Vysoké výnosy z jihočeských lesů slouží k obnově lesa

Současné diskuse o kompetencích správy lesů, které jsou majetkem České republiky, daly podnět k obsáhlé informaci, kterou pro novináře v minulých dnech připravili zástupci s. p. Lesů České republiky.

Jak uvedl vedoucí odboru lesnické politiky a vnějších vztahů s. p. Lesy ČR (LČR)Jan Řezáč, je při každém politickém rozhodnutí, které se týká lesů potřeba učinit ze strany státu jasná stanoviska pro práci současných správců LČR. Potřebují znát jak dál státní lesní majetek spravovat.

Současná praxe je taková, že výnosy prosperujících lesů slouží k obnově porostů v poškozeném životním prostředí.

Jedním ze zdrojů jsou zejména vysoké výnosy jihočeských lesů, jejichž správu řídí Oblastní inspektorát Český Krumlov (OIČK) státního podniku Lesy České republiky (LČR).

Inspektorát spravuje na 300 000 hektarů

Inspektorát je územně rozložen v jižní až jihozápadní části republiky v sousedství Rakouska. Je detašovaným pracovištěm ředitelství LČR, a metodicky řídí pět lesních správ (LS Hluboká nad Vltavou, LS Nové Hrady, LS Kaplice, LS Vyšší Brod, LS Český Krumlov). Nejníže položeným bodem je údolí Vltavy na LS Hluboká n./Vlt.

Nejvýše položeným územím je vrchol Kletě v Blanském lese (1074 m n. m.), příhraniční horské oblasti Novohradských hor (LS Nové Hrady a Kaplice) a Šumavy na LS Vyšší Brod.

Územní působnost OIČK se dá prakticky ztotožnit s územím okresu Č. Krumlov a Č. Budějovice s přesahy do okresů Prachatice a Jindřichův Hradec.

Celková katastrální výměra působnosti je zhruba 300 000 tis. ha. Z toho lesní půda (stav k 31. prosinci 2000) představuje 78 000 ha státního lesa (tedy v přímé správě LČR) a zhruba 24 000 ha lesa ve vlastnictví obcí a soukromých osob, kde však na 12 000 ha vykonávají funkci odborného lesního hospodáře (odbornou správu) revírníci LČR.

Ve zmíněné oblasti jsou významná chráněná území, kde LČR vykonávají odbornou lesnickou činnost podle schválených plánů péče. Kromě maloplošných přírodních rezervací a památek je to hlavně CHKO Třeboňsko, Blanský les a Šumava.

Péče o zvěř chovem v oborách

Zaměstnanci lesních správ pěčují o zvěř ve zvýšené míře jejím chovem v oborách. Na LS Hluboká nad Vltavou se jedná o oboru Poněšice, která se specializuje na chov jelení zvěře a Starou Oboru s daňčí, mufloní a černou zvěří. Na LS Kaplice je obora Metlice s daňčí a mufloní zvěří.

Velmi cenná jsou i území genových základen sloužící jako zdroj reprodukčního materiálu lesních dřevin, které jsou na všech správách významně zastoupeny. Plošně nejrozsáhlejší jsou na Českokrumlovsku v oblasti Blanského lesa. Okresní inspektorát zaměstnává na 110 pracovníků.

Stálé a vyvážené lesnické hospodaření

"Základní strategií lesnického hospodaření podniku je trvale udržitelné obhospodařování lesů. To znamená vyvíjení maximální snahy ke stálým a vyváženým produkčním i ostatním funkcím lesa," uvedl mimo jiné oblastní inspektor Karel Trůbl.

Tato strategie zahrnuje zejména snahu o zvyšování podílu přirozené obnovy, stability porostů včasnými výchovnými zásahy a s tím spojené snižování nahodilých těžeb.

Lesníci se musejí postarat, aby nezdary zalesňování byly nejmenší. Neméně důležité je zvyšování zastoupení listnáčů a jedle v porostech a důsledná ochrana lesa proti škůdcům.

Trendy lesnického hospodaření naznačuje například fakt, že podíl zalesněné plochy přirozenou cestou zmlazení se zvýšil ze 3 % v roce 1993 na 46 % v roce 2000.

Nezdar zalesnění se podařilo snížit z 27 % v roce 1993 na 5 % v roce 2000.

Podíl nahodilé těžby ve srovnávaných letech poklesl o 30 % (ze 42 % v roce 1993 na 14 % v roce 2000).

Podíl listnáčů při zalesňování se během sledovaného období zvýšil z 15 % v roce 1993 na 40 % v roce 2000, což o 15 % převyšuje průměrné zákonem stanovené zastoupení. Zde je však nutno podotknout, že zvýšení je výsledkem lesnická rekonstrukce obor ve správě LS Hluboká nad Vltavou v roce 2000, a kde se zalesňovalo především listnáči.

Není les jako les, a kolik stojí

Pro představu uvádíme, že zalesnění lesní plochy s tak velkou kumulací zvěře jako je obora, stojí na 1 ha od 150 000 do 200 000 Kč. Zalesnění 1 ha smrkem v hospodářském lese stojí, pro srovnání, 50 000 Kč. V oborách je nutno jednotlivé sazenice chránit např. oplocenkami, které brání zvěři v jejich spásání. Tím stoupnou výdaje na zalesnění až čtyřnásobně.

Jednou z předností hospodaření podniku LČR je vyrovnané finanční hospodaření, financování své činnosti z vlastních zdrojů a nezávislosti na státním rozpočtu.

Za rok 2000 vytvořily LS v působnosti českokrumlovského inspektorátu hrubý zisk ve výši 118 222 000 Kč, který je v porovnání s ostatními oblastními inspektoráty v ČR nejvyšší.

Vysoké výnosy jihočeských lesů jsou přerozděleny a slouží mimo jiné k obnově lesa v oblastech s poškozených životním prostředím nebo k údržbě bystřin.

V rámci jsou nejlepší ekonomické výsledky dosahovány na LS Vyšší Brod, na LS Kaplice a Nové Hrady. Tato skutečnost souvisí hlavně s příznivými přírodními podmínkami výše uvedených lesních správ.

Jednou z hlavních podmínek dobrého ekonomického hospodaření je udržení nákladů na pěstební činnost, nákladů na údržbu a opravy a režie na co nejnižší úrovni a zvládnutí všech nutných činností.

Přírůsty převyšují těžbu dřeva

Veřejnost se často obává, že se v lesích těží více, než přiroste. Průměrně v lesích spravovaných Lesy České republiky činí hodnota běžného přírůstu sedm kubických metrů dřeva na hektar a těží se zhruba pět kubíků na jeden hektar. To znamená, že se těží asi 75 procent, co v lese za rok naroste. Tento údaj platí i pro zmiňovaná území, která spravujeme na jihu Čech," konstatoval Trůbl.

Co jsou harvestory a kam s nimi

V poslední době se opět v lesnických kruzích více hovoří o využití harvestorových technologií při těžbě na místech vhodných pro tento způsob. Některá vlastnická uskupení firem uvažují o investicích do těchto technologií jako o dlouhodobém podnikatelském záměru.

Avšak v tomto případě je to investice závislá na postoji vlastníků lesa a na dlouhodobé koncepci lesního hospodářství. Nesporně se již dnes shodneme na tom, že harvestory nelze ignorovat, že o jejich nasazení je nutné minimálně diskutovat a postupně se zbavovat obav, které mohou vyvolávat.

LČR vyhlašují výběrová řízení na komplexní dodávky prací v lese. Firmy, které se těchto řízení účastní, musí splnit určité podmínky.

Mezi ně patří finanční stabilita, platební kázeň, vlastnictví výrobních prostředků, vysoká odborná kvalifikace zaměstnanců a v neposlední řadě i šetrné zacházení s porosty v okolí těženého území.

Zpracovala Jana Nouzová

Ilustrační foto archív LČR

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info