Vakcinace lišek je především prevencí proti vzteklině

Zejména proto, že lišky jsou v přírodě přirozeným rezervoárem vztekliny, soustřeďuje se snaha na likvidaci této choroby právě na ně. "Pokud stojíme o to, aby lidem nehrozila vzteklina, jiná možnost než lišky proti ní vakcinovat, neexistuje," konstatoval dnes tiskový mluvčí Státní veterinární správy ČR (SVS) Josef Duben.

Stavy lišek jsou přitom podle jeho slov v ČR poměrně vysoké. Každoročně se uloví kolem sedmdesáti tisíc lišek a tento počet se již několik let a spíše klesá. To podle Dubna znamená, že skutečná populace lišek je několikanásobně vyšší. Vzhledem k tomu, že se liška v převážné většině živí drobnými obratlovci, lze jejich existenci v současné době se stále se opakujícími záplavami a v důsledku zvýšených stavů myších na polích jen vítat. Pokud dochází ke škodám způsobeným liškami na chované drůbeži, lze vinu spíše přičíst chovatelům, kteří s tímto rizikem nepočítají a své chovy dostatečně nezabezpečí.

Pokud usoudí na přemnožení lišek v honitbách myslivci, je podle SVS na nich, aby si s takovou situací poradili. Liška má ale své oprávněné místo v přírodě a hraje nezastupitelnou úlohu v ekosystému. To, že některých živočišných druhů tu přibývá, tu ubývá, svědčí zpravidla o změnách přírodních podmínek, o úživnosti teritoria, či o změnách klimatu.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info