V oslabených porostech se objevil další škůdce

Po dvou katastrofických letech, tedy povodních v roce 2002 a následném extrémním suchu v roce 2003, se v oslabených porostech, zejména v jehličnatých lesích, kalamitně rozšířil kůrovec. Není bez zajímavosti, že stejné množství dřevní hmoty bylo vytěženo s ohledem na jiného škůdce. Tím je houba václavka.

"Ta se objevuje po výrazně suchých letech, a bylo tedy na místě ji očekávat po roce 2003. To vše samozřejmě v souvislosti s oslabením zejména jehličnatých porostů v povodňovém roce předchozím. Dalo by se říci, že poslední léta dala našim lesům a přírodě vůbec pořádně zabrat, a to se projevilo právě výrazně vysokým výskytem václavky. Ta stejně jako jiní škůdci napadá oslabené stromy, a proto měla ty nejlepší podmínky," řekl ředitel společnosti Lesy města Písku Jiří Procházka.

Václavka může být příčinou usychání některých stromů, ale může se objevit i druhotně, na stromech napadených a oslabených kůrovcem. Ani odborník pak už nepozná, co bylo prvotní a co druhotnou příčinou. I když je to těžké, proti kůrovci se mohou lesáci bránit. Proti václavce žádná obrana neexistuje.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info