Dotace v EU ohrožují export českého sladu

ZN 14.12.1998

Dotace v EU ohrožují export ceského sladu

Naši producenti soudí, že podpora vývozu pomuže stabilizovat trh s obilovinami

Prostejov - Ceské sladovnictví prestává být konkurenceschopné na zahranicních trzích kvuli dotacím, které se v zemích Evropské unie po letošní sklizni zvýšily z 18 na 77 ECU. "Západoevropský sladar dostane za tunu sladu príplatek, který približne odpovídá zpracovatelským nákladum ceských výrobcu," rekl našemu listu Vladislav Janecek, tiskový mluvcí nejvetší ceské sladarské spolecnosti Obchodní sladovny.

Janecek dále uvedl, že ceští sladari dostávají - na rozdíl od západoevropských - pouze neprímou proexportní podporu, která dotuje úroky z provozních úveru na nákup sladovnického jecmene, skladování sladu a jeho prodej. Dotace pritom po prepoctu odpovídá petine príplatku v EU. "Ve státech EU mají výrobci navíc oporu v podpurném programu, který pružne reaguje na situaci na trhu," doplnil Janecek s tím, že u nás se systém dotací na príští rok teprve rodí.

Sladari soudí, že pro udržení exportu ceského sladu je treba zvýšit dotace z letošních 650 na 2500 korun za tunu. Tuzemští výrobci, vybavení technologií svetové úrovne, jsou totiž schopni vyvézt rocne 200 tisíc tun sladu, což predstavuje 60 tisíc hektaru pudy oseté sladovnickým jecmenem. Upozornují, že zásahem by bylo možné efektivne regulovat obilnárský trh, který pred letošní sklizní sužoval zejména nadbytek potravinárské pšenice. Jak mluvcí dále uvedl, Státní fond tržní regulace vykoupil po sklizni 800 tisíc tun pšenice po 4 tisících korunách. Prebytky na svetových trzích však zpusobily prudký pokles ceny, takže tunu pšenice lze dnes vyvézt nanejvýš za 2300 korun. "Pokud k nákupní cene pripocteme úverové zatížení, výdaje na skladování a další operace, tuna vyexpedované pšenice vyjde v lednu 1999 zhruba na 4500 korun. Cistá ztráta, kterou fond utrpí, tak pri soucasných cenách ciní 2300 korun," konstatoval Janecek a dodal, že podpora exportu sladu je tedy minimálne stejne efektivní jako podpora vývozu potravinárské pšenice.

"Pokud u nás bude existovat systém proexportní podpory srovnatelný s podmínkami v EU, mohou slad i sladovnický jecmen nadále patrit ke komoditám se stabilním odbytem a pusobit jako regulátor ceského obilnárského trhu. Krome sladaru mají na exportu sladu zájem i pestitelé, pro než sladovnický jecmen predstavuje jednu z mála efektivních komodit," uzavrel mluvcí obchodních sladoven.

EVA ZELENÁ

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info