Výhodný byznys. České houby míří i do Německa
09.09.2014 | Denik.cz
Rostou! Houbaři už několik dní domů nosí plné košíky. Se začátkem září se naplno rozjela sezona hřibů, klouzků či kozáků, daří se však i ryzcům, růžovkám, bedlám a kotrčům.
Ne všechny úlovky ale skončí v domácí smaženici. Houby jsou pro mnoho lidí výhodný byznys. Také letos fungují výkupy hub. Pochvalně zatím hodnotí sezonu třeba v Halži na Tachovsku, kde houby vykupují. Úlovky z tuzemských lesů přitom nekončí jenom v restauracích v Česku. Velký zájem je o ně také v Německu.
V Halži teď vykupují především hřiby smrkové. „Letošním rokem vykupujeme houby poprvé. Rozhodla jsem se, protože jsem biolog, také ráda sbírám a zpracovávám houby, takže jsem to chtěla zkusit," řekla regionálnímu Deníku učitelka tachovského gymnázia Daniela Kemrová, která si výkup hub zřídila doma v garáži. Aby člověk mohl provozovat výkupnu hub, musí absolvovat mykologické zkoušky (zkoušený musí prokázat znalost zhruba stovky druhů hub), znát legislativní záležitosti, dvě vyhlášky, mít živnostenský list a chladicí zařízení. V něm se chladí nejvíce právě zmíněný hřib smrkový, dále lišky, křemenáče.
Zpracovatel nedokáže vše odebrat„Vykupovaly se i směsi. Ty jsou ovšem pozastavené, protože v celé republice je obrovské množství hub a zpracovatel nedokáže vše odebrat. Ve směsích se pak mohou objevovat třeba i kozáci, klouzci," dodala Daniela Kemrová s tím, že se vykupuje například i kotrč či krásnoporka.
„Část hub se musí odvézt rychle, kvůli čerstvosti. Odváží si je odběratel do Německa, kde se dále třídí a putují do restaurací a na trhy do větších měst," doplňuje Daniela Kemrová. Úlovky z českých lesů se objevují třeba v Norimberku, ale i ve vzdálenějších německých městech, jako je třeba Frankfurt.
Houby do výkupny nosí především trvalí sběrači, což jsou lidé většinou v důchodu nebo ti, kteří nemusí do zaměstnání a mají dopoledne čas jít nasbírat houby. Za jeden kilogram hřibu smrkového si mohli například ve čtvrtek vydělat 130 korun.
Na vrcholu houbařské sezony ale stále platí i varování odborníků před jedovatými a nejedlými houbami. Kromě muchomůrky jde nyní o penízovky a čechratky.
Autor: Redakce
Další články v kategorii Lesnictví
- NSS potvrdil Lesům ČR třímilionovou pokutu kvůli kůrovci na Třebíčsku (20.01.2025)
- Od pondělka bude na vybraných místech Libereckého kraje pokračovat akce, při níž s odstřelem divočáků kvůli africkému moru prasat pomohou policejní střelci (17.01.2025)
- Lesy ČR zveřejnily „Strategii rozvoje podniku v letech 2025 až 2029“, plánují zisk ve výši 11,33 mld. Kč (17.01.2025)
- V České republice byl po pěti letech zjištěn výskyt nebezpečného parazita u uloveného divočáka (16.01.2025)
- Lesy ČR plánují v letech 2025 až 2029 zisk v souhrnné výši 11,33 miliardy Kč (16.01.2025)
- A máme slovíno (k pokusu projednat novelu zákona o myslivosti) (15.01.2025)
- ANO hodlá stopnout stavbu sídla Lesů ČR za 1,5 miliardy. Přípravy už stály 100 milionů (15.01.2025)
- Vlastníci zatím nedostali příspěvek na péči o les za loňský rok, odkládají obnovu i opravy cest (14.01.2025)
- Zemědělské školy budou moci žádat o dotaci na modernizaci výuky a vybavení (13.01.2025)
- Odborníci budou ve Ždánickém lese mapovat zbytky tzv. středního lesa (10.01.2025)