Lesům ČR loni kvůli nižší těžbě dřeva klesl čistý zisk o čtvrtinu na 3,84 mld. Kč

Státnímu podniku Lesy České republiky (LČR) loni klesl čistý zisk o 24 procent na 3,84 miliardy korun z 5,03 miliardy korun v roce 2022. Hlavním důvodem poklesu zisku bylo snížení těžby dřeva po odeznění kůrovcové kalamity. Projevil se i pokles cen dříví. Státu podnik z loňského zisku do konce května odvede 2,75 miliardy korun. Loni podnik ze zisku roku 2022 státu odvedl tři miliardy korun a na podzim ještě poslal dodatečný odvod půl miliardy korun. Na tiskové konferenci to uvedli představitelé podniku. Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v Česku.

Vedle odvodu státu dá podnik zbylý loňský zisk především do fondu investičního rozvoje v částce 849 milionů korun. Do nově založeného fondu pro výstavbu nového sídla v Hradci Králové dá ze zisku 200 milionů korun. Zbylých 41 milionů korun dá podnik do fondu kulturních a sociálních potřeb (FKSP), uvedl generální ředitel LČR Dalibor Šafařík.

Lesy ČR se loni vrátily k hospodaření, které neovlivňuje kalamita s vysoce nadprůměrnými těžbami dřeva. Loni podnik s koncem kůrovcové kalamity snížil těžbu dřeva o 15 procent na 7,8 milionu metrů krychlových z 9,2 milionu v roce 2022. Těžba se tak po pěti letech dostala na úroveň před kůrovcovou kalamitou, která v českých lesích naplno vypukla v roce 2018.

S ohledem na nižší těžby podnik hodnotí loňské hospodaření jako úspěšné. "Logicky meziročně klesly tržby a výzvou bylo udržet podnik v dobré ekonomické kondici. To se jednoznačně podařilo. Do státního rozpočtu jsme odvedli 3,5 miliardy korun a vytvořili finanční rezervy, zejména na pěstební činnost v celkové výši 3,99 miliardy korun," uvedl Šafařík.

Na investice podnik loni vynaložil 1,93 miliardy korun. "Více než polovina šla do stavebních investic, které se týkaly rekonstrukcí a výstavby lesních cest poškozených po kůrovcové kalamitě a do vodohospodářských staveb," řekl ekonomicko-správní ředitel Zbyněk Šmída. Třetina investic šla do strojů a vozidel, především do pořízení těžebních strojů, takzvaných harvestorů a vyvážecích souprav. Ročně je podnik schopen vlastními kapacitami vytěžit asi 1,1 milionu metrů krychlových dřeva. Zbytek těžeb podnik zadává v soutěžích lesnickým firmám.

Prioritou podniku, který má 3800 zaměstnanců, zůstává obnova lesů po kalamitě. Loni podnik vložil do pěstební činnosti 3,91 miliardy korun, zalesnil 17.200 hektarů a vysázel téměř 69 milionů sazenic. Bylo to méně než v roce 2022, kdy zalesnil 20.300 hektarů a vysázel přibližně 81 milionů stromků. S poklesem těžeb se zmenšuje i výměra holin, které mají lesníci zalesnit. Podnik se více zaměřil na přirozenou obnovu, jejíž podíl na zalesnění vzrostl na jednu třetinu.

Aby obnovované lesy neničila přemnožená zvěř, přistoupily loni Lesy ČR ke změnám v pronájmu honiteb. "Po detailní analýze stavu spravovaných lesů jsme v roce 2023 převzali čtvrtinu výměry našich honiteb do vlastní režie s cílem snížit počty přemnožené zvěře, zejména spárkaté. Tím klesnou i naše náklady spojené s ochranou lesa. Pozitivní výsledky vidíme už nyní, ale zcela zřejmé budou do tří let," uvedl Šafařík.

Těžba kůrovcového dřeva loni ve státních lesích klesla o 45 procent na 1,62 milionu metrů krychlových z 2,97 milionu metru krychlových v roce 2022 a 5,6 milionu metrů krychlových v roce 2021. Letos podnik objem kůrovcové těžby odhaduje na 1,25 milionu metrů krychlových. Dosud rekordní těžba kůrovcového dřeva byla v roce 2019, a to 9,7 milionu metrů krychlových.

Autor: ČTK

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info