Zasychání jehličí borovic má na svědomí houba

Letos se ve větší míře na jehličnanech vyskytují houbová onemocnění způsobující zasychání jehličí.

"Například v lesních oblastech Třeboňska se objevuje řadu let sypavka borová a už naši předkové vymýšleli, jak se s ní vypořádat. Nejvíce je zasažena Morava, ale i na Jindřichohradecku jsou některé jehličnany napadeny. Týká se to však především mladých dvou až tříletých stromků, ale napadené jehličí další rok opadá a asimilační orgány se znovu obnoví," řekl nám oblastní inspektor Oblastního inspektorátu Lesů ČR v J. Hradci Václav Malík.

Odumírání jehlic může být způsobeno i jiným houbovým onemocněním. Podle V. Malíka je to otázka především příznivých podmínek pro šíření nákazy, jako jsou vlhko a teplo, čímž se letošní rok vyznačuje. Podle dosavadních zkušeností však sypavka borová nepředstavuje nebezpečí zkázy lesních porostů, neboť jako u každého škůdce její výskyt podle podmínek kulminuje a potom ustupuje.

Proti této chorobě by bylo možné bojovat postřiky, což by ale bylo velice náročné, a proto se zásahy soustřeďují hlavně do lesních školek, neboť houba největší škody způsobuje na sazenicích.

V Národním parku Šumava se podle vyjádření tiskového mluvčího Zdeňka Kantoříka tato choroba nevyskytla. Borovic je v parku velmi málo.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info