Znovuoživení krušnohorských lesů za desítky miliard korun

Padesát let je doba, z níž vychází plán úplné revitalizace lesních půd rozsáhlého území v Krušných horách. Jeho realizace je jedním z hlavních úkolů obecně prospěšné společnosti Marginal.

"Vzniku Marginalu předcházela činnost obecně prospěšné společnosti Revital. Ta vznikla na dobu určitou a jejím hlavním cílem bylo vypracovat program revitalizace lesních půd v Krušných horách," řekl včera Zdeněk Drobný z Měděnce, manažer projektu.

"Revital svou činnost naplnil vypracováním programu, který by měl přinést ozdravění horských lesů na rozloze pětadvacet tisíc hektarů. My jsme následnickou organizací, která v přípravě realizace pokračuje."

Jak Drobný připomíná, vše začalo pokusy na osmdesáti hektarech pozemků, které byly už několikrát neúspěšně zalesňovány. Marginal ovšem spoléhá na odborníky.

"Spolupracujeme s lesní katedrou České zemědělské univerzity v Praze jak na těchto experimentech, tak i na podrobnostech celého záměru, který by se měl dotýkat katastrů obcí Loučné, Kovářské, Měděnce a Domašína," připomíná Drobný.

"Jde o komplexní revitalizaci půd, trvající padesát let, a to na pozemcích, které prodělají obměnu náhradních dřevin za cílové. To znamená, že místo smrku pichlavého a břízy by se měl objevit například smrk ztepilý a buk."

Takový záměr je ovšem finančně nesporně velmi náročný. To ostatně Drobný nezpochybňuje, když uvádí, že podle zprávy, kterou zpracovala o. p. s. Revital, byly škody na krušnohorských lesích vyčísleny na padesát miliard korun.

"Je to cena, kterou by stála jejich rekonstrukce. Taková částka nemůže být uvolněna jinak než z prostředků Evropské unie," tvrdí Z. Drobný. Že by naši potenciální partneři byli hned zpočátku tak velkorysí?

"Projekt Marginal je od svého počátku zpracováván v úzké spolupráci s ekology ze Saska a Durynska. Byl předběžně vybrán v rámci programu Interreg. Německá strana totiž pochopila, že Krušné hory je nutno uvést do vitálního stavu, kdy obnovené lesní porosty budou opět plnit svou vododržnou úlohu."

A že takovou práci nelze dělat napůl, když se hory rozkládají po obou stranách hranice, chtělo by se dodat.

Obecně prospěšná společnost Marginal se podle Zdeňka Drobného zabývá touto problematikou ve všech souvislostech.

"To znamená včetně dopadů na zemědělství, sídelní útvary, nově i na výstavbu větrné energetiky a podobně," vypočítává manažer projektu a připomíná, že všechny tyto aspekty je třeba seriózně vyhodnotit. O jejich závěrech a přínosnosti celého obrovského projektu je podle něj nutné přesvědčit výše uvedené obce, na jejichž katastru má být realizován. Na jejich postoji totiž záleží především.

"U prvních dvou obcí jsme již se vším seznámili obecní zastupitelstvo, které reagovalo kladně, v Kovářské a Loučné se k tomu chystáme, zatím jsme kontaktovali jejich starosty a místostarosty,"

řekl Drobný a na závěr dodal, že příští čtvrtek o. p. s. Marginal pořádá v Měděnci pro zastupitele uvedených obcí představení projektu.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info