Vánoční stromky v popředí zájmu

Přestože se na trhu prodávají vánoční stromky z plastu, většina lidí stále dává přednost smrčku, borovičce nebo jedli, která vyrostla v lese.

Hradec Králové - Státní podnik Lesy ČR, který byl do roku 1989 hlavním dodavatelem vánočních stromků, nyní tyto symboly nejkrásnějších svátků v roce neprodává, ale podstupuje za úplatu právo jejich výroby zájemcům v předem určených mladých porostech. Podle tiskového mluvčího Jana Řezáče, s. p. Lesy ČR jim letos nabídl k prořezávce téměř půl miliónu stromků. "Licenční poplatek je výsledkem smluvních jednání a v průměru se pohybuje kolem 70 korun za stromek. Tato částka nezahrnuje výrobní ani dopravní náklady. Cenu na trhu si obchodníci stanoví sami," řekl nám včera.

Zatímco prodej vánočních stromků z prořezávky v posledních letech klesl asi o třetinu, poptávka po plantážně vypěstovaných naopak roste. Této produkci se věnují hlavně soukromé firmy. Stromky z plantáží jsou hezčí než z prořezávky, ale také dražší. Například u OD Tesco v Hradci Králové stála o uplynulém víkendu borovička vysoká 1,5 metru kolem 200 korun. Tuto částku však někteří lidé nechtějí do nákupu investovat a vydají se s pilkou v ruce do lesa.

Ochrané hlídky jsou denně

Nejen majitelé lesních plantáží, ale i pracovníci státních, městských a obecních lesů zaznamenávají každoročně nemalé škody způsobené pytláky a zloději. O víkendech i pracovních dnech proto slouží ochranné hlídky.

"Když nás lidi s pilkou v ruce v lese uvidí, tak zpravidla utečou," řekl nám včera technik královéhradeckých Městských lesů Pavel Šebrle, který měl o víkendu hlídku společně s lesníkem Tomášem Jankovským. Ten poznamenal:

"Na místě mnohdy najdeme zapomenutou pilku. Máme jich už několik desítek."

I v Městských lesích Hradce Králové lesníci ulamují mladým porostům větvičky, neboď vědí, že zloději se zaměřují na stromky, které jsou tvarem nejkrásnější.

"Někdy také nastříkáme stromky repelentem, který je ná bázi ovčího lanolinu. Když se stromek dostane do tepla, zapáchá," upozornil Jankovský.

Statut lesní stráže

Neozbrojené ochranné hlídky dohlížejí nad dodržováním lesního zákona. Jsou oprávněny návštěvníky lesů legitimovat a ukládat na místě blokovou pokutu až do výše 500 korun. Při větších přestupcích až trestných činech spolupracují s městskou a státní policií. Ve správním řízení může sankce vzrůst až na pět tisíc i více korun.

"Například vloni se tu policistům podařilo zadržet avii, v níž bylo asi padesát stromků," vzpomenul Tomáš Janovský.

Podle Pavla Šebrleho se hodnota odcizeného lesního stromku nedá vyčíslit, je ale určitě mnohem vyšší než cena na trhu.

"Naštěstí se v posledních dvou třech letech počet krádeží stromků snižuje. Snad je to způsobeno i tím, že jsou na trhu k dostátní opravdu pěkné a také cenově dostupné stromky," dodal.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info