Zvěř v lesích na Děčínsku působí škody na porostech

Škody za téměř čtyři sta tisíc korun způsobila loni na lesních porostech na Děčínsku zvěř. Letos nebudou o nic nižší. "Největší škody dělá zvěř v předjaří, kdy sleze sníh. Seno, kterým přikrmujeme v zimě, jim už totiž nechutná, dává přednost tomu, co si vyhrabe, shání pestrou stravu," řekl děčínský lesní správce Lesů České republiky Ladislav Hovorka.

Děčínská správa do ochrany lesa proti vysoké investuje ročně zhruba čtyři miliony korun. Lesáci staví oplocenky, plůtky kolem jednotlivých sazenic, natírají stromky repelentem, který zvěř odpuzuje. Přesto to nestačí. Zvěře je na Děčínsku totiž víc, než je pro les únosné. "Sice neexistují normy, které by určovaly, kolik zvěře na hektaru má být, ale my bychom byli spokojení, kdyby jí bylo tolik, aby netrpěl les," vysvětlil Hovorka. Dodal, že sám les ukáže, zda stavy zvěře jsou pro něj únosné či nikoliv.

Na některých místech jsou okusy mladých stromků patrnější. "Je to tam, kde vysazujeme porosty, které jsou pro ni atraktivní. Třeba na Sněžníku to je sadba buků, javorů, smrků, borovic a jedlí," tvrdil Hovorka.

Jinak než lesáci na Děčínsku postupují v Jizerských horách. Pro zvěř totiž budují přezimovací obůrky. Jsou to oplocené části lesa o velikosti pěti až deseti hektarů, do nichž lesáci na potravu vlákají vysokou zvěř, přes zimu ji tu krmí a ona nepáchá škody na lesních porostech. Díky tomu se škody snižují. Podle děčínského správce by však neměly obůrky na Děčínsku význam. "Stavějí se jen v horách a v zimě se do nich stahuje zvěř z míst s vysokými vrstvami sněhu. Taková místa však na Děčínsku nejsou," vysvětlil Hovorka.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info