V části regionu se rojí kůrovec, zdravý les ale zatím nenapadá

S nástupem teplejšího počasí se začal i v Plzeňském kraji rojit kůrovec. Lesníci sice zaznamenávají zvýšené rojení, brouky se ale zatím daří odchytávat, takže do zdravého lesa se dosud nepustili. Nejspíš ještě tento týden by se mělo ukázat, zda lapače s chemickými feromony a pokácené stromy - lapáky budou pro zachycení rojení stačit, nebo zda bude nutné přijmout další opatření, informoval ředitel plzeňského krajského inspektorátu Lesů ČR Karel Luňák.

"Lesníci jsou v tomto období každý den v terénu a stále kontrolují a monitorují počet kůrovců, situaci máme pod kontrolou a zatím to nevypadá, že bychom museli kácet víc kůrovcového dřeva," řekl dále Luňák. Pracovníci Lesů ČR, které v kraji obhospodařují 150 000 hektarů lesa, podle něj ještě navýšili počet lapačů a lapáků. V regionu jsou teď téměř čtyři tisícovky lapačů s feromony a na 13 000 pokácených stromů, které se používají jako lapáky na kůrovce.

Už loni správci lesa zjistili v kraji výrazný nárůst množství kůrovce. Napočítali pět až šestkrát vyšší počet škůdců než v minulých letech. Odborníci očekávali největší výskyt škůdců ve velkých smrkových porostech v Českém lese, na Domažlicku, v podhůří Šumavy, v okolí Nýrska a Železné Rudy na Šumavě. Největší výskyt kůrovců ale nakonec objevili překvapivě v pahorkaté krajině v okolí Spáleného Poříčí a Přeštic. Také letos se zatím nejvíc brouků rojí právě na Spálenopoříčsku a Přešticku.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info