VALNÁ HROMADA SDRUŽENÍ LESNÍCH ŠKOLKAŘŮ

Redakce

Dne 14.2. 2002 se konala v Kostelci nad Černými lesy 7. řádná valná hromada Sdružení lesních školkařů České republiky (SLŠ ČR). Tato valná hromada byla volební, neboť vypršel dvouletý mandát dosavadního předsednictva a kontrolní komise Sdružení.

ZPRÁVA O ČINNOSTI SDRUŽENÍ

Zprávu přednesl předseda Ing. Ivo Machovič. V úvodu se zmínil o čilém dění okolo přípravy nové legislativy v roce 2001, která se bezprostředně dotýká lesního školkařství. Jednalo se jednak o dvakrát novelizovaný zákon o rostlinolékařské péči, který zavádí povinnou registraci pěstitelů a povinnost vydávat rostlinolékařské pasy, a jednak o návrh zákona o obchodování s reprodukčním materiálem lesních dřevin, který by měl nastavit podmínky srovnatelné se zeměmi EU. Další významným počinem byla změna normy ČSN 482115 sadební materiál lesních dřevin, do které byla zapracována řada připomínek školkařů na základě zkušeností z jarní sezóny 2001.

V další části své zprávy Ing. Machovič zrekapituloval odborné akce pořádané SLŠ ČR v roce 2001. Byla to např. odborná exkurze do severního Německa (výstava školkařské techniky), republikový seminář pro vlastníky lesů a školkaře "Krytokořenný sadební materiál” v Řečanech nad Labem a také pracovní seminář pro členy Sdružení v Novém Městě pod Smrkem.

Ve svém vystoupení se dále pozastavil nad vztahy SLŠ ČR s největším odběratelem sadebního materiálu v České republice - Lesy ČR, s.p. Připomněl výsledek vzájemné komunikace okolo zavádění parametrů sadebního materiálu podle nové ČSN 482115 a úprav této normy po prvním roce platnosti u LČR. Vyzval kompetentní pracovníky LČR, aby se zasadili o dokončení již druhým rokem připravované smlouvy o pěstování sadebního materiálu cenného a specifického sadebního materiálu pro LČR (pracovně nazývanou "smlouva s garantovaným odběrem”).

Stranou vystoupení nezůstaly ani ceny sadebního materiálu lesních dřevin v ČR. Ing. Machovič zdůraznil, že přechod na novou ČSN 482115 znamená oproti dřívější ON 482211 kvalitativní posun v nabízeném sadebním materiálu, ovšem do cen tohoto sadebního materiálu se změna kvality dosud příliš nepromítla. Ponechání ekonomiky lesního školkařství pouze na vlivu trhu považuje za krátkozrakou politiku, díky které nebudou mít lesní školky do budoucna prostředky na nutné investice jak do půdy, tak nových technologií.

Pravidla pro dovoz sadebního materiálu ze zahraničí, která každoročně vydává MZe, nezohledňují situaci na trhu v ČR. Uvedená pravidla nebyla konzultována ani se SLŠ ČR, ani s jinými subjekty a nerespektují stav, kdy např. u buku se v letošním roce v rámci ČR předpokládá přebytek ve výši 2 - 3 mil. sazenic. Ing. Machovič dále upozornil, že v souvislosti se vstupem ČR do EU postrádají školkaři širší odbornou diskusi o tom, jaký bude mít vstup do EU dopad na stav lesa především v oblasti jeho obnovy, což se bezprostředně dotýká i budoucnosti lesního školkařství v ČR. Závěrem předseda SLŠ ČR zdůraznil, že školkaře čeká nelehké období, a popřál novým orgánům SLŠ ČR mnoho úspěchů v práci Sdružení a dobrém hájení zájmů českého školkařství.

VYSTOUPENÍ HOSTŮ

Z hostů na valné hromadě SLŠ ČR vystoupili jednak zástupci LČR, s. p. (Ing. František Morávek, Ing. Pavel Indra), kteří hovořili o vzájemných vztazích mezi SLŠ ČR a LČR, s. p. Dále za MŽP vystoupil Ing. Vladimír Hynek, CSc., který pojednal o postavení vrchního státního dozoru MŽP ve vztahu k lesním školkařům. Valnou hromadu krátce pozdravil za Sdružení pěstitelů vánočních stromků Ing. Karel Michalik. V odpolední části valné hromady vystoupila Ing. Táborská s přednáškou na téma novela zákona o rostlinolékařské péči. Odbornou přednášku o obalech na pěstování sadebního materiálu lesních dřevin přednesl Ing. Antonín Jurásek, CSc. z VÚLHM Jíloviště - Strnady, výzkumné stanice Opočno.

VOLBA NOVÝCH ORGÁNŮ SLŠ ČR

Na valné hromadě byly zvoleny nové výkonné orgány SLŠ ČR. Zvolení zástupci mají podle platných stanov Sdružení dvouleté funkční období. Předsedu SLŠ ČR volili delegáti přímou volbou a vybírali mezi dvěma kandidáty. Výsledky ukázaly, že SLŠ ČR bude mít staronového předsedu Ing. Ivo Machoviče (Dendria s.r.o. Frýdlant).

Do předsednictva Sdružení kandidovalo devět uchazečů. Členy předsednictva byly zvoleni: Ing. Josef Cafourek (Školky Knížecí dvůr, s.r.o., Tišice), Ing. Václav Červinka (Školky Montano, s.r.o., Přerov n. L.), Ing. Vladimír Foltánek (LS Jihomoravské lesy, a.s., Brno), Ivan Haška (Lesy Frýdek Místek, a.s.), Ing. Ladislav Němec, (Lesoškolky, s.r.o., Řečany), Jiří Pexídr (JIPEX, Protivín).

Členy kontrolní komise byli ze čtyř kandidátů zvoleni: Mgr. Tomáš Frank (Školky Chudobín), Ing. Jiří Kohoutek (Lesy města Brna, s.r.o., Kuřim), Jindřich Pecha (školka H. Brod).

Lesnická práce č. 4/2002

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info