Budvaru roste prodej lahví, o několik pct zdraží lahvovou desítku

Pivovaru Budějovický Budvar rostou prodeje baleného piva. V drobných desítkách procent stouply meziročně za první čtvrtletí prodeje v lahvích. Budvar zdraží v polovině roku desetistupňové lahvové pivo podobně, jako od ledna zdražil o 3,7 až čtyři procenta jiné lahvové a plechovkové pivo. Kvůli vyšším prodejům lahví přikoupí desítky tisíc přepravek. V červnu zprovozní další cylindro - kónické tanky. ČTK to dnes řekl ředitel Budvaru Petr Dvořák.

Budvar má tři linky na stáčení do lahví. "Nemáme problém s kapacitou linky, ale v jarních měsících budeme vypisovat mimořádné směny, abychom uspokojili poptávku. Problém bude s kapacitou přepravek, musíme jich koupit desítky tisíc. Oznámili jsme také našim zákazníkům, že budeme o drobné procento zdražovat naše desítkové pivo v lahvi," řekl Dvořák.

V lednu zdražil Budvar v ČR lahvové a plechovkové pivo v průměru o 3,7 až čtyři procenta. Víc zdražil ležáky než desítky. Teď podle Dvořáka dorovná cenu desetistupňových piv na stejný poměr, o kolik zdražil ležáky.

Prodeje za první čtvrtletí budou meziročně o dvě až tři procenta nižší než loni. Prodej sudového piva proti loňsku klesl asi o 80 procent. "Hospody až na výjimky, krátkodobé otevírání někde po Evropě, jsou v našich hlavních exportních zemích zavřené skoro všude," řekl ředitel.

Pivovar se 670 zaměstnanci plánuje novou linku na stáčení piva do plechovek, protože prodeje v těchto baleních rychle rostou. Zprovozní ji zřejmě v březnu 2022. "Rozjíždí se stavebně, letos se začne instalovat," řekl ředitel.

V červnu zprovozní Budvar další cylindro - konické tanky, investice je kolem 60 milionů Kč. Koncem roku zřejmě začne stavět novou varnu. Letos podnik investuje zhruba 500 milionů korun.

Budvar uvařil loni 1,73 milionu hektolitrů piva, nejvíc za 125 let existence pivovaru. Měl také historicky nejvyšší tržby za pivo, předloňských víc než 2,8 miliardy Kč překonal asi o 25 milionů. V roce 2019 měl rekordní čistý obrat tři miliardy, zisk po zdanění 278 milionů. Předloni vyvezl téměř 69 procent prodaného piva.

Václav Koblenc 

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info