Úsov nabízí Lesnické a lovecké muzeum

Na ostrožně nad městečkem Úsov se tyčí majestátní stavba. Na první pohled hrad, mohutné opevnění, válcovité věže o průměru až osm metrů a kryté ochozy jsou totiž viditelné ze širokého okolí. Za hradbami však na návštěvníky čeká překvapení, barokní zámek. Existence raně gotického hrádku byla poprvé doložena v soupisu královského majetku ze 13. století. Sídlo pánů ze Šternberka, z Vlašimi a Boskovic, postavené ve stylu francouzského kastelu, který charakterizují mohutné věže předsunuté před hradby, prošlo o dvě stě let později rozsáhlou přestavbou. Na konci 17. století byla do hradního areálu vestavěna zámecká budova Lichtenštejnů.

Za povšimnutí stojí zcela jistě Boskovický a Vlašimský palác s erby svých pánů a sedm zachovaných hradních věží. Dvě ze severních věží, Hladová s obávanou hladomornou a Vlašimka se střílnou, připomínají dobu, kdy byl hrad majetkem pánů z Vlašimi.

Hlavní lákadlo se však skrývá v zámeckých útrobách. Lichtenštejnové zde v roce 1852 zřídili lesnickou školu, ta byla vzápětí přesunuta na hrad Sovinec, ale školní sbírky se staly základem Lesnického a loveckého muzea, které zde funguje od roku 1898.

Úsovské muzeum je ojedinělým zařízením svého druhu ve střední Evropě. V bohatých sbírkách zvířeny si hýčká přes 4000 kusů trofejí z rozsáhlých lichtenštejnských panství a z loveckých výprav hradních pánů do Afriky, Asie, Polska a Itálie. Exponáty staré přes sto let jsou vystavovány v původním, nezměněném stavu.

Expozice jsou instalovány ve dvaceti zámeckých sálech. V prvním patře se návštěvníci seznámí s historií hradu a zámku. K vidění jsou faksimile erbů majitelů hradu, texty a dokumenty týkající se muzejní historie a vykopávky z okolí hradu. Zajímavostí je rekonstruovaná černá kuchyně. Pec, dřevěný nábytek a originální kolekce nádobí navozují atmosféru kuchařského ráje 17. století. To nejcennější se však skrývá v následujících sálech. Trofeje antilop, gazel, lva pustinného, preparované hlavy zebry, žirafy a hrocha, lebka a kly slona afrického, to je jen zlomek toho, co na návštěvníky čeká. Většinu z vystavovaných exponátů odkázal muzeu ve svém testamentu princ Heinrich Lichtenštejnský.

Zdi zámeckých chodeb a schodiště lemuje na sedm set kusů rohů a parohů zvířeny z celého světa.

Sály druhého patra nabízejí exponáty hmyzu, sladkovodních ryb, savců a ptáků, prohlídku Loveckého pokoje, kde najdeme pozoruhodný nábytek z kořenů stromů. Součástí muzejních sbírek je i kuriózní soubor pytláckých zbraní a loveckých pušek. Doprovodné expozice dokumentují lesnictví na počátku 20. století či informují o ochraně fauny. Raritou je tzv. knihovna dřevin, sada krabiček ve tvaru knih vyrobených ze dřeva a kůry různých stromů.

V červnu 2002 byla jako doplněk prohlídky muzea ve dvou sálech třetího poschodí otevřena Galerie Lubomíra Bartoše, významného regionálního malíře.

***

Informace na cestu:

* JAK SE TAM DOSTAT: autem - Olomouc- Litovel - Uničov - Úsov nebo Olomouc - Mohelnice - Úsov

* Parkování: parkoviště v těsné blízkosti hradu

* LESNICKÉ A LOVECKÉ MUZEUM: návštěvní doba v září: Út - Ne 9.00 - 12.00, 13.00 - 16.00,

* Vstupné: dospělí 70 Kč důchodci 55 Kč děti do 6 let 15 Kč děti nad 6 let 35 Kč studenti 45 Kč

* KDE SE NAJÍST: Zámecká restaurace, restaurace císaře Rudolfa

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info