TVORBA HONITEB U LESŮ ČESKÉ REPUBLIKY, S.P.

ING. VLADIMÍR KRCHOV, Ph.D., Lesy ČR, s. p.

V souvislosti s přijetím zákona č. 449/2001 Sb., o myslivosti a jeho zavedení do myslivecké praxe je zřejmé, že každý větší vlastník či správce honebních pozemků přijme zásady k jeho realizaci. Rovněž státní podnik Lesy České republiky (dále LČR) zákon o myslivosti podrobně analyzoval a dospěl k názoru, že problematiku tvorby honiteb a nakládání s nimi je vhodné rozdělit do tří postupných, na sebe navazujících kroků.

Těmito kroky jsou:

1. tvorba a uznávání honiteb,

2. stanovení jakostních tříd, minimálních a normovaných stavů,

3. pronájem honiteb.

S ohledem na nutnost vyčkat na prováděcí vyhlášky k zákonu o myslivosti lze považovat úkol určení jakostních tříd, minimálních a normovaných stavů za podmíněně aktuální. Otázky pronájmů honiteb je prozatím rovněž možné odložit. V následujícím textu se budu blíže zabývat nejaktuálnější částí, tedy tvorbou a uznáváním honiteb. Uvedené zásady prošly bohatou diskusí uvnitř LČR, a to jak na úrovni oblastních inspektorů, tak i Poradního sboru generálního ředitele.

ZACHOVÁNÍ STABILITY

Základním přístupem k novému zákonu o myslivosti se stala snaha LČR o stabilizaci současných honiteb vzniklých na přelomu let 1992/93. LČR tak budou aktivně vstupovat do tvorby honiteb jen při dotčení současných honiteb změnami vyvolanými buď novou legislativní úpravou, nebo jinými vlastníky honebních pozemků.

Ve vztahu k možným změnám honiteb je nejdříve nutné vyrovnat se s obecnou povinností uloženou zákonem, podle níž musí LČR, právě tak jako ostatní budoucí držitelé honiteb, své vlastní honitby resp. jejich hranice uvést do souladu s ustanovením § 17 odst. 3 - 5 zákona o myslivosti. Při těchto úpravách počítáme na prvním místě s dohodou mezi vlastníky. Nedojde-li k dohodě, má orgán státní správy myslivosti možnost provést úpravy v rozsahu maximálně 10 % z výměry honitby, v jejíž prospěch se úprava děje. Úpravy však chápeme zásadně jako reciproční.

Kromě výše zmíněných a zákonem stanovených zásahů se další postup LČR při úpravách současných honiteb odvíjí především od výsledků posouzení následujících kritérii:

- druh honitby (volná honitba, obora, bažantnice),

- výměra vlastních honebních pozemků v honitbě,

- souvislost vlastních honebních pozemků v honitbě,

- míra vlastnických změn u honebních pozemků.

TVORBA HONITEB

Z pohledu výše uvedených kritérií byly formulovány základní, modelové postupy, které se staly rovněž obsahem interního pokynu naší organizace k tvorbě a uznávání honiteb s majetkovou účastí LČR. Modelové postupy jsou však jen rámcem pro jednání, neboť je pochopitelné, že při praktickém uplatňování v konkrétních honitbách bude docházet k vzájemnému prolínání postupů. Zmíněné modelové postupy lze shrnout do následujících bodů.

1. V případě současné vlastní honitby LČR, u které nedošlo k majetkovým změnám honebních pozemků a výměra honitby se nezměnila - honitbu neměnit, ponechat rozhodnutí o uznání honitby v platnosti, resp. podat návrh na nové uznání honitby v současných hranicích.

2. V případě současné vlastní honitby LČR, u které došlo k drobným majetkovým změnám, v jejichž důsledku sice dochází ke změně (snížení) výměry honitby, ale minimální výměra vlastních souvislých pozemků honitby je zachována, řešit tuto situaci přednostně v souvislosti s ustanovením § 17 odst. 3 - 5 zákona o myslivosti, resp. podat návrh na nové uznání honitby.

3. V případě současné vlastní honitby LČR, u které došlo k významným majetkovým změnám, přednostně sloučit zbývající honební pozemky LČR s honebními pozemky sousední vlastní honitby LČR a požádat o uznání nové honitby LČR. V případě, že výměra takto nově vznikajícího celku dostatečně přesáhne dvojnásobek minimální výměry honitby, vytvořit dvě vlastní honitby LČR a požádat o jejich uznání.

4. V případech, kdy výměra souvislých honebních pozemků s právem hospodařit pro LČR nedosahuje hranice 500 ha, vložit tyto do honebního společenstva, přičemž tvorbu honitby ovlivnit tak, aby honební pozemky s právem hospodařit pro LČR tvořily majoritní podíl výměry společenstevní honitby. Nedopustit dělení honebních pozemků LČR, které by mělo za následek budoucí úbytek váhy hlasů v honebním společenstvu.

5. V případech, kdy výměra souvislých honebních pozemků s právem hospodařit pro LČR nedosahuje hranice 500 ha a současně nelze s ohledem na roztříštěnou půdní držbu postupovat podle předchozího bodu, využít tyto pozemky přednostně pro výměny za účelem tvorby vlastních honiteb a společenstevních honiteb s majoritním podílem LČR. Je-li to možné, nedopustit dělení honebních pozemků LČR, které by mělo za následek oslabení váhy hlasů LČR v některém honebním společenstvu.

6. Obory uznané podle zákona č. 23/1962 Sb. ve znění pozdějších předpisů mohou existovat nadále jako obory, nedojde-li k jejich zániku na základě změn vlastnických vztahů a názorů vlastníků na začlenění jejich honebních pozemků. Případné úpravy týkající se obor budou řešeny individuálně.

7. Samostatné bažantnice uznané podle zákona č. 23/1962 Sb. ve znění pozdějších předpisů mohou existovat nadále jen jako honitby, nedojde-li k jejich zániku na základě změn vlastnických vztahů a názorů vlastníků na začlenění jejich honebních pozemků. Uvedeným způsobem dotčené samostatné bažantnice, které současně budou splňovat podmínky pro uznání vlastní honitby LČR, budou navrženy k uznání podle zákona o myslivosti jako honitby.

ROLE ORGANIZAČNÍCH JEDNOTEK LČR PŘI TVORBĚ HONITEB

Tvorba honiteb podle výše uvedených zásad je zodpovědným úkolem příslušných lesních správců a ředitelů lesních závodů. Na ně se tedy mohou zástupci vlastníků sousedních honebních pozemků a honiteb obracet se svými návrhy.

Úloha oblastních inspektorů spočívá v metodickém vedení lesních správ a lesních závodů ve smyslu přijatých pravidel a v koordinaci uplatnění principů tvorby honiteb na hranicích mezi jednotlivými organizačními jednotkami LČR v rámci oblastního inspektorátu a rovněž i na hranici mezi sousedními oblastními inspektoráty tak, aby principy tvorby honiteb byly uplatňovány na majetku s právem hospodařit LČR spojitě, bez ohledu na hranice našich organizačních jednotek.

Předpokládáme a očekáváme, že koncepce návrhů honiteb bude na lesních správách a lesních závodech zpracována zhruba do konce května 2002. Pak však bude následovat výrazně obtížnější mravenčí práce na přípravě zákonných podkladů pro uznání honiteb, včetně návrhů na jejich zařazení do jakostních tříd. Naším cílem je uznání vlastních honiteb pokud možno do konce roku 2002 tak, abychom získali dostatek času na přípravu pronájmů s platností od 1. 4. 2003.

Svět myslivosti č. 5/2002

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info