Výskyt kůrovce má sestupnou tendenci

Necelých 1500 kubíků kůrovcem napadené hmoty už letos zpracovala jablonecká lesní správa Lesů České republiky. Boj proti škůdci vyhlásilo ministerstvo jako letošní úkol číslo jedna.

"Za pozitivní považujeme, že se většinou jedná o tak zvané lapáky, tedy úmyslně pokácené zelené stromy, přikryté větvemi," uvedl Libor Dostál z krajského inspektorátu Státního podniku Lesy ČR. Lapáky se pokládají v ohniscích, s cílem zamezit živelnému náletu kůrovců na zdravé stromy. "Škůdce nalétne do lapáku, který je nejpozději ve stadiu kukly třeba asanovat, tedy buď z lesa odvézt nebo na místě odkornit. Zbavíme-li strom kůry, larvy zaschnou," vysvětlil Libor Dostál.

V optimálních podmínkách může jediná samička kůrovce namnožit 15 až 20 tisíc brouků, tedy množství, které představuje pro lesy obrovské nebezpečí. Jablonecká lesní správa letos proto zavedla nadstandardní systém obranných a kontrolních opatření, jelikož po loňském suchém létě měla oprávněné obavy.

Naštěstí chladnější počasí v jarním období vývoj škůdce zpomalilo a v současné době se nachází v druhém a posledním rojení. Výskyt kůrovce má tudíž sestupnou tendenci. V ideálním případě trvá vývoj jeden a půl měsíce a škůdce může stihnout až tři generace.

"Kůrovec je "revmatik" a k životu potřebuje teplo. Letošní jaro ani současné počasí mu proto příliš nesvědčí," vysvětlil Libor Dostál. "Společným úkolem je do zimy vyhledat a zpracovat veškerou napadenou hmotu. K tomu, aby se kůrovec nestal stálou hrozbou, je ale třeba, aby opatření učinili všichni majitelé lesů, tedy i soukromníci. Ti však mají přístup různý a někdy je i těžké majitele dohledat," dodal na závěr Libor Dostál.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info