Výstava provází Českým lesem

Ve čtvrtek se konala vernisáž nové výstavy v Okresním muzeu v Tachově. Její autoři Petr Mudra a ing. Miroslav Trégler ji nazvali "Poslední útočiště - zvláště chráněná území Českého lesa očima botanika". Na fotografiích a v doprovodném textu představují přírodní fenomény jedné z posledních přírodních oáz.

"Díky své poloze a specifickému historickému vývoji, zahrnujícímu i 40leté období totalitního režimu, bylo toto území částečně ušetřeno před některými nejpronikavějšími devastujícími projevy lidské činnosti," řekl v úvodu Petr Mudra. "Ještě dnes zde můžeme spatřit zbytky někdejších pralesovitých hvozdů, místy i s jinde vyhynulou jedlí, hluboká rašeliniště, horské bystřiny s průzračnou vodou či luční mokřady se vzácnou květenou."

Jak dále uvedl, této vší krásy valem ubývá. Příčiny jsou prosté - na rozdíl od jiných oblastí není Český les jako celek územně chráněn. Dosavadní formy ochrany jsou i vůči běžným hospodářským aktivitám žalostně bezzubé. "To, co zde opravdu zoufale schází, je aktivní diferencovaný přístup ke krajině a přírodním hodnotám, pro něž by mohl být vhodnou alternativou statut chráněné krajinné oblasti," dodal.

Petr Mudra doplnil i základní údaje o Českém lese. Nevysoké hraniční pohoří se se šíří v pruhu šest až sedmnáct kilometrů širokém podél státní hranice s Německem.Jeho celková délka se blíží stu kilometrů, rozloha činí téměř 800 metrů čtverečních. Nejvyšším bodem je Čerchov na Domažlicku, vysoký 1042 metrů. U nás na Tachovsku je nejvyšší 894 metrů vysoký Havran.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info