V Krkonošském národním parku likvidují nepůvodní druhy rostlin

V tomto období probíhá na různých místech Krkonošského národního parku likvidace invazních rostlin. Pomocí postřiků jsou odstraňovány agresivní, převážně nepůvodní, druhy rostlin.

"Jedná se i o původní druhy rostlin, které se velmi razantně rozšiřují. Svým výskytem tak ohrožují méně agresivní druhy," vysvětlil Radek Drahný, mluvčí Správy KRNAP. Mezi invazní druhy na území KRNAP se řadí například křídlatka japonská, křídlatka sachalinská a křídlatka česká.

"Křídlatky vytvářejí téměř neprostupnou džungli podél potoků a řek a na různých opuštěných místech," upřesnil mluvčí KRNAP.

Velký nástup invazních rostlin je zaznamenáván v posledních dvaceti letech.

"Pomáhají tomu extrémní klimatické jevy jako například povodně, kdy velká voda přemístí rostliny nebo jejich části na velkou vzdálenost. Kdybychom se nesnažili zamezit šíření těchto druhů je reálné, že by za poměrně krátkou dobu opanovaly značnou část parku," uvedl Lubomír Jiřiště, odborný pracovník Správy KRNAP.

Likvidací rostlin se zpravidla zabývají nasmlouvané specializované firmy. Jejich zaměstnanci používají herbicid Rond-up, což je jediný herbicid, který je možné aplikovat na území parku. Jedná se o nekarcinogenní látku, která nemá škodlivý vliv na přírodu. Navíc se používá malá koncentrace postřiku, která nezpůsobí žádnou reakci ani při náhodném dotyku. Účinky Rond-upu se začínají projevovat po 14 dnech od postřiku. Rostlina pozvolna odumírá.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info