakázky partie zboží v prípade, že výrobce odmítl kontrolu, nebo chybí-li schvalovací list pro výrobky této zakázky,

- kompenzacní náhradu materiální a morální škody, kterou družstvo utrpelo,

- uplatnení pravidel o snížení ceny nebo znicení neodpovídajícího výrobku, stanovených družstvem nebo Zemedelským hospodárským výborem,

- docasné nebo definitivní vyloucení z organizace výrobcu nebo ze seskupení výrobcu, zejmé-na v prípade opetovného porušení pravidel nebo odmítání kontroly a z každého vážného duvo-du poškozujícího dobré fungování družstva, zvlášte neplacení financních príspevku. Narízení kompenzacní náhrady utrpené škody a docasné nebo definitivní vyloucení mohou být stanove-ny pouze správní radou družstva a poté, kdy byl zainteresovaný výrobce vyzván, aby vysvetlil uvedené ciny a nedostatky.

d) zaplatit vložné a príspevky stanovené valnou hromadou.

Výrobci - clenové organizace výrobcu jsou povinni uhradit financní príspevky urcené na ustavení a doplnování operacního fondu a na krytí výdaju za cinnost organizace výrobcu. V prípade neplacení financních príspevku mohou být uplatneny sankce uvedené výše v odstavci c).

Mimo jiné vstoupí spolecnost bez jakékoliv výhrady do Zemedelského hospodárského výboru, který bude pozdeji ustaven a schválen pro sektor výrobku, na nejž se vztahuje uznání spolecnosti jakožto seskupení výrobcu a jehož územní oblast bude zahrnovat oblast tohoto seskupení. Tento Zemedelský hospodárský výbor bude moci eventuálne zrušit, pozmenit nebo doplnit pravidla stanovená svazem za podmínek uvedených v cláncích R552-9 a R552-10 zemedelského zákoníku.

Pokud spolecnost sama nebo prostrednictvím svazu požádá o své uznání jako seskupení výrobcu pouze pro skupinu svých družstevních spolecníku, mimorádná valná hromada výslovne zmocní tuto skupinu, aby rozhodla o vecech uvedených výše v odstavcích a, b, c a d.

Spolecníci tvorící tuto skupinu budou za tímto úcelem svoláni na zvláštní valnou hromadu, která rozhodne o vetšinových podmínkách uvedených v clánku R.551-8 zemedelského zákoníku. Zvláštní vnitrní narízení prijaté skupinou dvoutretinovou vetšinou a podrobené schválení rádné valné hromady spolecnosti, upresní pro pravidla svolávání a konání zvláštní valné hromady.

Rozhodnutí prijatá zvláštní valnou hromadou skupiny o vecech uvedených výše pod b), c), d) budou muset být schválena kompetentními orgány spolecnosti podle platných stanov a legislativních a reglementárních opatrení, pricemž tyto orgány mohou pouze schvalovat nebo odmítat, ale nikoliv nahrazovat.

CLÁNEK 9 - UKONCENÍ CLENSTVÍ

1. S výjimkou náležite oduvodneného prípadu vyšší moci predloženého k posouzení správní rade a za podmínek uvedených níže v odstavci 2 nemuže žádný družstevní spolecník odejít z družstva pred vypršením probíhajícího závazného období, což vyplývá z ustanovení odstavcu 4 a 5 výše uvedeného clánku 7.

2.

1) V prípade závažného duvodu muže správní rada výjimecne prijmout demisi družstevního spolecníka v prubehu závazného období, pokud jeho odchod neprinese žádnou újmu na dobrém fungování družstva a v prípade nepostoupení akciových podílu zainteresovaného nemá za následek snížení upsaného akciového kapitálu pod tri ctvrtiny nejvyšší cástky uvedené valnou hromadou od založení spolecnosti ani jakékoliv snížení upsaného akciového kapitálu v prípade, kdy družstvo získalo pujcku od Národního zemedelského úverního ústavu, která není ješte úplne splacena.

2) Rada hodnotí duvody na podporu žádosti o demisi behem závazného období a oznamuje zainteresovanému své oduvodnené rozhodnutí do trí mesícu od data, k nemuž byla žádost podána formou doporuceného dopisu s žádostí o potvrzení prijetí, adresovaného prezidentovi správní rady. Neexistence odpovedi je totéž jako rozhodnutí o zamítnutí.

3) Rozhodnutí rady muže být predmetem odvolání k nejbližší valné hromade bez újmy na eventuální žalobe u príslušného soudu prvního stupne.

4) Družstevní spolecník, který chce uplatnit své právo odvolat se k valné hromade, bude muset pri neuplatnení prekluze oznámit tuto skutecnost doporuceným dopisem s žádostí o potvrzení prijetí prezidentovi správní rady nejvýše do trí mesícu od rozhodnutí této rady nebo od vypršení trímesícní lhuty ponechané rade k rozhodnutí. Správní rada bude muset v tomto prípade zaradit odvolání do programu nejbližší valné hromady svolané po obdržení oznámení o odvolání.

3. Rozhodnutí o odstoupení na konci závazkového období musí být oznámeno pri neuplatnení prekluze nejméne tri mesíce pred datem vypršení tohoto závazku doporuceným dopisem s žádostí o potvrzení prijetí, adresovaným prezidentovi správní rady, který tuto žádost zaprotokoluje.

4. Nedružstevní spolecník odchází z družstva po vypršení dohody o prijetí uvedené v clánku 7, odstavec 7.

5. Nedružstevní spolecník muže výjimecne odejít z družstva pred termínem urceným dohodou o prijetí, a to se souhlasem správní rady, která rozhodne, jestli je odchod prijatelný a nemá za následek újmu na dobrém fungování družstva.

6. Odstoupení nedružstevního spolecníka je oprávnené, když tento nedružstevní spolecník ztratí postavení, které mu umožnuje být nedružstevním spolecníkem, podle výše uvedeného clánku 6, odstavce 8.

7. Odstoupení nedružstevního spolecníka, k nemuž dojde pred termínem stanoveným v dohode o prijetí, nabývá úcinnosti s vypršením rozpoctového roku spolecnosti, behem nehož bylo prijato.

CLÁNEK 10 - VYLOUCENÍ

1. Vyloucení družstevního spolecníka muže být vysloveno správní radou ze závažných duvodu, zejména pokud byl družstevní spolecník odsouzen za trestný cin, pokud vážne škodil nebo zamýšlel škodit družstvu neoprávnenými ciny, pokud bez omluvy ospravedlnené vyšší mocí jednal proti závazkum uzavreným podle clánku 7, stejne jako pokud falšoval produkty, které vložil do družstva nebo pokud dodal podvodné produkty. Rozhodnutí správní rady nabývá úcinnosti okamžite.

2. Správní rada muže v tomto ohledu právoplatne rozhodnout pouze za podmínky, že se shromáždí dvoutretinové kvorum jejích clenu a že se vysloví dvoutretinovou vetšinou hlasu prítomných clenu správní rady. Rozhodnutí o vyloucení muže být predmetem odvolání k valné hromade. Toto odvolání musí být podáno, pri neuplatnení prekluze družstevním spolecníkem, do dvou let následujících od data, kdy správní rada oznámila rozhodnutí o vyloucení. Odvolání musí být oznámeno prezidentovi správní rady, který je predloží první valné hromade svolané poté, kdy prijal oznámení. Toto odvolání není odkladné.

4. Vyloucený družstevní spolecník má právo na vyplacení svých podílu akciového kapitálu za podmínek uvedených níže v clánku 18, výhrada ucinena aplikaci clánku 731 zemedelského zákoníku.

5. Správní rada muže vyloucit nedružstevního spolecníka ze závažných duvodu, zejména pokud byl zainteresovaný odsouzen za trestný cin, pokud vážne škodil nebo zamýšlel škodit družstvu neoprávnenými ciny. Ustanovení odstavce 2 a 3 tohoto clánku jsou použitelná v prípade vyloucení nedružstevního spolecníka. Vyloucený nedružstevní spolecník má právo na vyplacení svých podílu akciového kapitálu za podmínek stanovených v níže uvedeném clánku 18.

CLÁNEK 11 - DuSLEDEK ODCHODU

1. Každý clen, který prestane být soucástí družstva z jakéhokoliv duvodu, rucí vuci ostatním clenum a tretím osobám po dobu peti let svým podílem, který je stanoven v clánku 58, za všechny dluhy spolecnosti existující v okamžiku jeho odchodu.

2. Družstevní spolecník rucí rovnež, v prípade potreby zejména podle clánku 50, svými nedílnými závazky uzavrenými bud u státu zastoupeného Národním zemedelským úverním ústavem, nebo u pokladen pro vzájemný zemedelský úver.

Nedružstevní spolecník odpovídá za své dluhy spolecnosti pouze do výše svých akciových podílu.

3. Ustanovení tohoto clánku jsou aplikovatelná, je-li treba, na dedice nebo právní nástupce zesnulého spolecníka.

4. V žádném prípade nemuže bývalý spolecník ani jeho dedic nebo právní nástupce podnítit úrední zapecetení majetku nebo cenných papíru spolecnosti, ani žádat jejich rozdelení nebo dražbu, ani se jakýmkoliv zpusobem vmešovat do spolecných záležitostí nebo správních aktu družstva.

KAPITOLA III - AKCIOVÝ KAPITÁL

CLÁNEK 12 - VYTVORENÍ AKCIOVÉHO KAPITÁLU

1. Akciový kapitál se skládá z nedelitelných podílu znejících na jméno upsaných každým z družstevních spolecníku za podmínek stanovených níže a prevoditelných za podmínek uvedených níže v cláncích 16 a 17.

2. Pocátecní akciový kapitál spolecnosti dosahoval cástky 1.000 franku. Po navyšování kapitálu uskutecnených od založení spolecnosti dosahuje akciový kapitál upsaný k 30. cervnu 1995 cástky 7.343.500 franku rozdelené na 7.343.500 akciových podílu po 1 franku.

Je rozdelený na dve cásti, z nichž jedna odpovídá úpisum družstevních spolecníku a druhá úpisum nedružstevních spolecníku.

Kapitál upsaný družstevními spolecníky je mezi ne rozdelen v závislosti na operacích, k jejichž vykonání se zavázali družstvu podle následujících podmínek:

Pri první operaci s družstvem musí každý zemedelec ucinit první úpis minimálne peti podílu po jednom franku.

Referencní rozpoctový rok pro stanovení základu kapitálu, který je treba upsat, je rozpoctový rok predcházející poslednímu uzavrenému rozpoctovému roku.

3. S výhradou souhlasu správní rady je povoleno upsat nebo získat podíly pres statutární pomer.

4. Každý podíl musí být zaplacen ze ctvrtiny v okamžiku upsání a zustatek je splatný v jedné nebo více cástech v maximální lhute peti let ode dne upsání. Správní rada muže snížit výše uvedenou lhutu zaplacení.

5. Správní rada muže vyloucit nedružstevního spolecníka ze závažných duvodu, zejména pokud byl zainteresovaný odsouzen za trestný cin, pokud družstvu škodil nebo zamýšlel škodit neoprávnenými ciny. V prípade vyloucení nedružstevního spolecníka jsou aplikovatelná ustanovení odstavce 2 a 3 tohoto clánku. Vyloucený nedružstevní spolecník má právo na proplacení svých podílu akciového kapitálu za podmínek uvedených níže v clánku 18.

CLÁNEK 13 - NAVÝŠENÍ KAPITÁLU

1. Akciový kapitál lze navýšit v dusledku prijetí nových družstevních spolecníku nebo v dusledku upsání nových podílu družstevními spolecníky.

2. Správní rada bude moci zvýšit jednou nebo nekolikrát akciový kapitál na maximální cástku dvaceti miliónu franku upsáním nových podílu vytvorených po ustavení družstva. Takto stanovené maximum bude moci být zvýšeno rozhodnutím rádné valné hromady.

3. Kapitál lze mimo jiné kolektivne navýšit, vyplyne-li to ze zmeny povinností upsání stanovených výše uvedeným clánkem 12; tato zmena je provedena mimorádnou valnou hromadou. Mimorádná valná hromada, která je vyzvána, aby se vyslovila k pozmenení povinností upsání uvedených výše, se musí vždy sejít v poctu prítomných nebo zastoupených družstevních spolecníku, který se rovná nejméne dvema tretinám poctu družstevních spolecníku zapsaných k datu svolání.

4. Akciový kapitál lze rovnež navýšit prijetím nových nedružstevních spolecníku nebo upsáním nových podílu temi, kdo byli již prijati.

CLÁNEK 14 - SNÍŽENÍ KAPITÁLU

1. Kapitál lze snížit následkem demise, vyloucení, úmrtí, zbavení svéprávnosti, likvidace majetku, osobního úpadku, platební neschopnosti, rozpuštení spolecenství družstevních spolecníku nebo rozpuštení pristoupené právnické osoby.

2. Upsaný kapitál nemuže být snížen pod tri ctvrtiny nejvyšší cástky konstatované valnou hromadou od ustavení družstva. Tato hranice se ovšem neuplatnuje v prípade vyloucení družstevního spolecníka, zbavení svéprávnosti, likvidace majetku, osobního úpadku, platební neschopnosti, rozpuštení spolecenství nebo rozpuštení pristoupené právnické osoby v prípade odstoupení družstevního spolecníka po uplynutí jeho závazkového období.

3. Vyplacení podílu upsaných družstevními spolecníky a anulovaných pro nepostoupení tretí osobe nebo jiným družstevním spolecníkum za podmínek uvedených níže v cláncích 16 a 17 musí být kompenzováno vytvorením rezervy ve stejné výši.

4. Obdrží-li družstvo zálohu od Národního zemedelského úverního ústavu v souladu s ustanoveními clánku 731 zemedelského zákoníku, nebude moci být akciový kapitál snížen pod žádnou záminkou pred úplným splacením této zálohy.

5. Akciový kapitál lze snížit rovnež následkem odstoupení, úmrtí, rozpuštení nebo vyloucení nedružstevních spolecníku, nehlede na hranice stanovené výše v odstavcích 2 a 4.

CLÁNEK 15 - AKCIOVÉ PODÍLY

1. Vlastnictví podílu je konstatováno zápisem do registru družstva v chronologickém poradí. Osvedcení o podílech, která jsou prípadne vydána, jsou ve forme výnatku z registru a jsou podepsány dvema cleny správní rady.

2. Podíly jsou nedelitelné z hlediska družstva, které uznává pouze jednoho vlastníka pro každý podíl nebo pro podíly nedílné mezi spoluvlastníky. V dusledku toho jsou všichni nedílní spoluvlastníci jednoho nebo více podílu povinni nechat se zastupovat u družstva jediným z nich, který je schválen správní radou.

3. Pozvánky na valnou hromadu budou právoplatne adresovány tomu jedinému spoluvlastní-kovi nedílných akciových podílu, který zastupuje všechny spoluvlastníky, a do jeho rukou bude družstvo právoplatne vyrovnávat úroky z podílu, bonifikace a jiné cástky pripadající na spoluvlastnictví. Všichni spoluvlastníci nejsou proto méne povinni, spolecne a nedílne, dostát závazkum vyplývajícím pro spolecníky z techto stanov a z legislativních a reglementárních ustanovení uvedených výše v clánku 1, stejne jako, v prípade potreby, z predpisu zemedelského zákoníku týkajících se vztahu družstva se zemedelským úverem.

4. Podílum nepripadají žádné dividendy. Úrok vyplácený z podílu je každorocne stanovován valnou hromadou na návrh správní rady a podle výsledku uzavreného rozpoctového roku. Tento úrok je pro družstevní spolecníky nejvýše rovný prumerné výši výnosu obligací soukromých spolecností publikované ministrem pro hospodárství a téže cástce zvýšené o dva body pro nedružstevní spolecníky.

5. Tento úrok muže být vyplácen, pouze pokud rozpoctový rok vykazuje prebytek. V prípade nedostatecných výsledku rozpoctového roku mohou být cástky nezbytné k doplnení príslušného úroku vybrány z rezervy speciálne vytvorené k tomuto úcelu valnou hromadou, vybráním z prebytku jednoho ci více predchozích rozpoctových roku.

CLÁNEK 16 - ZMENA VLASTNICTVÍ NEBO UŽÍVÁNÍ HOSPODÁRSTVÍ

1. Družstevní vlastník se zavazuje, že v prípade zmeny vlastnictví nebo užívání hospodárství, jež byly duvodem k prijetí závazku vzhledem k družstvu, stanovených výše v clánku 7, prevede své akciové podíly na nového hospodáre který, s výhradou ustanovení následujících odstavcu 2 a 3, bude zástupcem pro období následující po zmene se všemi právy a povinnostmi svého právního predchudce vzhledem ke spolecnosti.

2. Postupitel musí oznámit zmenu spolecnosti doporuceným dopisem s žádostí o potvrzení príjmu ve lhute trí mesícu od data prevodu vlastnictví nebo užívání.

3. Ve lhute trí mesícu následující od oznámení uvedeného v predcházejícím odstavci muže správní rada zduvodneným rozhodnutím odmítnout prijetí nového hospodáre. V tomto ohledu muže právoplatne rozhodnout pouze za podmínky, že se sejde dvoutretinové kvorum jejích clenu a vysloví se dvoutretinovou vetšinou hlasu prítomných clenu správní rady.

4. Zájemce, který si preje bez újmy na svém právu na odvolání k príslušnému soudu uplatnit své odvolací právo na valné hromade, bude muset pri neuplatnení prekluze toto oznámit doporuceným dopisem s žádostí o potvrzení prijetí, adresovaným prezidentovi správní rady, nejvýše tri mesíce od rozhodnutí této rady. Ta bude v tomto prípade muset zaradit odvolání na jednací rád první valné hromady svolané po prijetí oznámení o odvolání.

CLÁNEK 17 - POSTOUPENÍ PODÍLu

1. Správní rada muže schválit prevod všech nebo cásti podílu družstevního spolecníka cestou postoupení jednomu nebo nekolika jiným družstevním spolecníkum nebo jedné ci nekolika tretím osobám, jejichž prijetí bylo schváleno. S výhradou ustanovení uvedených výše v clánku 16 v prípade zmeny vlastnictví nebo užívání hospodárství muže k postoupení dojít pouze po schválení správní radou.

2. Prevod podílu probíhá pouhým prepsáním do registru družstevních spolecníku.

3. Prevod nemuže být schválen, jestliže se v jeho dusledku sníží pocet podílu postupujícího družstevního spolecníka pod pocet požadovatelný podle clánku 12 pro operace provádené s družstvem.

4. V prípade postoupení tretí osobe nebude muset být rozhodnutí správní rady o zamítnutí oduvodneno a bude bez odvolání.

5. V prípade postoupení jednomu nebo více družstevním spolecníkum a s výhradou ustanovení odstavce 3 bude muset být rozhodnutí o zamítnutí oduvodneno a zainteresovaní družstevní spolecníci se budou moci odvolat na první valné hromade, kterou poverili, aby oznámila jejich rozhodnutí správní rade formou doporuceného dopisu s žádostí o potvrzení prijetí do trí mesícu od obdržení oznámení o zamítnutí doporuceným dopisem s žádostí o potvrzení prijetí. Správní rada bude muset v tomto prípade zaradit tuto otázku na jednací rád první valné hromady.

6. Úplná nebo cástecná postoupení akciových podílu budou zapsána chronologicky do zvláštního rejstríku. V tomto rejstríku budou plynule císlována. Každý zápis zaznamená jméno postupitele, jméno postupníka, jejich císlo v registru prijetí, datum vykonání postoupení a množství postoupených podílu. Záznam císla registrace postoupení a množství postoupených podílu je zanesen do sloupce "Poznámky" v registru prijetí pod císlem zápisu postupitele a pod císlem zápisu postupníka.

7. Akciové podíly nedružstevního spolecníka jsou volne postupitelné jinému spolecníkovi nebo tretí osobe, která má oprávnení stát se spolecníkem a jejíž prijetí bylo schváleno.

8. Postoupení podílu vzniklých podle predchozího odstavce jsou predmetem zápisu do registru spolecníku.

CLÁNEK 18 - VÝPLATA PODÍLu V DOBE TRVÁNÍ SPOLECNOSTI

1. Akciové podíly oduvodnují výplatu behem trvání spolecnosti v prípade vyloucení, zbavení svéprávnosti, likvidace majetku, osobního úpadku, platební neschopnosti, rozpuštení zákonného spolecenství družstevního spolecníka nebo rozpuštení pristoupené právnické osoby.

Je tomu stejne v prípade demise družstevního spolecníka po bežném vypršení jeho závazkové lhuty za podmínek uvedených výše v clánku 9, odstavec 3.

2. Akciové podíly rovnež oduvodnují výplatu v prípade demise družstevního spolecníka behem závazku, pokud má souhlas kompetentních orgánu družstva podle ustanovení výše uvedeného clánku 9, odstavec 2 a s výhradou aplikace clánku 731 zemedelského zákoníku.

Výplata v prípade této predcasné demise nemuže mít za následek snížení upsaného akciového kapitálu pod tri ctvrtiny nejvyšší cástky konstatované valnou hromadou od založení družstva.

3. Podíly jsou vypláceny v prípadech uvedených výše v odstavci 1 a 2. Výplata se uskutecnuje v jejich nominální hodnote bez újmy na úrocích a bonifikacích, které mohou zainteresovanému plynout, ale po odectení prípadných dlužných cástek ve smyslu clánku 7, odstavec 6 a 7.

4. V každém prípade je výplata akciového kapitálu snížena na náležitou cástku príspevku spolecníka na ztráty zapsané v bilanci, jsou-li tyto vyšší než rezervy jiné než zákonná rezerva, nepohotové rezervy a rezerva vytvorená ke kompenzaci zrušených podílu.

5. Správní rada stanovuje dobu nebo doby, v nichž bude moci uskutecnit platbu dlužných cástek tak, aby se vyhnula všem škodám na dobrém fungování spolecnosti. Výplatní lhuta nebude moci v žádném prípade presáhnout dobu deseti let.

6. Akciové podíly nedružstevního spolecníka oduvodnují výplatu v termínu stanoveném dohodou o prijetí, podepsanou zainteresovaným a v prípade potreby behem trvání smlouvy za podmínek stanovených dohodou o prijetí.

KAPITOLA IV - SPRÁVA SPOLECNOSTI

CLÁNEK 19 - SLOŽENÍ SPRÁVNÍ RADY

1. Družstvo je spravováno radou složenou z poctu deset až dvanáct a jeden clen, kterí jsou voleni valnou hromadou mezi družstevními spolecníky vetšinou vyslovených hlasu.

Nedružstevní spolecníci jsou ve správní rade povinne zastoupeni, aniž by jejich pocet mohl být vyšší než tretina poctu clenu správní rady. Jsou jmenováni kolegiem nedružstevních spolecníku ustaveným uvnitr valné hromady.

2. Spolecníci - právnické osoby podle verejného nebo soukromého práva mohou jako družstevní spolecníci - fyzické osoby být cleny správní rady spolecnosti. V takovém prípade jsou právnické osoby ve správní rade zastoupeny svým zákonným zástupcem nebo delegátem rádne jimi zmocneným k tomuto úcelu, aniž by bylo nutné, aby tento zákonný zástupce nebo tento delegát byli osobne družstevními spolecníky družstva.

Jestliže se manželé úcastní spolecne obvyklým zpusobem hospodarení v zemedelském podniku neustaveném ve forme spolecnosti, muže být jeden nebo druhý zvolen do správní rady.

3. Každý clen správní rady musí:

1) Být bud francouzské národnosti, nebo pocházet ze clenského státu evropského hospodárského spolecenství, nebo pocházet ze zeme, s níž existuje dohoda o vzájemnosti, nebo být poživatelem výjimky udelené ministrem zemedelství a venkovského rozvoje na základe oznámení ústrední schvalovací komise;

2) Neúcastnit se prímo nebo neprímo obvyklým nebo príležitostným zpusobem cinnosti, která by konkurovala cinnosti družstva;

3) Nebýt odsouzen ani z jednoho z duvodu uvedených v clánku 6 dekretu z 8. srpna 1835, který ustavuje zákaz a pozbytí práva na rízení a spravování spolecnosti.

Tyto neslucitelné klauzule jsou aplikovatelné na fyzické osoby jmenované za reprezentanty spolecníky, právnickými osobami podle verejného nebo soukromého práva.

Pocet clenu správní rady, jejichž vek presahuje 60 let, nebude moci být vyšší než ctvrtina úradujících clenu správní rady.

Je-li tento pocet prekrocen, je nejstarší clen správní rady pokládán za demisionovaného z moci úrední.

Jakékoliv jmenování, které poruší predchozí ustanovení, je neplatné.

4. S výhradou pozmenení prijatých ministrem zemedelství nebo prefektem po oznámení schvalovacího výboru nemohou být manželé, predkové, potomci a príbuzní v pobocné linii druhého stupne soucasne cleny správní rady, s výjimkou prípadu, kdy by pocet spolecníku byl nejvýše padesát.

5. Volba clenu správní rady musí probíhat formou tajného hlasování, pokud tak rozhodne správní rada nebo pokud jeden nebo více spolecníku toto tajné hlasování vyžadují pred valnou hromadou nebo v jejím prubehu.

CLÁNEK 20 - DÉLKA A OBNOVENÍ MANDÁTU CLENu SPRÁVNÍ RADY

1. Clenové správní rady jsou jmenováni na tri roky a obmenováni po tretinách každý rok.

2. O prvních sériích se rozhoduje losem, obmenování probíhá poté podle služebního stárí.

V prípade prijetí nových clenu správní rady nad statutární minimum budou ti z nich, kterí budou muset být na konci probíhajícího roku nebo následujících let nahrazeni, urceni losem.

3. Odcházející clenové správní rady jsou vždy znovuzvolitelní.

4. Každý družstevní spolecník muže kandidovat na mandát clena správní rady pred zahájením hlasování. Správní rada je povinna sdelit valné hromade kandidatury na mandát clenu správní rady, které jí byly oznámeny zainteresovanými osobami, deset plných dní predem formou doporuceného dopisu s žádostí o potvrzení prijetí.

5. Podmínky trvání a obmenení mandátu clenu správní rady zastupujících nedružstevní spolecníky jsou uvedeny v § 1 - 4.

CLÁNEK 21 - PROZATÍMNÍ JMENOVÁNÍ CLENu SPRÁVNÍ RADY

1. V prípade uvolnení místa jednoho nebo více clenu správní rady v dusledku úmrtí, demise nebo odchodu z jakékoliv jiné príciny muže správní rada prozatímne pristoupit k jejich nahrazení v kategorii, do níž spadají.

2. Výber rady musí být predložen ke schválení kompetentnímu kolegiu behem nejbližší valné hromady.

3. Pokud by nebyla jmenování ucinená správní radou schválena touto valnou hromadou, rozhodnutí, která by ucinila, a skutky, které by vykonala, by nebyly méne platné.

4. Spolecník jmenovaný náhradou za clena správní rady, jehož mandát nevypršel, zustává ve funkci pouze po dobu, která zbývá do vypršení délky tohoto mandátu.

5. Možnost obsadit prázdná místa, která je ponechána správní rade, prestává nicméne existovat, jestliže behem rozpoctového roku práve presáhl pocet uprázdnených míst polovinu minimálního statutárního poctu clenu správní rady.

6. V tom prípade bude muset správní rada ze své iniciativy nebo na žádost jednoho nebo více revizoru úctu neprodlene svolat valnou hromadu, aby jmenovala nezbytné cleny správní rady.

CLANEK 22 - ZODPOVEDNOST CLENu SPRÁVNÍ RADY

1. Každý clen správní rady muže být odvolán kompetentním kolegiem valné hromady.

2. V souladu s pravidly obecného práva jsou clenové správní rady podle okolností individuálne nebo solidárne zodpovedni vuci družstvu nebo vuci tretím osobám za omyly, kterých by se v rízení dopustili.

3. Navíc k podílum upsaným podle výše uvedeného clánku 12 musí být každý clen správní rady po celé trvání svého mandátu vlastníkem množství podílu stanoveného na dva. Tyto poslední podíly jsou urceny na garanci všech aktu rízení, dokonce i tech, které by byly výlucne osobní. Jsou nezdanitelné.

4. Každá dohoda mezi družstvem a jedním z clenu jeho správní rady musí být predložena k predbežnému schválení správní rade. Je to oznámeno revizorum úctu, kterí jsou povinni v souladu s ustanoveními clánku 30 a 44.3 predložit výrocní valné hromade poverené proverením úctu zvláštní zprávu o dohodách schválených radou.

5. Ustanovení výše uvedeného odstavce 4 jsou aplikovatelná na dohody mezi družstvem a jiným zarízením, jestliže jeden z clenu správní rady družstva je vlastníkem, neomezene zodpovedným spolecníkem, správcem, clenem správní rady, generálním reditelem nebo clenem direktoria nebo dozorcí rady tohoto zarízení.

Tato ustanovení lze rovnež aplikovat na dohody, na nichž je clen správní rady neprímo zainteresován nebo v nichž jedná s družstvem pomocí prostredníka.

Clen správní rady, pro nehož platí jeden z predchozích prípadu, je povinen okamžite informovat radu, jakmile se dozví o dohode. Zainteresovaný se nesmí úcastnit hlasování o žádaném schválení.

6. Dohody schválené valnou hromadou jakož i ty, které neschválí, mají úcinek vzhledem ke tretím osobám, s výjimkou toho, jsou-li anulovány pro podvod.

7. I v prípade, že se nejedná o podvod, mohou být úcinky neschválených smluv, které by mohly škodit družstvu, dány na zodpovednost zainteresovanému clenu správní rady a eventuálne dalším clenum správní rady.

8. Ustanovení odstavce 4 nelze aplikovat ani na operace bežne vyplývající ze závazku rádne uzavrených v souladu s clánkem 7, ani na operace bežne vykonávané družstvem mimo jakoukoliv zvláštní dohodu.

9. Jiným clenum správní rady než právnickým osobám je zakázáno sjednávat pujcky u spolecnosti v jakékoliv forme, nechat si spolecností odsouhlasit nekrytý úver, jehož trvání presahuje jeden rok, stejne jako nechat spolecností rucit nebo prevzít záruku za své závazky vuci tretím osobám. Nicméne se tento zákaz nevztahuje na pujcky, nekryté úvery, záruky nebo smenecná rucení odsouhlasené u príležitosti operací bežne vyplývajících ze závazku rádne uzavrených zainteresovanými subjekty podle výše uvedeného clánku 7.

Stejný zákaz je aplikován na zástupce právnických osob - clenu správní rady. Vztahuje se rovnež na manžele, predky a potomky osob uvedených v tomto odstavci, jakož i na každého prostredníka.

CLÁNEK 23 - PREDSEDNICTVO SPRÁVNÍ RADY A PREDSTAVENSTVO

1. Rada jmenuje ze svých clenu prezidenta vybraného z družstevních spolecníku. Toto jmenování musí probehnout na prvním zasedání správní rady po rádné valné hromade, která byla poverena rocním proverením úctu nebo která pristoupila k úplnému obmenení správní rady.

2. Prezident správní rady zastupuje spolecnost pred soudem pri žalobe i obhajobe. Na jeho žádost nebo proti nemu musí být vedeny všechny soudní akty.

3. Správní rada jmenuje jednoho nebo nekolik viceprezidentu, tajemníka a pokladníka, kterí tvorí spolu s prezidentem predstavenstvo rady.

4. V prípade zaneprázdnení prezidenta nebo místopredsedy ci místopredsedu jmenuje rada pro každé zasedání jednoho clena, který musí predsedat schuzi.

CLÁNEK 24 - SCHuZE SPRÁVNÍ RADY

1. Správní rada se schází v sídle spolecnosti nebo na jakémkoli jiném míste tak casto, jak to vyžaduje zájem družstva, ale minimálne jednou za trimestr, na svolání prezidenta nebo, je-li zaneprázdnen, na svolání viceprezidenta. Rada musí být svolána pokaždé, když o to požádá tretina jejích clenu.

Jestliže žádosti není vyhoveno, mohou ke svolání pristoupit sami její autori, kterí zároven urcí jednací rád schuze.

2. S výjimkou prípadu uvedených v cláncích 10 a 16 se musí správní rada, aby se mohla právoplatne usnášet, sejít v poctu poloviny svých úradujících clenu, která musí zastupovat nejméne polovinu clenu správní rady zvolených z družstevních spolecníku. Usnesení jsou prijímána vetšinou prítomných clenu. V prípade rovnosti hlasu je rozhodující hlas prezidenta. Nikdo nemuže v rade hlasovat na základe plné moci.

CLÁNEK 25 - KONSTATOVÁNÍ O USNESENÍCH RADY

1. Usnesení rady jsou konstatována v protokolech (zápisech) zanesených do zvláštního registru oznaceného a parafovaného prezidentem. Protokoly (zápisy) jsou podepsány prezidentem a tajemníkem zasedání nebo pri jejich neprítomnosti dvema cleny správní rady, kterí se zasedání úcastnili.

2. Kopie nebo výnatky z usnesení, které je treba vyhotovit soudne nebo jiným zpusobem, jsou overeny prezidentem rady nebo viceprezidentem ci dvema úradujícími cleny správní rady.

3. Takto overeny jsou platné pro tretí osoby. Doložení poctu výkonných clenu správní rady a oprávnení výkonných clenu správní rady, stejne jako pravomocí udelených právnickými osobami - cleny správní rady jejich zástupcum vyplývají pravomocne vuci tretím osobám z prostého vyjádrení každého usnesení v protokolu a v kopiích nebo výnatcích, které z nich jsou vydány, ze jmen prítomných clenu správní rady a zástupcu právnických osob - clenu správní rady, stejne jako ze jmen chybejících clenu správní rady.

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info