Evropská integrace Ovocnářství-Vinohradnic.13/1998 (pokračování)

EVROPSKÁ INTEGRACE

OVOCNÁRSTVÍ-VINOHRADNICTVÍ-ZELINÁRSTVÍ-BRAMBORÁRSTVÍ-

OKRASNÉ ZAHRADNICTVÍ - VCELARSTVÍ - HEDVÁBNICTVÍ

KORENINOVÉ A LÉCIVÉ ROSTLINY

CERSTVÉ A ZPRACOVANÉ VÝROBKY - VINARSTVÍ

Rocník : 2 Císlo : 13 8.6.1998

pokracování

CLÁNEK 26 - PRAVOMOCI RADY

1. Správní rada je poverena rízením družstva, jehož správné fungování musí zajištovat.

2. Disponuje nejrozsáhlejšími pravomocemi pro rízení všech záležitostí spolecnosti a pravomocí týkající se všech zájmu spolecnosti bez jakéhokoliv omezení jiného, než je omezení pravomocí a kompetencí výslovne vyhrazených valné hromade legislativními a reglementárními texty nebo temito stanovami.

3. Rada stanovuje pri uzáverce každého rozpoctového roku soupis rocních úctu. Mimo jiné vypracovává pro spolecníky zprávu o cinnosti družstva behem uplynulého rozpoctového roku.

4. Navíc ke kompetencím výslovne uvedeným v techto stanovách disponuje rada zejména následujícími pravomocemi:

5. Zastupuje družstvo pred státem, verejnými nebo soukromými správními úrady a všemi tretími osobami a provádí všechny operace, které toto zastupování zahrnuje.

6. Prijímá od všech správních kancelárí pošt a telekomunikací a od všech dopravních nebo zasilatelských podniku všechny dopisy, depeše, obálky, balíky, poukázky urcené družstvu a provádí jejich odbavení.

7. Rozhoduje o všech obchodech nebo smlouvách.

8. Nechává inkasovat cástky dlužené družstvu a platit ty, které družstvo dluží.

9. Nechává otevrít u Francouzské banky, v kancelárích poštovní sporitelny, v pokladnách pro zemedelský úver a ve všech bankách nebo úverových ústavech bežné úcty, depozitní nebo jiné úcty za podmínek, které stanoví, a bez omezení a urcuje všechna zmocnení k jejich fungování.

10. Stanovuje užití volných fondu.

11. Získává, zbavuje a prevádí všechny státní fondy nebo jiné movité hodnoty, prevoditelné nebo neprevoditelné.

12. Nechává podepsat, indosovat, schvalovat nebo kvitovat všechny obchodní nebo jiné cenné papíry a zejména všechny zemedelské varanty; nechává vytvorit všechny cenné papíry náhradou za sklizne dodané upisovatelem. Udeluje záruku nebo smenecné rucení spolecnosti.

13. Schvaluje všechny úvery nebo zálohy v jakékoliv forme se zárukou nebo bez ní. Nicméne pokud jsou tyto úvery nebo zálohy schváleny na operace nebežného charakteru, bude na ne muset být upozornen revizor nebo revizori úctu.

14. Uzavírá všechny pujcky, krome vydávání movitých hodnot, které musí být schváleny valnou hromadou.

15. Zrizuje všechny hypotéky nebo jiné záruky na majetek družstva.

16. Prijímá a smenuje všechny nemovitosti; muže se zbavit nemovitostí, které nejsou nezbytné pro fungování družstva.

17. Schvaluje a prijímá všechny pachty a smlouvy o propachtování s výjimkou emfyteutických pachtu.

18. Prijímá všechny dary a dedictví.

19. Rozhoduje o úcasti družstva v každé právnické osobe (organizaci).

Pokud není hlavní cinnost této právnické osoby shodná s cinností družstva nebo doplnková k této cinnosti, musí pred definitivním uskutecnením prevzetí úcasti požádat o schválení podle clánku L 523-5 a R 523-8 až R-523-10 zemedelského zákoníku.

V opacném prípade oznámí toto prevzetí úcasti orgánu, který vyslovil souhlas družstva.

Za všech podmínek urcuje fyzické osoby zastupující družstvo na valné hromade a v prípade potreby ve správních orgánech právnických osob.

Ve své výrocní zpráve informuje valnou hromadu o povaze cástky upsaných závazku.

Zároven rozhoduje o prijetí družstva do všech syndikátu rízených 1. kapitolou knihy IV pracovního zákoníku nebo do všech sdružení podle zákona z 1. cervence 1901.

Jmenuje fyzické osoby zastupující družstvo na valné hromade a v prípade potreby ve správní rade techto syndikátu nebo sdružení.

20. Zmocnuje prezidenta k výkonu všech soudních aktu, at se týkají obžaloby nebo obhajoby.

21. Podnecuje všechna rozhodnutí o smlouvách, projednává, vytvárí, pristupuje na dohody a uzavírá kompromisy v každém stádiu rízení s náhradou škod nebo bez ní.

22. Stanovuje zpusoby osvobození dlužníku, schvaluje každé prodloužení lhuty.

23. Provádí všechna pristoupení a odstoupení stejne jako všechna zrušení odbavení zápisu, obstavení, námitek a jiných práv s plnením nebo bez; rozhoduje o všech prioritách.

24. Postupuje a prevádí všechny smenky, všechny nájmy, všechny prošlé nebo splatné poplatky.

25. Uzavírá všechny obecné dohody o mzdách nebo kolektivní pracovní smlouvy zarízení a úcastní se uzavírání dohod nebo smluv obecnejšího významu.

26. Volí sídlo.

27. Stanovuje všechna vnitrní narízení v mezích stanovených níže v clánku 62.

CLÁNEK 27 - BEZPLATNOST FUNKCE CLENA SPRÁVNÍ RADY

Funkce clenu správní rady jsou vykonávány bezplatne s výhradou vyplácení temto clenum v prípade potreby a na jejich žádost zvláštních výdaju vyžadovaných výkonem jejich funkce. Kompenzacní príplatky na cinnost venovanou správe spolecnosti, které mohou clenové správní rady obdržet, jsou pridelovány v mezích obecného príspevku urceného a stanoveného každý rok valnou hromadou.

CLÁNEK 28 - PRENESENÍ PRAVOMOCÍ RADY

1. Správní rada muže prenést pravomoci na jednoho nebo nekolik ze svých clenu.

2. Správní rada muže mimo jiné sverit pro jeden nebo více stanovených objektu speciální mandáty spolecníkum, kterí nejsou cleny správní rady, nebo tretím osobám.

CLÁNEK 29 - REDITEL, SPRÁVCI POBOCEK

1. Správní rada muže jmenovat reditele, který, pokud je spolecníkem, nemuže být clenem rady. Prijetí reditele musí být provedeno písemnou smlouvou schválenou správní radou.

2. Reditel vykonává své funkce pod vedením, kontrolou a dohledem správní rady, kterou zastupuje vuci tretím osobám v mezích pravomocí, které jsou mu udeleny usnesením správní rady.

3. Jeho rocní odmenu stanovuje v rámci jeho smlouvy o prijetí správní rada, která urcí také jiné výhody, které mu mohou být priznány, a eventuálne procentní sazbu z cistých prebytku rozpoctového roku po vybavení rezerv v mezích maxima rocní odmeny stanovené správní radou nejvýše na dobu peti let.

4. V žádném prípade nemuže být rediteli priznána procentní sazba z obratu operací provedených družstvem.

5. Rízením družstva nemuže být poverena osoba:

1) Pokud se prímo nebo neprímo podílí bežným nebo príležitostným zpusobem na cinnosti konkurující té cinnosti, kterou vykonává družstvo nebo svazy, jichž je družstvo clenem,

2) Pokud byla odsouzena z nekterého z duvodu uvedených v clánku 6 dekretu z 8. srpna 1935 ustanovujícím zákaz a pozbytí práva na rízení a spravování spolecnosti.

6. Smlouva o prijetí reditele musí upresnit, že je mu zakázáno vykonávat cinnost neslucující se s jeho funkcemi.

7. Personál pracující ve mzde je podrízen rediteli. Reditel prijímá a propouští jemu podrízené pracovníky.

8. Funkce správce pobocky družstva nemuže být sverena osobe, která vykonává cinnost konkurující cinnosti družstva. Smlouva o prijetí každého správce musí obsahovat zmínku o tomto zákazu.

KAPITOLA V - REVIZORI ÚCTu

CLÁNEK 30 - REVIZORI ÚCTu

1. Rádná valná hromada jmenuje na dobu šesti rozpoctových let nejméne jednoho revizora úctu a jednoho zástupce, jestliže obrat bez daní pri uzáverce rozpoctového roku spolecnosti presahuje 500 000 franku. Již není duvod ke jmenování, jestliže behem dvou rozpoctových let, která predcházejí vypršení mandátu, nepresáhl obrat 500 000 franku. Mandát revizora úctu muže být vykonáván revizorem úctu zapsaným na seznamu uvedeném v clánku 219 zákona c. 66-537 z 24. cervence 1966 o obchodních spolecnostech nebo federací zemedelských družstev schválenou podle clánku L527-1 zemedelského zákoníku.

Družstvo muže mít rovnež povinnost jmenovat revizora úctu podle jiných legislativních nebo reglementárních ustanovení, at je výše jeho obratu jakákoliv.

Funkce revizoru úctu vyprší po schuzi rádné valné hromady, která rozhoduje o úctech šestého rozpoctového roku uplynulého po jejich jmenování.

Pokud je po vypršení funkce revizora úctu podán valné hromade návrh, aby ji neobnovila, musí být revizor, pokud o to požádá, vyslyšen valnou hromadou.

Zastupující revizor nebo revizori úctu jsou vyzváni, aby nahradili rádné revizory v prípade odmítnutí, zaneprázdnení, demise nebo úmrtí.

V prípade nejmenování revizoru valnou hromadou nebo v prípade zaneprázdnení nebo odmítnutí jednoho nebo nekolika ze jmenovaných revizoru, muže každý spolecník žádat jejich jmenování nebo nahrazení usnesením predsedy soudu prvního stupne rozhodujícím prozatímne v sídle spolecnosti, pri rádném predvolání prezidenta správní rady. Takto udelený mandát koncí, pokud revizora úctu jmenovala správní rada.

2. Revizori úctu vykonávají svou funkci za podmínek uvedených v zákone z 24. cervence 1966 o obchodních spolecnostech, s výhradou pravidel pro zemedelská družstva.

Revizori úctu potvrzují, že rocní úcty jsou pravidelné a autentické a podávají verný obraz o výsledku operací uplynulého rozpoctového roku stejne jako o financní situaci a jmení družstva na konci tohoto rozpoctového roku.

Jejich stálým úkolem je, s výjimkou jakéhokoliv zasahování do rízení, overovat úcetní hodnoty a dokumenty spolecnosti a kontrolovat shodu jejího úcetnictví s platnými pravidly. Overují rovnež pravost a shodu s rocními úcty z informací uvedených ve zpráve pro spolecníky vypracované správní radou a v dokumentech adresovaných spolecníkum o financní situaci a rocních úctech.

Revizori úctu overují, že byla respektována rovnost mezi spolecníky.

V jakékoli dobe roku provádejí revizori úctu spolecne nebo oddelene všechna overování a všechny kontroly, které považují za vhodné, a mohou si nechat na míste predložit všechny spisy, které považují za užitecné k výkonu svého úkolu, zejména všechny smlouvy, knihy, úcetní dokumenty a registry protokolu.

Pro splnení svých kontrol si mohou revizori úctu na svou zodpovednost vzít za asistenty nebo zástupce takové odborníky nebo spolupracovníky podle svého výberu, jejichž jména sdelí družstvu.

Revizori úctu jsou povoláváni na všechny valné hromady nejpozdeji v dobe svolávání spolecníku a ve stejnou dobu jako clenové správní rady na schuzi správní rady, která schvaluje úcty uplynulého rozpoctového roku. Prizvání probíhá formou doporuceného dopisu s potvrzením prijetí.

Revizori úctu navrhují prezidentovi správní rady svolání této rady, jestliže to považují za vhodné, nebo ho požádají o svolání valné hromady, bud jestliže to považují za vhodné, nebo v prípade, kdy jsou toho povinni podle clánku 21 techto stanov, jestliže pocet clenu správní rady je rovný nejvýše polovine statutárního poctu.

Revizori úctu dávají na vedomí správní rade:

1) Kontroly a overení, které provedli, a ruzné pruzkumy, kterým se venovali;

2) Položky bilance a jiné úcetní dokumenty, u nichž považují za nutné ucinit zmeny, a záro-ven si ciní užitecné poznámky o metodách hodnocení používaných pro vystavování techto dokumentu;

3) Nesprávnosti a nepresnosti, které by objevili;

4) Závery, k nimž vedou výše uvedená pozorování a opravy výsledku rozpoctového roku ve srovnání s výsledky predchozího rozpoctového roku.

3. Revizori úctu mohou upozornit správce na každý jev, který by mohl ohrozit pokracování cinnosti a jež odhalili pri vykonávání svého úkolu.

Mohou vyzvat prezidenta, aby nechal rokovat správní radu. Jsou tedy povoláni na tuto schuzi, jejíž usnesení je oznámeno podnikovému výboru.

V prípade nerespektování techto ustanovení nebo jestliže navzdory prijatým rozhodnutím zjistí, že pokracování cinnosti je nadále ohroženo, vyhotoví revizori úctu zvláštní zprávu. Mohou žádat, aby tato zpráva byla bud odeslána spolecníkum, nebo aby byla predložena na príští valné hromade, zároven je tato zpráva predána podnikovému výboru.

4. Když je družstvo povinno stanovit stav zpenežitelných a volných aktiv s vyloucením využitelných hodnot a splatných pasiv, predbežný úcet zisku a ztrát, financní prehled a financní plán, predloží revizori úctu své poznámky a zprávy o techto dokumentech v souladu s ustanoveními clánku R.524-19 zemedelského zákoníku.

5. Revizori úctu pobírají z podílu družstva honoráre stanovené podle platných reglementár-ních podmínek.

6. Jsou zodpovedni jak vzhledem k družstvu, tak vzhledem ke tretím osobám za škodlivé dusledky omylu a nedbalostí, kterých se dopustili pri výkonu své funkce.

Nicméne nemusí rucit svou zodpovedností za informace nebo prozrazení faktu, s nimiž se setkají pri vykonávání svého úkolu vztahujícího se k pokracování hospodarení.

7. Jako revizori úctu nemohou být vybráni:

1) Rodice nebo príbuzní až do ctvrtého stupne vcetne nebo manžel clena správní rady spolecnosti;

2) Osoby, které pobírají v jakékoliv forme plat nebo odmenu clenu správní rady spolecnosti z duvodu jiných funkcí než funkce revizora úctu;

3) Osoby, jimž je zakázáno vykonávání funkce clena správní rady, správce nebo reditele nebo které jsou zbaveny práva vykonávat tuto funkci;

4) Manželé osob jmenovaných výše.

Pokud se behem mandátu revizora úctu objeví jedna z prícin neslucitelnosti uvedených výše, zainteresovaný musí neprodlene zanechat své funkce a informovat o tom správní radu nejpozdeji patnáct dní poté, kdy tato neslucitelnost nastala.

8. Fyzické osoby pusobící ve jménu federací eventuálne poverených mandátem revizora úctu budou moci být prijaty k vykonávání kontroly operací spolecnosti pouze po jejich prohlášení, že se na ne nevztahují neslucitelnosti uvedené výše v odstavci 7, pokud jde o revizory úctu. Jména a postavení zástupcu, kterí se úcastnili vykonávání mandátu revizora úctu, budou muset být federací oznámena valné hromade.

9. Usnesení prijatá valnou hromadou v souladu se zprávou vypracovanou revizorem úctu nehlede k ustanovením odstavce 7 a 8 uvedených výše nemohou být zrušena.

KAPITOLA VI - VALNÉ HROMADY

CLÁNEK 31 - SLOŽENÍ A ÚLOHA VALNÉ HROMADY

1. Valná hromada je složena ze všech spolecníku rádne zapsaných v registru k datu svolání valné hromady.

Nicméne, pokud se jedná bud o zmeny povinností upsání družstevních spolecníku, nebo o volbu clenu správní rady, usnáší se valná hromada oddelene ve dvou kolegiích:

- kolegiu družstevních spolecníku,

- kolegiu nedružstevních spolecníku.

Každé kolegium se usnáší o otázkách, jež se jej týkají.

2. Rádne ustavená valná hromada zastupuje veškeré družstevní spolecníky. Její rozhodnutí jsou závazná pro všechny, i pro neprítomné, odštepené nebo nezpusobilé.

CLÁNEK 32 - SVOLÁVÁNÍ

1. Rádná valná hromada je svolávána správní radou bud z její iniciativy, nebo nejpozdeji dva mesíce od žádosti, která jí je predložena nejméne petinou rádne zapsaných družstevních spolecníku nebo revizorem ci revizory úctu.

2. Mimorádná valná hromada je svolávána správní radou bud z její iniciativy, nebo nejpozdeji dva mesíce od žádosti, která jí je predložena nejméne ctvrtinou rádne zapsaných družstevních spolecníku nebo revizorem ci revizory úctu.

2a. Na žádost vetšiny hlasu nedružstevních spolecníku se koná valná hromada jedenkrát za rok.

3. S výhradou predpisu obsažených v následujících cláncích 39 a 41 pro valné hromady, které se sešly na druhé svolání, musí být svolání valné hromady zverejneno minimálne patnáct dní pred stanoveným datem v úredním vestníku departementu nebo okresu, kde se nachází sídlo spolecnosti. Oznámení musí obsahovat jednací rád shromáždení a upresnovat místo, datum a hodinu konání valné hromady.

4. Každému spolecníkovi je zaslána osobní pozvánka nejméne patnáct dní pred datem konání valné hromady, která ho vyzývá k úcasti na valné hromade a upresnuje datum, hodinu, místo a jednací rád valné hromady.

5. Jedná-li se o svolání valné hromady, které má rozhodovat o úctech rozpoctového roku, musí být v pozvánce uvedeno, že spolecníci mají možnost se od patnáctého dne predcházejícího této valné hromade seznámit v sídle družstva se zprávami správní rady a revizoru úctu, stejne jako s bilancí, s úctem zisku a ztrát a s jeho eventuálním dalším rozdelením a s dodatkem tohoto rozpoctového roku.

6. Individuální svolání muže být provedeno tak, že je každému spolecníkovi zaslán jeden exemplár vestníku nebo bulletinu, kde je toto svolání uvedeno. Pro svolání valné hromady zvané k rozhodování o úctech rozpoctového roku musí být v tomto exemplári uvedeno, že spolecníci mají možnost v sídle spolecnosti ve stanovené lhute nahlédnout do výše uvedených dokumentu.

7. Individuální pozvánka provedená bud dopisem, nebo zasláním vestníku ci bulletinu je právoplatne zaslána na poslední adresu, kterou spolecníci družstvu oznámí.

CLÁNEK 33 - JEDNACÍ RÁD

1. Jednací rád valné hromady je stanoven správní radou. Musí obsahovat krome návrhu rady nebo, je-li treba, revizoru úctu všechny otázky predložené rade minimálne šest týdnu pred svoláním valné hromady formou písemného návrhu opatreného podpisem nejméne jedné desetiny celkového poctu zapsaných spolecníku.

2. Jednací rád valné hromady svolané na žádost revizoru úctu je stanovený po dohode s nimi.

3. Na každé valné hromade se mohou projednávat pouze otázky uvedené na jednacím rádu.

CLÁNEK 34 - PREDSTAVENSTVO VALNÉ HROMADY

1. Valné hromade predsedá prezident správní rady a v jeho neprítomnosti viceprezident. Není-li to možné, pak clen správní rady jmenovaný radou. Není-li ani toto možné, jmenuje valná hromada svého prezidenta.

2. Funkce skrutátora je vykonávána dvema spolecníky urcenými valnou hromadou a vybranými mimo správní radu.

3. Takto složené predstavenstvo jmenuje tajemníka, který nemusí být spolecníkem.

4. Prezident zajištuje rád valné hromady a dbá na to, aby se diskuse neodchýlily od jednacího rádu a svého odborného predmetu.

CLÁNEK 35 - PRIJÍMÁNÍ, PRÁVO VOLIT A ZASTUPOVÁNÍ

1. Každý družstevní spolecník má právo úcastnit se valné hromady nebo se na ní nechat zastupovat.

Pokud se manželé úcastní spolecne a bežnou formou hospodarení v zemedelském podniku neustaveném ve forme spolecnosti, muže se jeden nebo druhý úcastnit valných hromad.

Na vyzvání správní rady muže být prijata jedna nebo nekolik tretích osob na základe jejich postavení.

2. Každý prítomný nebo zastoupený spolecník má pouze jeden hlas, at je množství podílu, kterými disponuje, jakékoliv. Nedružstevní spolecníci nemohou mít na valné hromade dohromady více než petinu hlasu.

3. Neprítomný spolecník muže udelit mandát k zastupování na valné hromade. Zmocnencem musí být jiný spolecník, manžel zmocnitele, jeden z jeho plnoletých potomku nebo príbuzný stejného stupne. Zmocnenci, kterí nejsou spolecníky, mohou zastupovat pouze svého manžela, predka nebo príbuzného.

Nicméne družstevní spolecník muže udelit mandát ke svému zastupování pouze družstevnímu spolecníkovi a nedružstevní spolecník pouze nedružstevnímu spolecníkovi.

4. Spolecník zmocnený jinými spolecníky muže disponovat pouze peti hlasy, vcetne svého.

5. Mandáty jsou priloženy k protokolu z valné hromady.

CLÁNEK 36 - KONSTATOVÁNÍ USNESENÍ VALNÉ HROMADY

1. Je vedena prezencní listina uvádející jméno a adresu každého spolecníka a množství podílu, které vlastní.

2. Tato prezencní listina, podepsaná spolecníky nebo jejich jménem jejich zmocnenci, je overena jako správná cleny predstavenstva valné hromady a je uložena v sídle spolecnosti, aby byla priložena ke zprávám správní rady a revizoru úctu, stejne jako k protokolum o usneseních. Tyto protokoly jsou zapsány ve zvláštním registru a podepsány cleny predstavenstva valné hromady.

3. Kopie nebo výnatky z usnesení, které je treba podle práva vytvorit, jsou podepsány prezidentem správní rady nebo dvema cleny správní rady.

CLÁNEK 37 - SCHuZE A PROGRAM RÁDNÉ VALNÉ HROMADY

1. Rádná valná hromada musí být svolána nejméne jedenkrát rocne do šesti mesícu po uzáverce rozpoctového roku.

2. Rádná výrocní valná hromada musí po prectení zprávy o cinnosti a financní zprávy správní rady a zprávy nebo zpráv revizoru úctu:

· prozkoumat, schválit nebo opravit úcty,

· udelit nebo odmítnout absolutorium clenum správní rady,

· eventuálne stanovit podmínky rozdelení prebytku a zejména v první rade cástku povinné dotace zákonné rezervy,

· rozhodnout, je-li treba, o vyplacení úroku z podílu a prípadne stanovit jejich míru,

· eventuálne rozhodnout o rozdelení všech nebo cásti dividend získaných z úcastí, které jsou majetkem družstva,

· pristoupit ke jmenování clenu správní rady v oddeleném kolegiu a ke jmenování revizoru úctu,

· konstatovat zmenu akciového kapitálu behem rozpoctového roku,

· rokovat o všech ostatních otázkách uvedených v jednacím rádu.

3. Usnesení valné hromady jsou neplatná, jestliže jim nepredcházelo ctení zprávy nebo zpráv revizoru úctu.

4. Pokud získalo družstvo pujcku od Národního zemedelského úverového ústavu nebo pujcku od Pokladny pro vzájemný zemedelský úver, musí být bilance a rocní úcty oznámeny Pokladne pro zemedelský úver nejméne mesíc pred výrocní valnou hromadou, spolu s návrhem výsledku.

5. Bylo-li družstvo uznáno jako seskupení výrobcu nebo organizace výrobcu z titulu skupiny specializovaných výrobcu, rádná výrocní valná hromada:

a) Se vyslovuje ke schválení rozhodnutí prijatých skupinou specializovaných výrobcu vzhledem k bodum b) a d) výše uvedeného clánku 8.

b) Valná hromada muže tato rozhodnutí pouze schválit nebo zamítnout, nikoliv je pozmenit.

c) Obecneji rozhoduje o všech otázkách vyplývajících z postavení seskupení výrobcu nebo organizace výrobcu uznané spolecností. V tomto posledním prípade se pred rokováním valné hromady koná porada clenu skupiny na zvláštní valné hromade usnášející se za podmínek uvedených níže v clánku 40a.

CLÁNEK 38 - SCHUZE A PROGRAM RÁDNÉ VALNÉ HROMADY SVOLANÉ MIMORÁDNE

1. Rádná valná hromada muže být svolána mimorádne mimo výrocní valnou hromadu správní radou pokaždé, když rada usoudí, že je vhodné si vyžádat názor spolecníku nebo získat doplnení pravomocí. Správní rada musí rovnež mimorádne svolat rádnou valnou hromadu nejpozdeji do dvou mesícu od žádosti, která by jí byla predložena písemne a s rádne stanovenými duvody skupinou zastupující nejméne jednu petinu zapsaných družstevních spolecníku nebo vetšinou hlasu nedružstevních spolecníku v mezích stanovených clánkem 32 § 2a nebo revizory úctu, pokud to považují za nezbytné.

2. Musí být svolána okamžite a za stejných podmínek, aby pristoupila ke jmenování nových clenu správní rady v oddeleném kolegiu v prípade uvedeném v clánku 21 techto stanov.

3. Je-li družstvo uznáno jako seskupení výrobcu z titulu skupiny specializovaných výrobcu, mimorádne svolaná rádná valná hromada:

a) se vyslovuje ke schválení rozhodnutí prijatých skupinou specializovaných výrobcu ve vztahu k bodum b) a d) výše uvedeného clánku 8;

b) obecneji rozhoduje o všech otázkách vyplývajících z postavení uznaných seskupení výrobcu.

V tomto posledne uvedeném prípade se pred usnesením valné hromady koná porada clenu skupiny usnášející se za podmínek uvedených níže v clánku 40a.

CLÁNEK 39 - KVORUM A VETŠINA NA MIMORÁDNE SVOLANÉ RÁDNÉ VALNÉ HROMADE

1. Výrocní rádná valná hromada nebo rádná valná hromada svolaná mimorádne je rádne ustavena a usnáší se právoplatne pouze je-li složena z prítomných nebo zastoupených spolecníku, jejichž pocet se rovná nejméne tretine poctu spolecníku zapsaných v družstvu k datu svolání.

2. Pokud není tato podmínka splnena, dojde ke druhému svolání se stejným jednacím rádem nejméne deset dní pred datem nové schuze valné hromady, podle stejných pravidel, jaká platí pro první schuzi a s oznacením data a výsledku predchozí valné hromady na pozvánce.

3. Druhá valná hromada se usnáší právoplatne bez ohledu na pocet prítomných nebo zastoupených clenu, ale pouze o predmetech uvedených na jednacím rádu první valné hromady.

4. Rozhodnutí jsou prijata vetšinou vyjádrených hlasu.

5. Pravidla stanovená v predchozích odstavcích se používají, pokud spolecníci hlasují v oddelených kolegiích.

CLÁNEK 40 - SCHuZE A PREDMET MIMORÁDNÉ SPRÁVNÍ RADY

1. Mimorádná valná hromada má jako jediná pravomoc usnášet se o zmenách stanov, rozpuštení spolecnosti, jejím prodloužení podle clánku 1844-6 obcanského zákoníku nebo o jejím sloucení s jinými zemedelskými družstvy.

Jako jediná má možnost rozhodnout o zmene kapitálu kolektivním opatrením tak, že pozmení základ rozdelení podílu uvedený v clánku 12.

2. Kolegium družstevních spolecníku má jako jediné možnost pozmenit povinnosti upsání uvedené v clánku 12, odstavec 2.

3. Jestliže bylo družstvo uznáno jako seskupení výrobcu nebo organizace výrobcu z titulu skupiny specializovaných výrobcu, mimorádná valná hromada:

a) se vyslovuje ke schválení rozhodnutí prijatých skupinou ve vztahu k bodu c) vzorového clánku zde výše.

Valná hromada je muže pouze schválit nebo zamítnout, nikoliv pozmenit.

b) Obecneji rozhoduje o všech otázkách vztahujících se ke spolecnosti a zahrnujících zmenu stanov.

V tomto posledním prípade se pred usnesením valné hromady koná porada clenu skupiny rokující za podmínek uvedených níže v clánku 40a.

CLÁNEK 40 A - PORADA ZVLÁŠTNÍCH VALNÝCH HROMAD SPECIALIZOVANÝCH SKUPIN

Pokud musí být clenové specializované skupiny predem konzultováni ve veci návrhu podléhajících schválení valné hromady v souladu s ustanoveními clánku 37 § 5b, 38 § 3b a 40 § 2b uvedených výše, tito clenové se sejdou na zvláštní valné hromade.

Tato valná hromada se právoplatne usnáší, jestliže je prítomna nebo zastoupena nejméne ctvrtina clenu.

Rozhodnutí se prijímají vetšinou vyjádrených hlasu.

CLÁNEK 41 - KVORUM A VETŠINA NA MIMORÁDNÉ VALNÉ HROMADE

1. Mimorádná valná hromada je rádne ustavena a právoplatne se usnáší, jestliže je složena z poctu prítomných nebo zastoupených clenu, který se rovná nejméne polovine poctu spolecníku zapsaných v družstvu k datu svolání, s výjimkou prípadu uvedeného níže v odstavci 4.

2. Pokud není tato podmínka splnena, dojde ke druhému svolání se stejným jednacím rádem nejméne deset dní pred datem nové schuze valné hromady podle stejných pravidel, jaká platí pro první svolání, a s uvedením data a výsledku predchozí valné hromady na svolávacím lístku.

3. Druhá valná hromada rozhoduje právoplatne, s výjimkou prípadu uvedeného níže v odstavci 4 pri jakémkoliv poctu prítomných nebo zastoupených spolecníku, ale pouze o predmetech uvedených v jednacím rádu první valné hromady.

4. Pokud je kolegium družstevních spolecníku svoláno na mimorádnou valnou hromadu, aby rozhodlo o kolektivním navýšení kapitálu zvýšením povinností upsání uvedených v clánku 12, musí se valná hromada vždy sejít v poctu prítomných nebo zastoupených clenu, který se rovná nejméne dvema tretinám družstevních spolecníku zapsaných k datu svolání.

5. Ve všech prípadech jsou rozhodnutí prijímána dvoutretinovou vetšinou hlasu prítomných nebo zastoupených clenu.

KAPITOLA VII - FINANCNÍ USTANOVENÍ

CLÁNEK 42 - TRVÁNÍ ROZPOCTOVÉHO ROKU

Rozpoctový rok zacíná 1. ledna a koncí 31. prosince každého roku.

Výjimecne bude rozpoctový rok spolecnosti zapocatý 1. cervence 1995 uzavren 31. prosince 1996.

CLÁNEK 43 - VEDENÍ ÚCETNICTVÍ

1. Družstvo vyhotovuje rocní úcty podle zásad a metod uvedených v cláncích 8 až 16 obchodního zákoníku a v dekretu c. 83-1020 z 29. listopadu 1983, s výhradou pravidel stanovených úcetním plánem prijatým vyšší radou zemedelského družstva po oznámení státní rady pro úcetnictví.

2. Operace uskutecnené s tretími osobami, které nejsou spolecníky, za podmínek uvedených výše v clánku 3 § 4a jsou predmetem zvláštního úcetnictví.

CLÁNEK 43 A - KONTROLA

Družstvo se zavazuje, že predloží své hospodarení k pravidelné kontrole každých pet let Federaci pro kontrolu schválené ministrem zemedelství v souladu s clánkem L 527-1 zemedelského zákoníku.

CLÁNEK 44 - VYHOTOVENÍ ÚCTu

1. Na záver každého rozpoctového roku vyhotovuje správní rada soupis a rocní úcty, vyhotovuje zprávu pro spolecníky o hospodarení družstva behem uplynulého rozpoctového roku. Tyto dokumenty musí být dány k dispozici revizorum úctu mesíc pred datem svolání první valné hromady.

2. Revizori vyhotovují zprávu, v níž referují valné hromade o výkonu mandátu, který jim sverila, a musí oznámit nesprávnosti a nepresnosti, které by odhalili, zejména pokud se týká aplikace stanov.

3. Revizori predkládají valné hromade mimo jiné zvláštní zprávu o dohodách, které by mely být schváleny správní radou v souladu s ustanoveními odstavcu 4 a 5 výše uvedeného clánku 22, mezi družstvem a nekterými z clenu jeho správní rady nebo mezi družstvem a jiným zarízením, jehož jeden nebo nekolik clenu správní rady jsou spolecníci neomezene zodpovední, správci, clenové správní rady, generální reditelé nebo clenové direktoria dozorcí rady.

CLÁNEK 45 - PREDKLÁDÁNÍ ÚCTu

1. Rocní úcty predložené valné hromade musí být vystaveny v souladu s pravidly stanovenými úcetním plánem prijatým vyšší radou zemedelského družstva po oznámení státní rady pro úcetnictví.

Pokud družstvo nebo svaz, jehož je clenem, obsahuje jednu nebo nekolik specializovaných výrobních skupin majících za následek uznání jakožto seskupení výrobcu, bude povinne vyhotoven jeden nebo více úctu zisku a ztrát, které podají obraz o cinnosti této skupiny nebo skupin.

2. Tyto dokumenty, stejne jako soupis a zprávy správní rady a revizoru úctu jsou k dispozici spolecníkum v sídle spolecnosti nebo v sídle každé pobocky od patnáctého dne predcházejícího datu první valné hromady.

CLÁNEK 46 - CISTÝ ZISK A ROZDELITELNÝ ZISK

1. Zisk každého rozpoctového roku je výslednicí výnosu a nákladu spolecnosti. Tyto výnosy nezahrnují celkovou cástku investicních podpor prijatých od státu, verejných spolecenství nebo zarízení, které musí být použity prímo pro zvláštní nepohotovou rezervu.

Náklady každého úcetního roku tvorí zejména specifické náklady jako splátky vyplacené družstevním spolecníkum za dodané produkty a zásoba na výjimecné výdaje na opravu subvencovaného majetku.

Rozdelitelný prebytek ve forme bonifikací nemuže obsahovat zejména cástky, které byly urceny na rezervní úcty. Tyto rezervní úcty jsou dotovány ve prospech zvláštní nepohotové rezervy odpovídající cásti zisku pocházejícího z operací provádených se tretími osobami, které nejsou spolecníky, ze zákonné rezervy, statutárních rezerv upravených zákonnými predpisy a fakultativních rezerv.

2. Jinak jsou zvlášte z prebytku pred výpoctem bonifikace vybírány cástky eventuálne urcené na správu úroku z podílu.

3. Cást prebytku pocházející z jiných operací než tech, které bežne uskutecnuje družstvo s družstevními spolecníky a nákupcími produktu prodávaných spolecností, nemuže být v žádném prípade a v žádné forme predmetem rozdelení mezi družstevní spolecníky.

Stejne je tomu behem trvání spolecnosti s prebytkem zjišteným v prubehu predchozího rozpoctového roku, ledaže by byl urcen na rezervu speciálne zrízenou pro tento rozpoctový rok k prípadnému rozdelení. Tato rezerva, stejne jako prebytek pocházející z obnovení zásob, budou moci být rozdeleny mezi družstevní spolecníky, ale jenom v pomeru k operacím uskutecneným každým z nich behem rozpoctového roku, z jehož prebytku byly vybrány.

4. Náklady musí být rozdeleny mezi ruzná pododdelení úctu zisku a ztrát podle jejich povahy, s výhradou schválení valnou hromadou. Rozdelitelný prebytek pripadající na každé pododdelení úctu zisku a ztrát musí být rozdelen mezi družstevní spolecníky v pomeru k operacím vykonaným každým z nich z titulu tohoto pododdelení, ledaže by byl použit celkove nebo cástecne ke krytí schodku jednoho nebo více jiných pododdelení úctu zisku a ztrát.

Pokud pri aplikaci clánku 8 obsahuje družstvo jednu nebo více specializovaných výrobních skupin, které mají za následek uznání spolecnosti jako seskupení nebo organizace výrobcu, bude povinne ustaven jeden nebo více ruzných úctu zisku a ztrát pro pododdelení z všeobecného úctu zisku a ztrát nebo z jeho pododdelení, která podávají obraz o cinnosti této skupiny nebo skupin.

Úcetnictví organizace výrobcu bude muset zretelne vykazovat príjmy pocházející z verejných podpor udelených ve prospech samotných clenu specializované skupiny nebo skupin a výdaje vzhledem k cílum

každého z nich.

CLÁNEK 47 - ZPuSOBY URCENÍ ROCNÍHO PREBYTKU

1. O urcení rocního prebytku rozhoduje na návrh správní rady rádná valná hromada, která urcí zpusoby jeho rozdelení s výhradou následujících ustanovení.

2. Rocne se platí z cistého prebytku, s výjimkou cásti prebytku pocházejícího z operací uskutecnených s tretími osobami, které nejsou spolecníky, poplatek jedné desetiny urcený na vytvorení zákonné rezervy stanovené clánkem R 524-21 zemedelského zákoníku. Tento poplatek prestává být povinný, pokud tato rezerva dosáhne cástky odpovídající výši akciového kapitálu.

2a. Prebytky z hospodarení pocházející z operací uskutecnených s tretími osobami, které nejsou spolecníky, jsou urceny na zvláštní nepohotovou rezervu, která, pokud byla použita na amortizaci ztrát spolecnosti, musí být obnovena formou prednostního poplatku z predchozích prebytku pretrvávajících po doplnování povinné zákonné rezervy.

3. V žádném prípade nemohou být rezervy, at již jsou jakékoliv, rozdeleny mezi spolecníky behem trvání spolecnosti.

4. Prebytek urcený na správu bonifikací pro družstevní spolecníky muže být mezi ne rozdelen pouze úmerne k operacím, které uskutecnili s družstvem a podle podmínek uvedených výše v odstavci 4 clánku 46.

5. Na návrh správní rady muže valná hromada rozhodnout o tom, že rozdelí mezi své družstevní spolecníky všechny nebo cást dividend získaných z úcastí, které jsou majetkem spolecnosti. Toto rozdelení se provádí v pomeru k splaceným akciovým podílum.

Nicméne, pokud jsou cisté výsledky družstva deficitní, dividendy jsou do výše dlužné cástky urceny na revizi tohoto deficitu.

6. Na návrh správní rady muže valná hromada rozhodnout o odložení výplat úroku a bonifikací, jejichž cástka, zapsaná na úcet každého družstevního spolecníka, zustává k dispozici družstvu pro usnadnení správy jeho pokladny až do data povinne stanoveného rozhodnutím valné hromady.

Ta muže mimo jiného vytvorit rezervu urcenou k doplnení cástek nutných ke správe úroku z podílu v prípade nedostatecnosti výsledku rozpoctového roku.

CLÁNEK 48 - DEFICITNÍ ROZPOCTOVÝ ROK

1. Prípadné schodky jednoho nebo více podúctu zisku a ztrát mohou být kompenzovány prostým rozhodnutím správní rady z rezerv vytvorených speciálne k tomuto úcelu.

2. Nekryté schodky mohou být podle výše uvedeného odstavce 1 kompenzovány rozhodnutím valné hromady z rezerv urcených pro jiné podúcty zisku a ztrát.

3. V prípade nekrytého schodku rozpoctového roku, podle predchozích ustanovení, je schodek konstatovaný behem rozpoctového roku z rozhodnutí valné hromady bud urcen k novému odkladu, nebo zapocítán do fakultativních rezerv, pokud z nich byl vytvoren, do zvláštní nepohotové rezervy odpovídající cásti prebytku operací uskutecnených s tretími osobami, které nejsou spolecníky, a na posledním míste po vycerpání ostatních zdroju do povinné rezervy.

3a. Pokud tato zvláštní nepohotová rezerva odpovídající cásti prebytku pocházející z operací uskutecnených s tretími osobami, které nejsou spolecníky, byla použita na amortizaci ztrát spolecnosti, musí být obnovena prednostním výberem z pozdejších prebytku pretrvávajících po zásobování povinné zákonné rezervy.

4. V tom prípade bude správní rada muset predložit valné hromade ve své zpráve všechny návrhy považované za nutné k zajištení financní obnovy družstva.

CLÁNEK 49 - PROMLCENÍ ÚROKu

Každý úrok nevymáhaný v peti letech od své splatnosti je promlcen ve prospech státu, s výhradou, že tento úrok nebyl predmetem prevedení na bežný úcet mající za následek novaci.

KAPITOLA VIII - RuZNÁ USTANOVENÍ

CLÁNEK 50 - SOLIDARITA DRUŽSTEVNÍCH SPOLECNÍKu V PRÍPADE ZÁLOH

Jestliže spolecnost obdrží zálohu od Národního zemedelského úverního ústavu, družstevní spolecníci jsou sami, nezávisle na jiných zárukách stanovených legislativou a upravením narízení pro vzájemný zemedelský úver, solidárne vázáni ke splácení této zálohy u Národního zemedelského úverního ústavu a za stejných podmínek u každé regionální pokladny pro vzájemný zemedelský úver, která by sama vyplatila tuto zálohu státní pokladne.

CLÁNEK 51 - PREDNOSTNÍ PRÁVO STÁTU NA AKCIOVÉ PODÍLY V PRÍPADE ZÁLOH

1. Stát má prednostní právo na podíly tvorící akciový kapitál družstva pro všechny cástky dlužené z duvodu schválených záloh nebo pujcky pomocí verejných fondu.

2. Jestliže v souladu s úpravou narízení pro danou komoditu mely být cenné papíry nebo varanty podepsané Státním mezioborovým úradem pro danou komoditu celkove nebo cástecne zaplaceny v dobe splatnosti tímto zarízením místo družstvem, má stát zastoupený tímto zarízením prednostní právo vztahující se na movitosti patrící družstvu.

3. Nezávisle na principu uvedeném v predchozím odstavci muže inkasní úredník požádat, do výše cástky základního kapitálu pohledávky Státního mezioborového úradu pro danou komo-ditu, o uvalení hypotéky na nemovitosti družstva, které tento úrad musel zastoupit na základe svého smenecného rucení.

CLÁNEK 52 - SANKCE V PRÍPADE NERESPEKTOVÁNÍ PODMÍNEK PRIDELENÍ ZÁLOH

1. Jestliže družstvo nerespektuje podmínky pridelení zálohy schválené Státní pokladnou pro zemedelský úver, stává se úhrada této zálohy okamžite vymahatelnou; mimo jiné je družstvo povinno zaplatit Státní pokladne pro zemedelský úver rozdíl mezi sníženým úrokem, s nímž byla záloha odsouhlasena, a úrokem stanoveným clánkem 726 zemedelského zákoníku; tento rozdíl se pocítá od data inkasování zálohy do data jejího splacení.

2. Ustanovení predchozího odstavce jsou použitelná zejména v prípade, kdy družstvo práve postoupilo svá zarízení prumyslníkovi, obchodníkovi nebo spolecnosti akcionáru, jestliže nedostalo svolení od Státní pokladny pro zemedelský úver.

3. Krome toho, jestliže družstvo využívá pro svá zarízení státní podporu, musí každý rok vytvorit navíc k nepohotové rezerve odpovídající podporám obdrženým od státu uvedeným výše v clánku 46, odstavec 1 doplnkovou rezervu na výjimecné výdaje na opravy subvencovaného majetku.

4. V prípade, že družstvo postoupí subvencované zarízení jinému družstvu, povinnost uvedená výše v odstavci 3 musí být zahrnuta do kupní smlouvy.

CLÁNEK 53 - KONTROLA MINISTRA ZEMEDELSTVÍ A FINANCNÍ INSPEKCE

1. Družstvo podléhá kontrole ministra zemedelství a kontrole Státního mezioborového úradu pro danou komoditu. Jestliže je tato kontrola podnetem k poznámkám sdeleným prezidentovi spolecnosti, muže to být oznámeno prímo revizorum úctu, kterí to budou muset oznámit valné hromade.

2. Pokud družstvo pobírá zálohy od Státní pokladny pro zemedelský úver, podléhá zároven kontrole tohoto zarízení; je tomu stejne, pokud obdrží pujcky od regionálních pokladen pro vzájemný zemedelský úver.

3. Družstvo je povinno predložit své úcetnictví a nezbytná oduvodnení prokazující, že funguje v souladu s legislativními a reglementárními ustanoveními uvedenými v clánku 1 techto stanov, na každou žádost financních inspektoru a úredníku financní správy, kterí mají minimálne hodnost kontrolora, výbercího kontrolora nebo inspektora.

CLÁNEK 54 - DuSLEDKY KONTROLY MINISTRA

1. Jestliže kontrola podle predchozího clánku prokáže bud nezpusobilost clenu správní rady, nebo porušování legislativních, reglementárních nebo statutárních ustanovení, nebo dokonce poprení zájmu seskupení, muže být ministrem zemedelství, prefektem regionu nebo prefektem departementu svolána podle prípadu mimorádná valná hromada.

2. V prípade, kdy se opatrení stanovená valnou hromadou ukáží jako neúcinná, ministr zemedelství muže poté, kdy upozorní vyšší radu zemedelského družstva, rozpustit správní radu a jmenovat prozatímní správní komisi.

3. Jestliže ve lhute jednoho roku po jmenování nové rady nebylo obnoveno bežné fungování družstva, muže ministr zemedelství rozhodnout o odvolání souhlasu v jeho veci poté, kdy upozorní vyšší radu zemedelského družstva.

KAPITOLA IX - ROZPUŠTENÍ, LIKVIDACE, PREVOD

CLÁNEK 55 - PRÍPAD ROZPUSTENÍ DRUŽSTVA

1. V prípade ztráty trí ctvrtin akciového kapitálu navýšeného o rezervy muže mimorádná valná hromada rozpustit družstvo. Její rozhodnutí musí být publikováno do triceti dnu v úredním vestníku departementu nebo obvodu, kde má družstvo své sídlo.

2. V prípade nerozhodnutí valné hromady muže každý clen žádat rozpuštení družstva soudní cestou.

3. V prípade odebrání souhlasu musí správní rada v mesíci, který následuje po oznámení o odebrání souhlasu, svolat mimorádnou valnou hromadu ve veci rozpuštení spolecnosti nebo její premeny v mezích ustanovení clánku 25 zákona c. 47-1775 z 10. zárí 1947 týkajícího se statutu družstva.

CLÁNEK 56 - LIKVIDACE DRUŽSTVA

1. V prípade predcasného rozpuštení, stejne jako po vypršení smluvního trvání družstva urcí valná hromada zpusob likvidace; jmenuje jednoho nebo nekolik likvidátoru nebo sverí likvidaci úradujícím clenum správní rady. Behem likvidace trvají pravomoci valné hromady jako behem existence družstva.

2. Všechny hodnoty družstva jsou zpeneženy likvidátory, kterí k tomuto úcelu disponují nejrozsáhlejšími pravomocemi.

CLÁNEK 57 - PREVOD PREBYTKU

V prípade rozpuštení družstva, jestliže se pri likvidaci objeví prebytek cistých aktiv z akciového kapitálu, je tento prebytek preveden na jiná družstva nebo na organizace obecného zemedelského zájmu.

Reprezentativní cást cistých aktiv z nepohotových rezerv je pridelena bud zarízením nebo organizacím obecného zemedelského zájmu se souhlasem úradu, který má k udelení souhlasu pravomoc, nebo se souhlasem verejných spolecenství ci verejných dárcovských zarízení, pokud tato cást vyplynula z jejich bezplatného poskytnutí, nebo jiným družstvum nebo svazum.

Rozdíl mezi prebytkem cistých aktiv a reprezentativní cástí nepohotových rezerv uvedený v predešlém odstavci muže být rozdelen mezi spolecníky se souhlasem ministra zemedelství a ministra hospodárství a financí, v pomeru k jejich podílum akciového kapitálu.

CLÁNEK 58 - FINANCNÍ ZODPOVEDNOST SPOLECNÍKu

1. Pokud se pri likvidaci objeví ztráty prevyšující cástku samotného akciového kapitálu, jsou tyto ztráty jak vzhledem k veritelum, tak vzhledem k samotným spolecníkum rozdeleny mezi spolecníky pomerne k množství podílu akciového kapitálu patrících každému z nich nebo který meli upsat podle výše uvedeného clánku 12.

2. S výhradou ustanovení clánku 656 a 732 zemedelského zákoníku je zodpovednost uvalená družstevními spolecníky podle výše uvedeného odstavce 1 limitována na dvojnásobek cástky podílu akciového kapitálu, který upsali nebo který meli upsat, vcetne cástky techto podílu.

Pokud se týká nedružstevních spolecníku, jejich zodpovednost je limitována do výše podílu akciového kapitálu, které upsali podle dohody o prijetí.

KAPITOLA X - OBECNÁ USTANOVENÍ

CLÁNEK 59 - UROVNÁNÍ SPORu

1. Všechny spory, které povstanou úmerne k záležitostem spolecnosti, podléhají prozkoumání správní radou, která usiluje o jejich urovnání smírnou cestou.

2. V prípade sporu behem trvání družstva nebo v prubehu jeho likvidace je pre souzena kompetentními soudy v míste sídla spolecnosti, tj. ..... .

3. Družstvo se muže pri sjednávání smlouvy dohodnout, že postoupí soudcum spory, které by vznikly z duvodu jeho operací s tretími osobami.

CLÁNEK 60 - DRUŽSTEVNÍ ÚCET A ÚROKY Z PRODLENÍ

Každý družstevní spolecník je držitelem bežného úctu otevreného pri jeho prijetí v knihách družstva, nazvaného "družstevní úcet".

Tento souhrnný bežný úcet se muže delit na podúcty, mezi nimiž dochází ke kompenzaci.

Operace uskutecnené s družstvem jsou zapsány na tento družstevní úcet formou vzájemných odpuštení kompenzovatelných mezi sebou. Družstevní úcet je predmetem uzáverky bud každé dva týdny, nebo na konci každého mesíce podle rozhodnutí správní rady.

Postoupení zásobování a faktury na plnení služeb jsou pripisovány na vrub tohoto družstevního úctu podle cinností: bud denne, nebo po týdnu, nebo po dvou týdnech, nebo mesícne - podle rozhodnutí správní rady. Jestliže družstevní spolecník nezaplatí k datu splatnosti, dojde ze samotného faktu splatnosti a bez predchozí upomínky k uplatnení úroku z prodlení pocítaných denne až do úplného vyrovnání dluhu.

Zaplacení, postoupení a poskytnutí služeb muže být provedeno kompenzací s cástkou prínosu pripsanou k dobru na družstevní úcet k datu splatnosti prínosu stanovených správní radou. Prínosy a cástecná vyrovnání jsou pripsány prednostne nejprve na dlužené úroky, potom na dlužné cástky, jejichž vymahatelnost je nejdelší.

Sazba mimo poplatky z úroku z prodlení aplikovaná na denní debetní zustatek na družstevním úctu bude:

- minimálne jeden a pul násobek zákonné úrokové sazby,

- maximálne mesícní sazba 1,5%, tj. 0,05% denne.

Rada má všechny pravomoci stanovit v techto mezích použitelnou sazbu nebo sazby a podmínky aplikace tohoto odstavce.

Výše uvedená ustanovení se aplikují na všechny operace provádené mimo družstevní úcet, zejména v prípade platby tratou.

( preklad z francouzského originálu Ivana Pospíšilová)

__________________________________________________________________________________

Evropská integrace - Ovocnárství, vinohradnictví, zelinárství, bramborárství, okrasné zahradnictví, vcelarství, hedvábnictví, koreninové a lécivé rostliny, cerstvé a zpracované výrobky, vinarství - Informacní obežník

Vydává : Pracovní skupina pro ovoce, zeleninu a brambory a Pracovní skupina pro víno,

Odbor evropské integrace, MZeCR, Tešnov 17, 117 05 Praha 1

Redakce : Ing. Jaroslav Zíka, tel. 02/21812933, fax 02/21812965, e-mail Zika@mze.cz

Doc. Ing. Jirí Hodis, CSc. 02/21812170, fax 02/21812965 (vinarství)

Pro vnitrní potrebu Pracovní skupiny pro ovoce, zeleninu a brambory, Pracovní skupiny pro víno a další zájemce

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info