Danone přišlo o pětinu zisku. Hlavně kvůli potížím v Rusku
20.02.2015 | E15 on line
Francouzskému potravinářskému gigantu Danone v uplynulém roce klesl čistý zisk o 21 procent na 1,12 miliardy eur (30,6 miliardy korun). Největší světový výrobce jogurtů zápasí s deflací v Evropě a problémy na svém největším trhu v Rusku. Hospodaření ovlivnily i oslabující měny na rozvíjejících se trzích. V odhadech růstu tržeb a ziskovosti pro tento rok zůstala firma opatrná.
Tržby výrobce jogurtů Activia či stolní vody Evian v uplynulém roce dosáhly 21,1 miliardy eur, což po očištění o vliv směnných kurzů, akvizic a odprodejů představuje nárůst o 4,7 procenta. Odbyt podpořil především zlepšující se prodej dětské výživy v Asii.
Pro letošní rok Danone předpokládá růst mezi čtyřmi a pěti procenty, tedy ve zhruba stejném rozsahu jako loni. „Danone usuzuje, že ekonomické podmínky zůstanou celkově složité a nestabilní,“ uvedla firma.
Danone, mezi jehož soupeře patří švýcarský gigant Nestlé a britsko-nizozemský výrobce spotřebního zboží Unilever, se potýkal se skomírající spotřebitelskou poptávkou v Evropě. Společnost očekává, že v regionu budou spotřebitelské trendy „vratké, nebo dokonce deflační“. Specifické problémy přitom pozorovala na několika velkých trzích, především ve Společenství nezávislých států.
Největší podíl na celkových tržbách skupiny má Rusko. V zemi ale ke konci roku stouply ceny, včetně cen mléka, a spotřebitelská poptávka oslabila.
Další články v kategorii Podnikání
- Zmizelo 400 tisíc čokolád KitKat. Zloději ukradli auto, jež je převáželo (30.03.2026)
- Rostoucí náklady na energie a dopravu: jak aktuální situace ovlivňuje pekárny (30.03.2026)
- Nealko pivo či limča bez cukru? Od firem nutnost i chytrý tah, vysvětlil expert (30.03.2026)
- Rybářství Třeboň zahájilo provoz automatu na čerstvé ryby v Třeboni (28.03.2026)
- Dubajské čokoládě odzvonilo. Je tu nový hit, teď frčí žvýkací kuličky (27.03.2026)
- Nejmodernější pila v ČR zahájila provoz v Olomučanech (26.03.2026)
- Heineken sníží objem piva uvařeného ve Velkém Březně nedaleko Ústí nad Labem (26.03.2026)
- Řetězec Albert podal sérii ústavních stížností kvůli pokutám za klamavé slevy (25.03.2026)
- Skupině Mattoni 1873 vzrostly v roce 2025 tržby na 25,2 miliardy korun (25.03.2026)
- Návrat do dětství, ale s hvězdičkou. Buchtičky se šodó se dnes koupou v ovocném žahouru i karibském rumu (25.03.2026)

Tweet



