Valaši dokázali vloni s lesy hospodařit velmi dobře

Výnosy 316,3 milionu korun, což je meziročně asi o čtyřicet milionů více, měl loni zlínský oblastní inspektorát Lesů České republiky. Hrubý zisk dosáhl 88,3 milionu korun. Informoval o tom zástupce oblastního inspektora František Skoupilík.

Předloni byl hrubý zisk přibližně padesát milionů.

Při zlínském oblastním inspektorátu působí lesní správy Vsetín, Bystřice pod Hostýnem, Strážnice a Luhačovice s celkem 67 revíry. " Z těchto pak jedenáct samostatných revírů vykonává funkce odborného lesního hospodáře pro jiné vlastníky lesů," konstatoval zlínský inspektor Miloš Valenta. Největší výnosy měla správa Vsetín s téměř 77,7 milionu korun, nejvyšší hrubý zisk bystřická se čtyřiceti miliony. Celková těžba dosáhla 475 200 metrů krychlových dřeva a vzrostla asi o šestnáct procent.

Představuje to 6,58 kubíku dřeva z hektaru, když loni to bylo 5,68 metrů krychlových. " Běžný přírůst dřeva je v oblastním inspektorátu 7,01 kubíku na hektaru a průměrná těžba 5,65 kubíku. Těžíme tedy méně dřeva, než jej v lesních porostech přirůstá," uvedl Skoupilík.

Do obnovy lesa vložily v loňském roce správy přes 24 milionů korun a do ochrany proti zvěři více než 13 milionů. Protipovodňová opatření spolkla přes 33 milionů korun, když ještě předloni to přitom bylo 6,5 milionu. Oblastní správa toků při inspektorátu spravuje 3128 kilometrů vodních toků. " Inspektorát obhospodařuje 73 092 hektarů státní lesní půdy na katastrální výměře 448 861 hektarů. V současné působnosti spravujeme skoro všechny státní lesy ve Zlínském kraji, to znamená přibližně padesát devět tisíc hektarů. Čtrnácti tisíci zasahujeme do

Jihomoravského kraje a necelými sto hektary do Olomouckého kraje," podotkl Valenta. Doplnil, že lesy oblastního inspektorátu Zlín jsou poměrně málo poškozeny znečištěným ovzduším, a to v rozsahu asi 4,2 tisíce hektarů nejnižšího stupně ve hřebenových lokalitách.

Lesy České republiky se však nezajímají pouze o hospodářskou funkci lesa, ale v posledních letech se stále více zaměřují i na rekreační část. " Čisté ovzduší, množství rekreačních středisek, soukromých chat a turistických tras, řada sjezdovek a lyžařských vleků totiž lidem dávají předpoklady pro intenzivní využívání lesů k rekreaci po celý rok. Z toho důvodu jsme se začali více zabývat výstavbou altánků, úpravou pramenů a dalších různých posezení například při turistických stezkách," řekl Valenta.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info