V hospodářském lese to také jde

Pod tímto názvem vyšel v rakouském časopisu Der Anblick 5/2000 článek o způsobech hospodaření s jelení zvěří v horské honitbě Treffnik.

V posledních 40 letech v popisované oblasti zanikly horské pastviny a na jejich úkor se rozšířil les. Přesto se úživnost v uvedené honitbě nesnížila, protože okraje lesních cest vedoucích honitbou se dvakrát za rok sekají a na podzim poskytují zvěři pastvu v období, kdy bylinný podrost na světlinách a mlazinách začne usychat. Při délce 50 km lesních cest v revíru znamená 1 m široký sekaný pás travin totéž, co 5 ha pastviny. Protože je díky tomu i na podzim čerstvá pastva po celém revíru, nedochází ke koncentraci zvěře.

Tím, že na vhodných místech byla zřízena krmeliště a pastevní plochy a byly vymezeny oblasti klidu, zcela ustalo loupání. Přesto byly stromy, s jejichž produkcí se v budoucnu počítá, před případným loupáním ochráněny. Podle autora článku je toto opatření výhodnější a levnější, než zřizování přezimovacích obůrek.

Za velmi významné autor pokládá, že dříve pronajatá honitba byla převzata do režie. Trofejová zvěř se loví poplatkovým odstřelem, holou zvěř loví personál. Autor konstatuje, že byla dosažena jednota lesnických a mysliveckých zájmů.

Dalším opatřením je úprava doby odstřelu v rámci zákonných předpisů: aby se zabránilo odchodu jelení zvěře z honitby, neprobíhá v květnu lov srnců. Lov srnčí zvěře musí být ukončen před začátkem zimního přikrmování. Srnčí zvěř se přikrmuje v krmelcích od října do dubna vlhkými jablečnými výlisky smíchanými s ovsem, otavou a peletami. Prostorné krmelce umožňují příjem potravy více kusy zvěře najednou. Odstřel jelení zvěře musí být ukončen do doby, než napadne sníh. V oblastech klidu je jelení zvěř aktivní i ve dne. Jelení zvěř se přikrmuje od začátku listopadu do začátku května trávní siláží a sennou řezankou zakládanou do žebřin. Vlhké jablečné výlisky se předkládají na krmných stolech. Každoročně se přibližně 50 m od krmelců nakácí pro zvěř 10 až 15 kmenů borovic se zrcadlovou kůrou, jejichž ohryz také brání loupání.

Na závěr autor článku připomíná, že zvěř má zůstat zvěří, a proto odmítá farmové chovy zvěře.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info