Začínají hony. Mají se lidé v lese bát?

Začíná myslivecká sezona. Mají lidé, návštěvníci lesa nebo polních cest důvod se bát? V minulých letech se totiž právě v tomto období několik myslivců vážně, a to i smrtelně, zranilo. A co víc, k těžkým poraněním přišli v lese i civilisté. Myslivci a lesníci mají za to, že lesy jsou bezpečné i nyní, v době honů. Civilisté však o tom už tak přesvědčeni nejsou.

Při lovu se střílí. To je známá věc

Smůla se lepila v předešlých dvou letech na paty honákům na Hodonínsku. V rozmezí let 1998 až 2000 tady přišli o život tři myslivci. Nejvíc však veřejnost ohromil případ z loňského prosince, kdy myslivec na Šumpersku postřelil sáňkujícího chlapce. Strach mají hlavně lidé, kteří už podobnou nepříjemnost zažili. "Byl jsem očitý svědek situace, kdy myslivec při honu sledoval přes hledí své pušky zajíce a v zápalu lovecké vášně si neuvědomil, že v okamžiku výstřelu střílí směrem do trní na okraji pole. Za trním byla ale místní komunikace, po které jel v daný okamžik muž na jízdním kole," vzpomněl si Jan Zálešák z Prušánek. "Část broků dopadla přímo před něj. Tehdy se naštěstí nikomu nic nestalo, ale i přesto, že je to už pěkná řádka let, považuji myslivce za nebezpečné lidi. Při lovu se střílí, a to je a bude vždy nebezpečné," dodal Zálešák. "Pokud bych měl usuzovat z případů, které se za poslední roky při honech staly, strach z toho jít v tuto dobu do lesa by byl oprávněný. Myslivci by neměli získávat více pravomocí, jak to předpokládá připravovaný zákon o myslivosti. Je mezi nimi řada lidí, kteří mají rádi přírodu a přistupují k ní zodpovědně, ale bohužel i velké množství těch, kteří mají vztah k přírodě pouze skrze zbraň, a takových lidí je třeba se obávat," míní šestadvacetiletý student z Brna Martin Ander. "Už jednou jsem přišel v lese o oko. Když mi bylo patnáct let, trefil mě kamarád," uvedl padesátiletý Jakub Matoušek z Břeclavi. "Do lesa chodím pořád, hlavně na houby, ale během honů by se měla místa, kde se právě konají, určitě značit. Když se tam někdo motá s flintou, měli by tam dát nějakou ceduli, kdy a co se tam bude dít," míní Matoušek.

Lesáci: Silniční provoz je nebezpečnější

Lesy jsou bezpečné, shodují se myslivci a správci lesa. Podle nich není důvod k obavám. "Loupežníci vymizeli někdy ve středověku, teď jsou lesy bezpečné," tvrdí Jan Vybíral, ředitel Lesního závodu Židlochovice. "Lovy jsou činností, kde je v akci nebezpečná zbraň, protože ať už je to lovecká kulovnice nebo brokovnice, jsou to zbraně určené k zabíjení. Protože jsou v rukou člověka, tu a tam se nešťastný případ stává," přiznal Vybíral. Na silnicích je však podle něj daleko nebezpečněji. "Podívejme se, ke kolika zraněním a usmrcením při provozu na silnicích dojde," poznamenal. "U nás je registrováno asi dva tisíce ultralehkých letadel a dojde asi k pětadvaceti haváriím s následky pěti usmrcených, od roku 2000 se zastřelilo služební pistolí dvanáct policistů, a tak je možné pokračovat i z jiných oborů lidské činnosti, kde dochází k tragediím i přesto, že jsou v těchto oborech předepsány odborné zkoušky a nutné předpoklady," namítá čtenář MF DNES Pavel Brunclík. "Při výkonu práva myslivosti bohužel tomu není jinak, i tady dochází k selhání lidského faktoru. Procento těchto tragedií ale nevybočuje z průměru v jiných odvětvích lidské činnosti," podotkl Brunclík. "Nehody při výkonu práva myslivosti jsou výjimečné a ve srovnání s mnoha tisíci lidmi usmrcenými na silnicích agresivními a nezodpovědnými řidiči tvoří pouhý zlomek," konstatoval také Vladimír Hanzal ze Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. "Samozřejmě, že by se neměly stávat, ale zároveň nejsou důvodem pro vytváření hysterické kampaně. Hon probíhá za přísných bezpečnostních opatření a všichni účastníci lovu jsou před společným lovem ještě poučeni o zásadách bezpečnosti při střelbě," poukázal Hanzal.

Slyšíte střelbu? Nechoďte tam!

Značení, které by zvýraznilo lokalitu, kde se hony zrovna pořádají, by podle myslivců a správců lesa k ničemu nebylo. Nejjistější podle nich je vyhnout se místům, odkud se ozývá střelba. "Jen málokdo by se vědomě vydal do blízkosti honů, které se odehrávají většinou na polích. Navíc je povinností organizátorů, aby kohokoliv, kdo tam nemá co dělat, varovali," namítl ředitel Lesního závodu v Židlocho vicích Jan Vybíral. "V lesích, kde se hony konají jen výjimečně, jsou hlídky, které lidi varují," zdůraznil. Bezpečnost návštěvníků lesa závisí podle něj hlavně na tom, zda myslivci dodržují předepsané normy a nařízení. To se namátkově kontroluje. "Zákon je tvrdý a nesmlouvavý. Kdokoliv má zbraň, musí s ní zacházet bezpečně a nesmí s ní ohrozit ani sebe, ani nikoho jiného. Každý účastník může lovit jen s platným loveckým lístkem, alkohol je naprosto neslučitelný. Navíc jeho požití namátkově kontroluje při honech policie," upozornil Vybíral. "Popíjení je až záležitostí poslední leče." Na hon navíc upozorní lovci sami. "Nadělají tolik rámusu, že i běžný návštěvník lesa se nemusí bát, že by se mu něco mohlo stát," zatelefonovala svůj názor do včerejšího pořadu Argumenty DNES na vlnách Českého rozhlasu Brno členka mysliveckého sdružení, která neuvedla své jméno.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info