Způsob prodeje dříví se musí změnit

* Váš státní podnik spravuje zhruba polovinu veškeré lesní půdy v České republice. Jaký je ve srovnání s minulostí stav našich lesů?

Od roku 1989 se jejich stav pozvolna zlepšuje v důsledku podstatného snížení imisí, redukce škod spárkatou zvěří a zakládání druhově různorodých lesních porostů v souvislosti s Národním lesnickým programem. Ovšem posláním Lesů ČR není jen zlepšovat stav lesa a ekonomiku podniku, ale i více využívat lesy pro účelnou tvorbu krajiny, pozitivní ovlivňování zdraví občanů a trávení jejich volného času. A v tom máme značné rezervy.

* Loni Lesům ČR klesl zisk téměř o polovinu na 149 miliónů korun. Mění se letos situace k lepšímu?

Definitivní výši hospodářského výsledku za rok 2004 pochopitelně ještě neznáme. Odhaduji však, že skončí ziskem kolem 300 miliónů korun. Proti minulému roku tedy dochází k výrazně pozitivní změně.

* Podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) ale váš podnik tratí na tom, že prodává dříví přes prostředníky. Nechystáte změnu této praxe?

NKÚ zjistil značné finanční ztráty v obchodování dřívím přes Hradeckou lesní a dřevařskou společnost. Dále upozorňoval na všeobecnou nevýhodnost prodeje dřeva na pni. Proto jsme si nechali vypracovat analýzu způsobu prodeje dříví organizací pověřených obhospodařováním státních lesů v lesnicky vyspělých zemích Evropské unie.

Analýza jednoznačně dokazuje, že vysoce profitující zahraniční subjekty státních lesů prodávají v průměru jen asi deset procent celkového ročního objemu těžeb nastojato, a to se snižující se tendencí.

Tyto skutečnosti by měly být jedním z hlavních bodů nově vznikajícího strategického konceptu našeho podniku. * Lesy ČR prodávají tzv. nastojato většinu dříví, a mají tak nižší zisk, než je běžné v okolních státech. Ministr zemědělství Jaroslav Palas dokonce médiím řekl, že rezervy u LČR mohou činit až dvě miliardy korun. Je to reálný odhad?

Náš státní podnik disponuje i v evropském měřítku velice dobrými produkčními podmínkami. Celkové využití tohoto potenciálu v dlouhodobém horizontu je možné ve formě zisku před zdaněním skutečně odhadnout až na dvě miliardy korun. Jedná se však o komplex opatření, které Lesy ČR postupně realizují, a to i ve vlastní organizační struktuře a efektivitě práce. Jedním z těchto kroků je změna způsobu prodeje dříví, který ale nelze změnit naráz. Jde o důsledek chybějících zkušeností v obchodní činnosti, způsobených nesprávnou koncepcí založenou počátkem 90. let a tím i ztráty příslušného know-how.

Naším cílem musí být fázové převzetí logistiky pohybu dřevní hmoty do vlastních rukou. Chceme, aby se naši partnerští podnikatelé v lesním hospodářství mohli na tyto záměry koncepčně připravit. Proto jim včas nabídneme transparentní a korektní možnosti spolupráce.

* Většina dlouhodobých smluv s lesními akciovými společnostmi nebyla ovšem Lesy ČR uzavírána na základě výběrového řízení. Nepovažujete to dnes za chybu?

Samozřejmě, že ano. Chyba ale není jen ve způsobu uzavírání dlouhodobých smluv, ale především ve stagnaci celého systému, který se stal netransparentním a neobjektivním. Ať už vůči některým podnikatelům v lesním hospodářství, či samotným Lesům ČR. I pro nás je výhodné mít dlouhodobě stabilní a spolehlivé podnikatelské partnery, kteří jsou schopni vykonávat komplexní zakázky. Nesmí však dojít k omezení volného trhu nebo zvýhodňování dominantních firem. Naším cílem je vytvořit stejné podmínky pro výběrová řízení, i pro odměňování pracovních činností pro každého korektního podnikatele.

* Jaké jsou vaše výsledky a způsob správy státního majetku v porovnání s obdobnými podniky v evropských zemích?

Lesy ČR mají na evropské poměry jedinečné přírodní zdroje. Míra jejich využití je však v průměru více než desetkrát nižší, než u lesnicky rozvinutých podniků státních lesů v Evropské unii, hospodařících v daleko nepříznivějších produkčních podmínkách. Ani tyto zahraniční subjekty nevykonávají práce ve vlastní režii, ale zadávají je jednotlivým podnikatelům, ovšem s tím rozdílem, že ohodnocení se děje za vykonanou práci v dílčích zakázkách, které jsou podle své výše buď zadávány přímo, nebo jsou předmětem výběrového řízení. Druhý podstatný rozdíl spočívá v tom, že úspěšné zahraniční státní podniky si řídí veškeré logistické procesy samy. To se týká v první řadě obchodu s dřívím.

* Objevily se také informace, že Lesy ČR rozprodávají své nemovitosti. Je to skutečně nutné, a neutrpí tím chod vašeho podniku?

V současné době jsou Lesy ČR jedním z největších "bytových podniků" v České republice. Obhospodařují více než 2900 objektů a na jejich údržbu vynakládají ročně kolem 100 miliónů korun. Proto je prodej nebo pronájem budov a pozemků součástí plánu centrální správy nemovitostí, který má za cíl zbavit se přebytečného a pro chod našeho podniku nerentabilního majetku (s výjimkou historicky cenných objektů, jež by měly sloužit k zachování tradičních hodnot českého lesnictví). Takový plán si mimochodem vypracovává každá efektivně hospodařící správa státních lesů. Příjem z prodeje nepotřebného majetku chceme investovat do aktiv na zlepšení stavu lesa.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info