Vzácné tisy ožírá zvěř, ochránci staví ploty

Dvacet vzácných tisů červených ošetřili ochránci přírody na Valašsku. Chráněné keře vyčistili, ošetřili a ke kořenům nasypali kvůli posílení jejich vitality borax. "Kolem některých jsme také postavili oplocení, aby je neokusovala zvěř," řekl ochránce přírody Roman Němec. V Karolince nedaleko vodní nádrže ochránci oplotili tři sta let starý strom. "Kolem je velká spousta semenáčků. Další dva tisy jsou v lese. Kromě oplocení jim děláme prostor. Odstraňujeme stromy, které jim stíní," uvedl jednatel valašskomeziříčských ochránců přírody Milan Orálek.

Především mladší stromy potřebují oplocení proto, že je v zimním období s oblibou vyhledává zvěř. "Pro zvěř je to vlastně takové narkotikum. Červený plod je sice jedlý, ale zbytek stromu, včetně pecek, je jedovatý. Přesto to zvěř ožírá," říká ochránce Roman Němec.

Na Vsetínsku se ochránci nyní starají o dvacet tisů. Více jich tady není. "Každý volně žijící tis červený je zákonem chráněný. Za rok vyroste v průměru pouze o milimetr a semenáčky se ujmou, až když přemrznou, nebo projdou traktem ptáků," doplnil Milan Orálek.Před staletími byl tis jedním z nejrozšířenějších stromů na Valašsku. "Byl ale našimi předky využíván na výrobu luků pro své houževnaté dřevo," vysvětluje Roman Němec, proč tisy téměř vymizely.

Všechny tisy jsou státem chráněné. Jde o stromy rostoucí roztroušeně mezi jinými dřevinami, samy větší porosty nevytváří. Obsahují směs jedovatých alkaloidů, zejména taxin a efedrin. Proto se také o tisu říkalo, že je stromem smrti.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info