V lesích podle firem hrozí propouštění vinou LČR, ty to odmítají

V lesním hospodářství podle podnikatelů hrozí propouštění kvůli nové obchodní politice státního podniku Lesy ČR. Odborový svaz dřevo-lesy-voda proto ve čtvrtek vyhlásil stávkovou pohotovost. Podle zaměstnavatelů je ohroženo asi 3000 míst v lesích a 2000 míst v dřevozpracujícím průmyslu, uvedl předseda svazu Rudolf Kyncl. Lesy ČR obvinění, že způsobily nestabilitu u podnikatelů a nejistotu ohledně pracovních míst, odmítají.

LČR, které spravují přes polovinu lesů v zemi, chtějí kontrolovat větší část obchodu s vlastním vytěženým dřevem. Dříve se přes přímo řízené lesní závody obchodovalo šest procent, zbytek šel přes prostředníky v podobě lesních akciových společností. Do budoucna chce podnik kontrolovat asi 40 procent obchodu, což by mu mělo přinést větší zisk. Zbývajících až 60 procent budou moci podle vlastní volby prodat firmy.

Ty ale tvrdí, že smlouvy jsou nastaveny tak, že nemusejí dostat dřevo žádné. Postup LČR by podle prezidenta České asociace podnikatelů v lesním hospodářství Josefa Horáka mohl vést až k zestátnění podnikání soukromých firem v lesích.Firmy kritizují také to, že Lesy ČR zahájily první výběrová řízení na dodávky prácí v polovině prosince. Až v této době bylo podle podnikatelů možné začít se seznamovat s konkrétními nabízenými podmínkami. "Ta nejistota a obava o ekonomiku je jasná," řekl Horák.Podle mluvčího LČR Lubomíra Šálka se výběrová řízení zahajují až na konci roku proto, že změnit systém nebyl jednoduchý krok. "Vyžadovalo to tvrdá vyjednávání," prohlásil. S asociací podnikatelů ani s odbory ale Lesy ČR v podstatě nevyjednávaly, řekl Horák.Podnik začal od středy s výběrovými řízeními na práce ve 12 procentech výměry lesů, které spravuje. S tendry hodlá pokračovat v příštím roce tak, aby od roku 2006 plně fungovaly nové obchodní vztahy na jejich základě.

Na 12 procentech území, kde firmám letos končí smlouva, mohou podle Šálka půl roku dál pokračovat, než budou známy výsledky tendrů. Vítězům se práce prodlužuje na dalších pět let. Na 88 procentech ploch spravovaných LČR zatím dál trvají dosavadní kontrakty.I na příštího půl roku přechodného období jsou ale podmínky často nepřijatelné a podnik o nich v podstatě odmítá jednat, uvedl Horák. Firmy by prý měly platit za dřevo až o 200 korun za metr krychlový více, ale platby například za odvedené pěstební činnosti by jim měly klesnout o pět až deset procent.

"Z mého pohledu jsou ohrožena téměř všechna pracovní místa u naší firmy," řekl ČTK spolumajitel společnosti Solitera Vladimír Křížek. Na revíry, kde firmě letos kontrakt končí, je prý nabídkový ceník takový, že nelze pokračovat ani nabízeného půl roku. Podnik tak zruší asi 30 pracovních míst. Také ostatní cenové nabídky jsou podle Křížka nepřijatelné. Solitera zaměstnává zhruba 250 lidí a nejméně stejný počet u ní práci nachází v dodavatelském poměru. Podle Šálka ale není pravda, že by LČR tlačily firmy ke zdi.Předseda odborů Kyncl doplnil, že vedle problémů v lesním hospodářství se nedostává od LČR surovina dřevozpracujícím podnikům. Zaměstnavatelé přerušily s odbory kolektivní vyjednávání na příští rok. Podle Kyncla je tento stav nepřijatelný, a 27.000 členů svazu je proto ve stávkové pohotovosti.Nedostatek dříví ale podle Šálka není vinou LČR, protože většinu vytěženého dřeva z jejich lesů obchodují lesní akciové společnosti.dmr

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info