Vánoční stromeček může být i z půjčovny
09.12.2014 | Denik.cz
Odhadem jen čtyři procenta Čechů žádný stromeček na Vánoce nemají. Ostatní kupují živý nebo zdobí umělý. Od náhražek se ale lidé v poledních letech začínají odvracet. Vznikají tak půjčovny nebo speciální certifikáty, které značí, že stromek nevyrostl na jednodruhové plantáži, ale v přirozeném prostředí v lese. Odkud může být a jaký je koloběh jeho života?
Alternativy nákupuStromky v kontejnerech a květináčích
K těmto stromečkům je potřeba přistupovat se zvláštní péčí. Z venku do domu je totiž potřeba je přenášet postupně. Nejdřív do sklepa nebo garáže, kde je teplota od 5 do 10 stupňů, po několika dnech do teplejší místnosti s teplotou 15 až 18 stupňů. V pokoji, kde bude ozdobený, ho častěji zalévejte, neměl by ale v teple zůstat moc dlouho. Po Vánocích stromeček ven přenášejte opět postupně, na zahradu nebo do lesa by měl přijít až v momentě, kdy přestane mrznout. Do této doby by měl stát v místě s teplotou od jednoho do 5 stupňů.Cena: od 100 Kč
Stromeček s certifikátem FSC (Forest Stewardship Council)
Stromek můžete mít i z Krkonoš, kde se prodávají s FSC certifikátem. Znamená to, že byl vypěstován v přírodním prostředí, tedy v lese, odkud byl vyřezán kvůli tomu, aby byl les stabilní. V normálním případě by zůstal na půdě k zetlení. Kromě Krkonoš se takové stromky prodávají i v Jihomoravském kraji.Cena: 80 až 150 Kč
Prodej v hájovnách a obecních lesích
Tyto stromky pocházejí z pravidelných prořezávek, nevýhodou však je, že těchto stromků nebývá mnoho.Cena: 150 až 350 Kč
E-shop
Někteří prodejci nabízejí zaslání stromku poštou. Stačí po telefonu nebo na internetu sdělit, o jaký stromeček máte zájem. Stromek přijde poštou nebo ho doručí kurýr. Výhodou je, že si ho můžete objednat třeba až na 23. prosince.Cena: obvyklá + poštovné
Půjčovna vánočních stromkůPokud je vám líto řezaných stromků a zároveň nemáte kam na jaře vysadit živý stromek z květináče, půjčte si ho. Existuje několik zahradnictví, která na pár dní půjčují stromky v květináči, po Vánocích si je zase odvezou. Nevýhodou je, že takových služeb je zatím jen málo a že většina stromků už je nyní zarezervovaná.Cena: 300 až 500 Kč
Místopředseda Sdružení pěstitelů vánočních stromečků František Valdman řekl regionálnímu Deníku: Za hranicemi se borovice na Vánoce nepěstujeV kvalitě by rozdíl mezi stromečkem z dovozu a z českých plantáží být neměl. Podle místopředsedy Sdružení pěstitelů vánočních stromečků a majitele plantáže v Sušici Františka Valdmana záleží na tom, jak dobře je vypěstován a jak dobře je následně uskladněn.
Máte odhad, kolik stromků už se od začátku prosince prodalo?
To lze těžko odhadovat, těžce se dopředu říká také to, kolik se jich prodá celkově. Prodejců po republice je totiž opravdu velké množství. Můžu ale říct, že čeští plantážníci letos všechny stromky prodejcům už prodali, nikomu žádné nezbyly. Ani se většinou nestává, že by se jich někdo nemohl zbavit. V případě českých stromků, pokud jsou kvalitní, není problém s prodejem. Nejvíc ale záleží na obchodníkovi, pokud má špatný odhad a nakoupí jich více, tak mu zbýt mohou.
Cítíte velkou konkurenci ze zahraničí?
Z ciziny se k nám dováží tisíce stromků a samozřejmě je to velká konkurence.
Je u stromků z dovozu nějaký rozdíl v kvalitě?
U kvality nejvíc záleží na tom, jak je strom pěstovaný. Pokud je pěstovaný dobře, tak se od sebe český strom a ten ze zahraničí příliš lišit nebudou. Jediný rozdíl je v typu, pokud je to borovice, pochází z České republiky. Ta se nikde jinde na vánoční stromečky nepěstuje.
Stromečky, které se k nám dovážejí ze zahraničí, jsou ale pokáceny i několik měsíců. Vydrží do Štědrého dne?
Pokud je pokácený stromek dobře uskladněn, bez problému vydrží až do Vánoc. Nejvíc ale záleží na uskladnění. Důležité je, aby pokácené stromečky nebyly na přímém slunci, jinak mají tendenci vysychat. Teď je inverze a poměrně vlhko, takže problém by být neměl. Je také na prodejci, kde a jak stromky uchovává, a tedy, jak vypadají. Většinou je skladují ve velkých skladech, pokud v nich je ale třeba moc vlhko, může nastat problém. Je ale pravda, že v zahraničí začínají kácet stromky určené k dovozu už v září a říjnu. U nás je kácíme až během v listopadu.
Vyřezávají se některé stromky také přímo z lesa?
Členové sdružení z lesa nevyřezávají, je ale pravda, že někde se to pořád děje. Máme ale zprávy o tom, že výřezy z lesa pomalu ustupují. Je to dáno tím, že se stromků do lesů obecně sází méně, takže o nějakém přebytku se nedá moc mluvit. Dalším důvodem je, že pokud už takové stromky jsou, většinou nejsou moc hezké, takže o ně není takový zájem.
Kolik je u nás plantáží?
Ve sdružení je zhruba 60 firem, které podnikají v pěstování vánočních stromků, naše plantáže zabírají plochu o výměře zhruba 600 hektarů. Nejsou to ale všichni pěstitelé, jedná se odhadem o jednu třetinu subjektů, které v tomto oboru podnikají. Dále stromky prodávají některé obce nebo města, které vlastní lesy a prodávají své stromky. Vím také o tom, že některé stromky pocházejí z plantáží, které vznikají například pod elektrovody.
Jak nejlépe naložit se stromkem po Vánocích?
Nejlepší je spálit ho v krbu nebo odevzdat na svozové místo. Tam se rozřežou, rozštěpkují nebo skončí v teplárně.
KATEŘINA CIBOROVÁ
Autor: RedakceDalší články v kategorii Lesnictví
- Lesy ČR po republice postavily 31 nouzových útulen, dá se v nich i přespat (22.01.2025)
- V Krušných horách začala šetrná přeměna porostů (20.01.2025)
- NSS potvrdil Lesům ČR třímilionovou pokutu kvůli kůrovci na Třebíčsku (20.01.2025)
- Od pondělka bude na vybraných místech Libereckého kraje pokračovat akce, při níž s odstřelem divočáků kvůli africkému moru prasat pomohou policejní střelci (17.01.2025)
- Lesy ČR zveřejnily „Strategii rozvoje podniku v letech 2025 až 2029“, plánují zisk ve výši 11,33 mld. Kč (17.01.2025)
- V České republice byl po pěti letech zjištěn výskyt nebezpečného parazita u uloveného divočáka (16.01.2025)
- Lesy ČR plánují v letech 2025 až 2029 zisk v souhrnné výši 11,33 miliardy Kč (16.01.2025)
- A máme slovíno (k pokusu projednat novelu zákona o myslivosti) (15.01.2025)
- ANO hodlá stopnout stavbu sídla Lesů ČR za 1,5 miliardy. Přípravy už stály 100 milionů (15.01.2025)
- Vlastníci zatím nedostali příspěvek na péči o les za loňský rok, odkládají obnovu i opravy cest (14.01.2025)