Vyšší odborná škola má svůj kredit

Titul diplomovaný specialista v oboru lesnictví mohou získat ti, kteří se rozhodnou pokračovat v Podkrkonoší ve studiu na Vyšší odborné škole lesnické (VOŠL).

Byla založena v roce 1996, první absolventy zde měli v roce 1998.

"Vyšší odborná škola je dvouletá. Studenti přicházejí pouze z lesnických škol, zatím nebereme jiné maturanty. Držíme se zásady, že ti, kteří mají odbornost, si ji mohou zvyšovat," vysvětluje Vladimír Černík, pověřený vedením této vzdělávací instituce.

V České republice existuje ještě jedna škola podobného typu v Písku, kde však dali přednost tříletému studiu a přijímají tam i studenty jiných středních škol, než lesnických. V souvislosti s připravovaným novým školským zákonem, který pravděpodobně zruší možnost dvouletých vyšších odborných škol, si i Trutnovští připravují transformační program na tříletou verzi studia. V současné době jejich návrh prochází schvalovacím řízením. Absolventi mají podle dosavadních zkušeností dobré uplatnění. Mohou nastoupit do podniku Lesy České republiky, pracovat ve státní správě, na samostatných lesních majetcích.

"Je o ně zájem například v rámci Ústavu hospodářské úpravy lesů, kde už pracuje několik našich absolventů a je s nimi spokojenost," říká pedagog.

Studium na vyšší odborné škole je hodně zaměřeno mimo jiné na jazyky, němčinu a angličtinu, a podle zájmu i ruštinu.

"Formou konverzace a studiem různých odborných textů se tu žáci učí komunikovat v oboru. Máme i dostatek učitelů, kteří však v rámci učebního plánu museli zvládnout odbornou terminologii lesnictví," uvádí pro zajímavost Vladimír Černík. Po odborné stránce je podle jeho slov výuka kvalitně zabezpečena. Vyučují tu nejen pedagogové ze zdejší Střední lesnické školy. Do Trutnova dojíždějí externisté, například pracovníci z Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů, přednáší zde i pracovníci generálního ředitelství Lesů České republiky.

Kapacita vyšší odborné školy je kolem padesáti studentů, takže v každém ročníku jich je kolem pětadvaceti. V horizontu přibližně dvou let jich bude kolem devadesáti, protože první ročník má být rozdělen na studenty přicházející z lesnických škol a na zájemce odjinud, kteří absolvují odlišnou výuku.

"Kromě převládajících absolventů naší střední školy studuje dále asi čtvrtina či třetina lidí, například z Hranic, Žlutic nebo Šluknova," uvedl pedagog Černík. Je pravda, že někteří z nich se po prvním roce studia pokoušejí dostat na vysoké školy, nebo jiní odejdou, protože studium nezvládnou, takže ve druhém ročníku bývá méně lidí, než kolik jich bylo přijato.

"Někteří studenti odcházejí na vysokou školu i po absolutoriu vyššího odborného studia. Škola se svým charakterem studia blíží vysokoškolskému. Studium je rozděleno v ročnících na letní a zimní období. Studenti mají zkouškové období, zakončení studia absolutoriem, složeným z obhajoby závěrečné práce odbornou zkouškou a zkouškou z cizího jazyka," dodal Vladimír Černík.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info